Here Are The Nominations Of The Seattle Film Critics Society!


The winners will be revealed on December 16th!

BEST PICTURE OF THE YEAR

1917 (Universal Pictures)
The Farewell (A24)
Ford v Ferrari (20th Century Fox)
The Irishman (Netflix)
The Lighthouse (A24)
Little Women (Sony Pictures)
Marriage Story (Netflix)
Once Upon a Time…in Hollywood (Sony Pictures)
Parasite (NEON)
Uncut Gems (A24)

BEST DIRECTOR

Robert Eggers – The Lighthouse
Greta Gerwig – Little Women
Bong Joon-ho – Parasite
Josh & Benny Safdie – Uncut Gems
Martin Scorsese – The Irishman

BEST ACTOR in a LEADING ROLE

Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro –The Irishman
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE

Awkwafina – The Farewell
Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – Little Women
Renée Zellweger – Judy

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE

Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Song Kang-ho – Parasite
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time…in Hollywood

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE

Laura Dern – Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers
Florence Pugh – Little Women
Taylor Russell – Waves
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST ENSEMBLE CAST

The Irishman
Knives Out
Little Women
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite

BEST ACTION CHOREOGRAPHY

1917
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum Shadow

BEST SCREENPLAY

The Farewell – Lulu Wang
The Irishman – Steven Zaillian
Knives Out – Rian Johnson
Marriage Story – Noah Baumbach
Parasite – Bong Joon-ho, Han Jin-won (screenplay); Bong Joon-ho (story)

BEST ANIMATED FEATURE

Frozen II – Chris Buck & Jennifer Lee, directors
How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, director
I Lost My Body – Jérémy Clapin, director
Missing Link – Chris Butler, director
Toy Story 4 – Josh Cooley, director

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

The Farewell – Lulu Wang, director
Monos – Alejandro Landes, director
Pain and Glory – Pedro Almodóvar, director
Parasite – Bong Joon-ho, director
Portrait of a Lady on Fire – Céline Sciamma, director

BEST DOCUMENTARY FEATURE

American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert, directors Apollo 11 – Todd Douglas Miller, director
For Sama – Waad al-Kateab, Edward Watts, directors
Fyre – Chris Smith, director
Honeyland – Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska, directors

BEST CINEMATOGRAPHY

1917 – Roger Deakins
The Lighthouse – Jarin Blaschke
Once Upon a Time…in Hollywood – Robert Richardson
Parasite – Hong Kyung-pyo
Portrait of a Lady on Fire – Claire Mathon

BEST COSTUME DESIGN

Dolemite is My Name – Ruth E. Carter
Downton Abbey – Anna Mary Scott Robbins
Little Women – Jacqueline Durran
Once Upon a Time…in Hollywood – Arianne Phillips
Rocketman – Julian Day

BEST FILM EDITING

1917 – Lee Smith
The Irishman – Thelma Schoonmaker
Once Upon a Time…in Hollywood – Fred Raskin
Parasite – Yang Jin-mo
Uncut Gems – Ronald Bronstein, Benny Safdie

BEST ORIGINAL SCORE

1917 – Thomas Newman
Joker – Hildur Guðnadóttir
The Last Black Man in San Francisco – Emile Mosseri
Uncut Gems – Daniel Lopatin
Us – Michael Abels

BEST PRODUCTION DESIGN

1917 – Dennis Gassner (Production Designer); Lee Sandales (Set Decorator)
The Irishman – Bob Shaw (Production Designer); Regina Graves (Set Decorator)
Little Women – Jess Gonchor (Production Designer); Claire Kaufman (Set Decorator)
Once Upon a Time…in Hollywood – Barbara Ling (Production Designer); Nancy Haigh (Set Decorator)
Parasite – Lee Ha-jun (Production Designer)

BEST VISUAL EFFECTS

1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy
Ad Astra – Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron, Scott R. Fisher
Alita: Battle Angel – Nick Epstein, Joe Letteri, Eric Saindon
Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl, Dan Sudick
The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Nelson Sepulveda

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming)

Julia Butters – Once Upon a Time…in Hollywood
Kyliegh Curran – Doctor Sleep
Roman Griffith Davis – Jojo Rabbit
Noah Jupe – Honey Boy

Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit

VILLAIN OF THE YEAR

Arthur Fleck/The Joker – Joker – portrayed by Joaquin Phoenix
Red – Us – portrayed by Lupita Nyong’o
The Red Dress – In Fabric – portrayed by a red dress
Rose the Hat – Doctor Sleep – portrayed by Rebecca Ferguson

Russell Bufalino – The Irishman – portrayed by Joe Pesci

Here Are The 2019 Independent Spirit Award Nominees!


Here are the 2019 Indie Spirit Award nominations!  These nominations are meant to honor the best independent films of 2019 and their announcement marks the official beginning of awards season (at least as far as this sight is concerned!)  I hate to say it but I still need to see quite a few of the films nominated below so, for now, I’ll hold off on any editorial commentary.

For those looking for some sort of evidence of how the Oscar nominations can go, the Independent Spirit Awards can be an iffy precursor, just because several of the expensive, major studio contenders aren’t eligible to nominated.  (For instance, neither The Irishman nor Once Upon A Time In Hollywood were eligible.)  That said, for the record, the two biggest Spirit nominees are The Lighthouse and Uncut Gems.  Waves and The Farewell, which have been the center of considerable Oscar speculation, did not do as strongly in the nominations as many people apparently expected.  Make of that what you will!

Here are the nominees!

Best Supporting Female

  • Jennifer Lopez – HUSTLERS
  • Taylor Russell – WAVES
  • Zhao Shuzhen – THE FAREWELL
  • Lauren “Lolo” Spencer – GIVE ME LIBERTY
  • Octavia Spencer – LUCE
  • Best Supporting Male
  • Willem Dafoe – THE LIGHTHOUSE
  • Noah Jupe – HONEY BOY
  • Shia Labeouf – HONEY BOY
  • Jonathan Majors – THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO
  • Wendell Pierce – BURNING CANE

Best Screenplay

  • Noah Baumbach – MARRIAGE STORY
  • Jason Begue, Shawn Snyder – TO DUST
  • Ronald Bronstein, Benny Safdie, Josh Safdie – UNCUT GEMS
  • Chinonye Chukwu – CLEMENCY
  • Tarell Alvin Mccraney – HIGH FLYING BIRD

Best First Screenplay

  • Fredrica Bailey, Stefon Bristol – SEE YOU YESTERDAY
  • Hannah Bos, Paul Thureen – DRIVEWAYS
  • Bridget Savage Cole, Danielle Krudy – BLOW THE MAN DOWN
  • Jocelyn Deboer, Dawn Luebbe – GREENER GRASS
  • James Montague, Craig W. Sanger – THE VAST OF NIGHT

Best Cinematography

  • Todd Banhazl – HUSTLERS
  • Jarin Blaschke – THE LIGHTHOUSE
  • Natasha Braier – HONEY BOY
  • Chananun Chotrungroj – THE THIRD WIFE
  • Pawel Pogorzelski – MIDSOMMAR

Best Editing

  • Julie Béziau – THE THIRD WIFE
  • Ronald Bronstein, Benny Safdie – UNCUT GEMS
  • Tyler L. Cook – SWORD OF TRUST
  • Louise Ford – THE LIGHTHOUSE
  • Kirill Mikhanovsky – GIVE ME LIBERTY

Best International Film

  • INVISIBLE LIFE, Brazil
  • LES MISERABLES, France
  • PARASITE, South Korea
  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, France
  • RETABLO, Peru
  • THE SOUVENIR, United Kingdom

Best Documentary (Award given to the director and producer)

  • AMERICAN FACTORY
  • APOLLO 11
  • FOR SAMA
  • HONEYLAND
  • ISLAND OF THE HUNGRY GHOSTS

The John Cassavetes Award is presented to the best feature made for under $500,000 and is given to the writer, director, and producer. 2020 #SpiritAwards Nominees are:

  • BURNING CANE
  • COLEWELL
  • GIVE ME LIBERTY
  • PREMATURE
  • WILD NIGHTS WITH EMILY

Best Female Lead

  • Karen Allen – COLEWELL
  • Hong Chau – DRIVEWAYS
  • Elisabeth Moss – HER SMELL
  • Mary Kay Place – DIANE
  • Alfre Woodard – CLEMENCY
  • Renée Zellweger – JUDY

Best Male Lead 

  • Chris Galust – GIVE ME LIBERTY
  • Kelvin Harrison  Jr., – LUCE
  • Robert Pattinson – THE LIGHTHOUSE
  • Adam Sandler – UNCUT GEMS
  • Matthias Schoenaerts – THE MUSTANG

Best First Feature (Award given to the director and producer)

  • BOOKSMART
  • THE CLIMB
  • DIANE
  • THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO
  • THE MUSTANG
  • SEE YOU YESTERDAY

Best Feature [award given to the producer(s)]

  • A HIDDEN LIFE
  • CLEMENCY
  • THE FAREWELL
  • MARRIAGE STORY
  • UNCUT GEMS

Best Director

  • Robert Eggers – THE LIGHTHOUSE
  • Alma Har’el – HONEY BOY
  • Julius Onah – LUCE
  • Benny Safdie, Josh Safdie – UNCUT GEMS
  • Lorene Scafaria – HUSTLERS

The Robert Altman Award is given to the ensemble cast, director & casting director of one film: MARRIAGE STORY – Noah Baumbach, Douglas Aibel, Francine Maisler, Alan Alda, Laura Dern, Adam Driver, Julie Hagerty, Scarlett Johansson, Ray Liotta, Azhy Robertson, Merritt Wever

The Truer Than Fiction Award, in its 25th year, is for emerging directors of non-fiction features and includes an unrestricted grant. Finalists:
Khalik Allah – BLACK MOTHER
Davy Rothbart – 17 BLOCKS
Nadia Shihab – JADDOLAND
Erick Stoll & Chase Whiteside – AMÉRICA

The Producers Award, now in its 23rd year, honors emerging producers who demonstrate creativity, tenacity and vision, despite highly limited resources. The award includes an unrestricted grant. These are the finalists:
Mollye Asher
Krista Parris
Ryan Zacarias

The Someone To Watch Award, in its 26th year, recognizes a talented filmmaker of singular vision and includes an unrestricted grant. The finalists are:
Rashaad Ernesto Green – PREMATURE
Ash Mayfair – THE THIRD WIFE
Joe Talbot – THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO

The Bonnie Award will recognize a mid-career female director with a $50,000 unrestricted grant. The 2020 Film Independent #SpiritAwards Bonnie Award finalists are:
MarielleHeller
KellyReichardt
LuluWang

Here’s The Trailer For The Lighthouse!


So, I just finished watching the trailer for The Lighthouse and I am now officially excited!

Robert Eggers previously directed one of the best horror films in recent memory, The Witch.  Well, he’s back now with The Lighthouse, a black-and-white film about two men (Willem DaFoe and Robert Pattinson), one lighthouse, and one secret.  The trailer is wonderfully creepy and the black-and-white cinematography is gorgeous.  I can’t wait to see this film!

Here’s the trailer:

 

The Austin Film Critics Association Honors Moonlight!


moonlight-620x360

The Austin Film Critics Association have announced their picks for the best of 2016!

Best Film: Moonlight (dir: Barry Jenkins)

Best Director: Barry Jenkins, Moonlight

Best Actor: Casey Affleck, Manchester by the Sea

Best Actress: Isabelle Huppert, Elle

Best Supporting Actor: Mahershala Ali, Moonlight

Best Supporting Actress: Viola Davis, Fences

Best Original Screenplay: Barry Jenkins, Moonlight

Best Adapted Screenplay: Eric Heisserer, Arrival

Best Cinematography: Linus Sandgren, La La Land

Best Score: Justin Hurwitz, La La Land

Best Foreign-Language Film: The Handmaiden (dir: Park Chan-wook)

Best Documentary: Tower (dir: Keith Maitland)

Best Animated Film: Kubo and the Two Strings (dir: Travis Knight)

Best First Film: The Witch (dir: Robert Eggers)

The Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award: Keith Maitland, Tower

Austin Film Award: Tower (dir: Keith Maitland)

Special Honorary Award: To the ensemble cast of Moonlight and casting director Yesi Ramirez for excellence as an ensemble.

Special Honorary Award: To honor Anton Yelchin for his contribution to the cinema of 2016, including performances in Green Room and Star Trek Beyond. His was a brilliant career cut profoundly short.

Special Honorary Award: To A24 Films for excellence in production in distribution. Their work gave us Moonlight, Green Room, Swiss Army Man, The Lobster, The Witch, and 20th Century Women, among others.

Special Honorary Award: To filmmaker Keith Maitland and his film Tower for revisiting a tragic event in Austin, Texas history in a sensitive and unique manner.

AFCA 2016 Top Ten Films:

  1. Moonlight
  2. La La Land
  3. Arrival
  4. The Handmaiden
  5. Manchester by the Sea
  6. Elle
  7. Hell or High Water
  8. The Lobster
  9. Jackie
  10. Sing Street

The Indiana Film Journalists Honor Moonlight and Rebecca Hall!


moonlight

The Indiana Film Journalists announced their picks for the best of 2016 on the 19th!  Along with picking Moonlight for best film, they also gave best actress to the destined-to-be-nominated-some-day Rebecca Hall for Christine!

Best Film
Winner: “Moonlight”
Runner-up: “Hell or High Water”
Other Finalists (listed alphabetically):
American Honey”
“Arrival”
“Deadpool”
“Everybody Wants Some!!”
“La La Land”
“The Lobster”
“Manchester by the Sea”
“Sing Street”

Best Animated Feature
Winner: “Kubo and the Two Strings”
Runner-Up: “Sausage Party”

Best Foreign Language Film
Winner: “The Handmaiden”
Runner-Up: “A Man Called Ove”

Best Documentary
Winner: “O.J.: Made in America”
Runner-Up: “Weiner”

Best Original Screenplay
Winner: Kenneth Lonergan, “Manchester by the Sea”
Runner-up: Taylor Sheridan, “Hell or High Water”

Best Adapted Screenplay
Winner: Barry Jenkins, “Moonlight”
Runner-up: Eric Heisserer, “Arrival”

Best Director
Winner: Damien Chazelle, “La La Land”
Runner-up: Kenneth Lonergan, “Manchester by the Sea”

Best Actress
Winner: Rebecca Hall, “Christine”
Runner-up: Natalie Portman, “Jackie”

Best Supporting Actress
Winner: Viola Davis, “Fences”
Runner-up: Naomie Harris, “Moonlight”

Best Actor
Winner: Casey Affleck, “Manchester by the Sea”
Runner-up: Ethan Hawke, “Born to Be Blue”

Best Supporting Actor
Winner: Mahershala Ali, “Moonlight”
Runner-up: Jeff Bridges, “Hell or High Water”

Best Vocal/Motion Capture Performance
Winner: Alan Tudyk, “Rogue One: A Star Wars Story”
Runner-up: Nick Kroll, “Sausage Party”

Best Ensemble Acting
Winner: “Everybody Wants Some!!”
Runner-up: “Don’t Think Twice”

Best Musical Score
Winner: Mica Levi, “Jackie”
Runner-up: Justin Hurwitz, “La La Land”

Breakout of the Year
Winner: Robert Eggers, “The Witch”
Runner-up: Sasha Lane, “American Honey”

Original Vision Award
Winner: “The Lobster”
Runner-up: “Sausage Party”

The Hoosier Award 
Winner: Andrew Cohn, “Night School”

Here Are the 2016 Seattle Film Award Nominees!


Here are the 2016 Seattle Film Award Nominees!  I don’t know what the cat’s yawning about; these nominations are actually an interesting mix of the usual suspects (Moonlight, Manchester, La La Land) and a few unexpected but intriguing picks (like 13th and The Witch).

THE 2016 SEATTLE FILM AWARD NOMINEES:

BEST PICTURE OF THE YEAR:

BEST DIRECTOR:

  • Damien Chazelle – La La Land
  • Robert EggersThe Witch
  • Barry JenkinsMoonlight
  • Paul Verhoeven – Elle
  • Denis Villeneuve – Arrival

BEST ACTOR in a LEADING ROLE:

  • Casey Affleck – Manchester By The Sea
  • Ryan GoslingLa La Land
  • Logan Lerman – Indignation
  • Viggo Mortensen – Captain Fantastic
  • Denzel Washington – Fences

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE:

  • Amy Adams – Arrival
  • Kate Beckinsale – Love & Friendship
  • Isabelle Huppert – Elle
  • Natalie Portman – Jackie
  • Emma StoneLa La Land

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE:

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE:

  • Viola Davis – Fences
  • Lily Gladstone – Certain Women
  • Naomie HarrisMoonlight
  • Kate McKinnonGhostbusters
  • Michelle Williams – Manchester By The Sea

BEST ENSEMBLE CAST:

BEST SCREENPLAY:

BEST ANIMATED FEATURE:

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

  • EllePaul Verhoeven, director
  • The HandmaidenPark Chan-wook, director
  • The InnocentsAnne Fontaine, director
  • Under The ShadowBabak Anvari, director
  • The WailingNa Hong-jin, director

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

BEST CINEMATOGRAPHY:

BEST COSTUME DESIGN:

BEST FILM EDITING:

BEST ORIGINAL SCORE:

BEST PRODUCTION DESIGN:

BEST VISUAL EFFECTS:

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming):

BEST VILLAIN:

10_Cloverfield_Lane

The Chicago Film Critics Love Moonlight!


Here’s what the Chicago Film Critics picked as being the best of 2016!

Best Picture
“Moonlight”

Best Director
Barry Jenkins – “Moonlight”

Best Actor
Casey Affleck – “Manchester By The Sea”

Best Actress
Natalie Portman – “Jackie”

Best Supporting Actor
Mahershala Ali – “Moonlight”

Best Supporting Actress
Michelle Williams – “Manchester By The Sea”

Best Original Screenplay
“Manchester By The Sea”

Best Adapted Screenplay
“The Handmaiden”

Best Animated Film
“Kubo & The Two Strings”

Best Foreign Language Film
“The Handmaiden”

Best Documentary Film
“OJ: Made In America”

Best Cinematography
“La La Land”

Best Editing
“La La Land”

Best Art Direction
“The Handmaiden”

Best Original Score
“Jackie”

Most Promising Filmmaker
Robert Eggers – “The Witch”

Most Promising Performer
Lucas Hedges – “Manchester By The Sea”