The Producers Guild of America Honors 1917


Last night, I heard that the PGA had honored 1917 as the best film of 2019 and I thought to myself, “Well, that’s good for the golfers but since when did they become film experts?”

This morning, I woke up and I realized that the PGA was the Producer’s Guild of America, which means that 1917‘s victory is now officially a big deal.  If Sam Mendes wins at the DGA, I would imagine that would mean that 1917 is officially unstoppable as far as the Oscars are concerned.  Of course, just yesterday, I was saying that the Eddie Awards had made Parasite into an unstoppable Oscar winner.

So, maybe I know what I’m talking about and maybe I don’t.

Anyway, the PGA gave out a lot of awards last night but here are the three that you need to know while making your Oscar predictions:

Best Feature Film — 1917

Best Animated Film — Toy Story 4

Best Documentary Film — Apollo 11

(Apollo 11 was, incredibly, not nominated for Best Documentary.)

For a full list of the PGA winners, click here.

The Nevada Film Critics Society Name Marriage Story As The Best of 2019!


Here’s a full list of the winners in Nevada:

Best Film: Marriage Story

Best Director: Noah Baumbach – Marriage Story

Best Actor: Adam Driver – Marriage Story
Best Actress (tie): Scarlett Johansson – Marriage Story & Charlize Theron – Bombshell
Best Supporting Actor: Joe Pesci – The Irishman
Best Supporting Actress: Jennifer Lopez – Hustlers

Best Original Screenplay: Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood
Best Adapted Screenplay: Taika Waititi – Jojo Rabbit

Best Animated Movie: Toy Story 4
Best Documentary: Apollo 11

Best Production Design: Once Upon a Time in Hollywood
Best Cinematography: 1917
Best Visual Effects: Avengers: Endgame

 

The Dallas-Ft. Worth Film Critics Association Names 1917 As The Best of 2019!


Reunion Tower (picture by Erin Nicole)

Here are the winners in Dallas!

BEST PICTURE

Winner: 1917

Runners-up: MARRIAGE STORY (2); PARASITE (3); THE IRISHMAN (4); ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (5); JOJO RABBIT (6); LITTLE WOMEN (7); THE FAREWELL (8); THE TWO POPES (9); KNIVES OUT (10)

BEST ACTOR

Winner: Adam Driver, MARRIAGE STORY

Runners-up: Joaquin Phoenix, JOKER (2); Antonio Banderas, PAIN AND GLORY (3); Leonardo DiCaprio, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Robert De Niro, THE IRISHMAN (5)

BEST ACTRESS

Winner: Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY

Runners-up: Renée Zellweger, JUDY (2); Charlize Theron, BOMBSHELL (3); Saoirse Ronan, LITTLE WOMEN (4); Awkwafina, THE FAREWELL (5, tie); Lupita Nyong’o, US (5, tie)

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Brad Pitt, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD

Runners-up: Willem Dafoe, THE LIGHTHOUSE (2); Joe Pesci, THE IRISHMAN (3); Al Pacino, THE IRISHMAN (4); Shia LaBeouf, HONEY BOY (5)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Runners-up: Margot Robbie, BOMBSHELL (2); Florence Pugh, LITTLE WOMEN (3); Jennifer Lopez, HUSTLERS (4); Annette Bening, THE REPORT (5)

BEST DIRECTOR

Winner: Sam Mendes, 1917

Runners-up: Bong Joon-ho, PARASITE (2); Martin Scorsese, THE IRISHMAN (3); Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Noah Baumbach, MARRIAGE STORY (5)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: PARASITE

Runners-up: PAIN AND GLORY (2); THE FAREWELL (3); LES MISÉRABLES (4); PORTRAIT OF A LADY ON FIRE (5)

BEST DOCUMENTARY

Winner: APOLLO 11

Runners-up: ONE CHILD NATION (2); AMERICAN FACTORY (3); HONEYLAND (4); FOR SAMA (5)

BEST ANIMATED FILM

Winner: TOY STORY 4

Runner-up: I LOST MY BODY

BEST SCREENPLAY

Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Runner-up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Roger Deakins, 1917

Runner-up: Hong Kyung-pyo, PARASITE

BEST MUSICAL SCORE

Winner: Thomas Newman, 1917

Runner-up: Alexandre Desplat, LITTLE WOMEN

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)

Winner: THE LIGHTHOUSE

The North Texas Film Critics Association Selects The Irishman As The Best of 2019!


The North Texas Film Critics Association announced their picks for the best of 2019 earlier today.  Speaking as a North Texas film critic, I’m a bit annoyed that I wasn’t consulted but oh well!  (To quote King of the Hill, “North Texas?  More like South Oklahoma!”)  Here are their winners:

BEST FILM

Winner: THE IRISHMAN

Runners-up: 1917; PARASITE; THE FAREWELL; MARRIAGE STORY; JOJO RABBIT; THE PEANUT BUTTER FALCON; A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD; ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD; FORD V FERRARI; JOKER

BEST ACTOR

Winner: Joaquin Phoenix, JOKER

Runners-up: Robert De Niro, THE IRISHMAN; Adam Driver, MARRIAGE STORY; Adam Sandler, UNCUT GEMS and Leonardo DiCaprio, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD

BEST ACTRESS

Winner: Charlize Theron, BOMBSHELL

Runners-up: Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY; Renée Zellweger, JUDY; Awkwafina, THE FAREWELL and Lupita Nyong’o, US

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Tom Hanks, A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD

Runners-up: Joe Pesci, THE IRISHMAN; Brad Pitt, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD; Al Pacino, THE IRISHMAN and Song Kang-Ho, PARASITE

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL

Runners-up: Laura Dern, MARRIAGE STORY; Scarlett Johansson, JOJO RABBIT; Kathy Bates, RICHARD JEWELL and Annette Bening, THE REPORT

BEST DIRECTOR

Winner: Sam Mendes, 1917

Runners-up: Martin Scorsese, THE IRISHMAN; Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD; Noah Baumbach, MARRIAGE STORY and Lulu Wang, THE FAREWELL

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: PARASITE (South Korea)

Runners-up: PAIN AND GLORY (Spain) and LES MISÉRABLES (France)

BEST DOCUMENTARY

Winner: APOLLO 11

Runners-up: AMERICAN FACTORY; ONE CHILD NATION; DAVID CROSBY: REMEMBER MY NAME and ROLLING THUNDER REVUE: A BOB DYLAN STORY

BEST ANIMATED FILM

Winner: TOY STORY 4

Runners-up: ABOMINABLE and HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Roger Deakins, 1917,

Runner-ups: Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE; Rodrigo Prieto, THE IRISHMAN; Hoyte Van Hoytema, AD ASTRA; Robert Richardson, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD and Phedon Papamichael, FORD V FERRARI

BEST NEWCOMER

Winner: Roman Griffin Davis was awarded Best Newcomer for JOJO RABBIT

GARY MURRAY AWARD (Best Ensemble)

Winner: KNIVES OUT

The Boston Society of Film Critics Names Little Women As The Best of 2019!


The Boston Society of Film Critics today named their picks for the best of 2019 and they did not pick Parasite or The Irishman for best picture.  Nor did the pick Once Upon A Time In Hollywood, 1917, or Knives Out.  Instead, the BSFC picked Greta Gerwig’s Little Women, which has — so far — been flying a bit under the awards season radar.

Will this provide a boost to Little Women’s chances or will this be an outlier?  We’ll find out soon enough!  For now, here are the winners:

Best Picture: LITTLE WOMEN
Runner-up: PORTRAIT OF A LADY ON FIRE

Best Director: Bong Joon Ho, PARASITE
Runner-up: Greta Gerwig, LITTLE WOMEN

Best Actor: Adam Sandler, UNCUT GEMS
Runner-up: Joaquin Phoenix, JOKER

Best Actress: Saoirse Ronan (LITTLE WOMEN)
Runners up: TIE – Elisabeth Moss (HER SMELL) and Mary Kay Place (DIANE)

Best Supporting Actor: Brad Pitt (ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD)
Runner up: Joe Pesci (THE IRISHMAN)

Best Supporting Actress LAURA DERN (MARRIAGE STORY)
Runner up: Florence Pugh for (LITTLE WOMEN)

Best Ensemble Cast: LITTLE WOMEN
Runners-up: ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD and PARASITE

Best Screenplay: ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
Runners-up: MARRIAGE STORY and LITTLE WOMEN

Best Cinematography: PORTRAIT OF A LADY ON FIRE
Runner up: ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD

Best Editing: THE IRISHMAN
Runner-up: UNCUT GEMS

Best Original Score: LITTLE WOMEN
Runner-up: THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO

Best Foreign Language Film: PARASITE
Runner-up: PORTRAIT OF A LADY ON FIRE

Best Animated Film: I LOST MY BODY
Runner up: TOY STORY 4

Best Documentary: HONEYLAND
Runners-up: APOLLO 11 and HAIL, SATAN?

Best New Filmmaker: Joe Talbot for THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO
Runner up: Mati Diop for ATLANTICS

The Kansas City Film Critics Circle Honors 1917 and Da’Vine Joy Randolph!


The Kansas City Film Critics Circle went their own way earlier today and selected 1917 as the best film of the year!  I haven’t seen 1917 yet so I’ll withhold on saying whether it deserved the award more than Irishman or Parasite.  However, I have seen Dolemite Is My Name and I am absolutely thrilled that the KCFCC selected the excellent Da’Vine Joy Randolph as best supporting actress!

Here are the winners:

BEST FILM: 1917

BEST DIRECTOR – Sam Mendes, 1917

BEST ACTOR – Adam Driver, Marriage Story

BEST ACTRESS – Lupita Nyong’o, Us

BEST SUPPORTING ACTOR – Joe Pesci, The Irishman

BEST SUPPORTING ACTRESS – Da’Vine Joy Randolph, Dolemite Is My Name

BEST ADAPTED SCREENPLAY – Little Women

BEST ORIGINAL SCREENPLAY – Knives Out

BEST CINEMATOGRAPHY – 1917

BEST ANIMATED FEATURE – Toy Story 4

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM – Parasite

BEST DOCUMENTARY (tie) – Amazing Grace & Apollo 11

THE TOM POE AWARD FOR BEST LGBT FILM – Portrait of a Lady on Fire

THE VINCE KOEHLER AWARD FOR BEST SCIENCE FICTION, FANTASY or HORROR FILM – Us

The Oklahoma Film Critics Circle Name Once Upon A Time In Hollywood as the best of 2019!


Here’s a full list of winners from Oklahoma!

Best Picture: Once Upon a Time in Hollywood

Best Director: Martin Scorsese, The Irishman
Runner-up: Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

Best First Feature: Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco
Runner-up: Olivia Wilde, Booksmart

Best Actor: Adam Sandler, Uncut Gems
Runner-up: Adam Driver, Marriage Story

Best Actress: Lupita Nyong’o, Us
Runner-up: Scarlett Johansson, Marriage Story

Best Supporting Actress: Jennifer Lopez, Hustlers
Runner-up: Laura Dern, Marriage Story

Best Supporting Actor: Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood
Runner-up: Willem Dafoe, The Lighthouse

Best Ensemble: Knives Out
Runner-up: Once Upon a Time in Hollywood

Body of Work: Adam Driver, The Report and Marriage Story
Runners-up: Scarlett Johansson, Avengers: Endgame and Marriage Story; Brad Pitt, Ad Astra and Once Upon a Time in Hollywood

Best Original Screenplay: Knives Out
Runner-up: Once Upon a Time in Hollywood

Best Adapted Screenplay: The Irishman
Runner-up: Jojo Rabbit

Best Cinematography: Once Upon a Time in Hollywood
Runner-up: 1917

Best Score: Uncut Gems
Runner-up: Joker

Best Animated Film: Toy Story 4
Runner-up: I Lost My Body

Best Documentary: American Factory
Runner-up: Apollo 11

Best Foreign Language Film: Parasite
Runner-up: The Farewell

Top 10 Films
1. Once Upon a Time in Hollywood
2. Knives Out
3. The Irishman
4. Parasite
5. Uncut Gems
6. Jojo Rabbit
7. Marriage Story
8. Little Women
9. Avengers: Endgame
10. Midsommar

Parasite Wins in Chicago!


Last night, the Chicago Film Critics announced their picks for the best of 2019 and, in a turn of events that’s become quite familiar this awards season, Parasite was named Best Picture!

Here’s a full list of the winners:

BEST PICTURE
Parasite

BEST DIRECTOR
Bong Joon Ho, Parasite

BEST ACTOR
Adam Driver, Marriage Story

BEST ACTRESS
Lupita Nyong’o, Us

BEST SUPPORTING ACTOR
Brad Pitt, Once Upon a Time…in Hollywood

BEST SUPPORTING ACTRESS
Florence Pugh, Little Women

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Parasite by Bong Joon Ho and Han Jin Won

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Little Women by Greta Gerwig

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Parasite

BEST DOCUMENTARY
Apollo 11

BEST ANIMATED FEATURE
Toy Story 4

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins, 1917

BEST EDITING
Thelma Schoonmaker, The Irishman

BEST ART DIRECTION
Once Upon a Time…in Hollywood

BEST COSTUME DESIGN
Little Women

BEST ORIGINAL SCORE
Alexandre Desplat, Little Women

BEST USE OF VISUAL EFFECTS
Ad Astra

MOST PROMISING PERFORMER
Aisling Franciosi, The Nightingale

MILOS STEHLIK AWARD
Lulu Wang, The Farewell

Here Are The Eddie Nominations!


The SAG weren’t the only folks announcing their nominees today!

The American Cinema Editors (ACE) announced their Eddie nominations today, for the best edited films and television of 2019!  Here are the film nominees!

(Click here for the television nominations.)

BEST EDITED FEATURE FILM (DRAMA)

Ford v Ferrari
Michael McCusker, Andrew Buckland

The Irishman
Thelma Schoonmaker

Joker
Jeff Groth

Marriage Story
Jennifer Lame

Parasite
Jinmo Yang

BEST EDITED FEATURE FILM (COMEDY):

Dolemite Is My Name
Billy Fox

The Farewell
Michael Taylor, Matthew Friedman

Jojo Rabbit
Tom Eagles

Knives Out
Bob Ducsay

Once Upon a Time in Hollywood
Fred Raskin

BEST EDITED ANIMATED FEATURE FILM:

Frozen 2
Jeff Draheim

I Lost My Body
Benjamin Massoubre

Toy Story 4
Axel Geddes

BEST EDITED DOCUMENTARY (FEATURE):

American Factory
Lindsay Utz

Apollo 11
Todd Douglas Miller

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice
Jake Pushinsky, Heidi Scharfe

Making Waves: The Art of Cinematic Sound
David J. Turner, Thomas G. Miller

The Cinema Audio Society Announces Their Nominees For 2019


The Cinema Audio Society has announced their nominations for 2019!  So, for everyone struggling to make their predictions in the Sound Editing and Sound Mixing category, here’s a helpful guide:

MOTION PICTURE – LIVE ACTION

Ford v Ferrari
Production Mixer – Steven A. Morrow CAS
Re-recording Mixer – Paul Massey CAS
Re-recording Mixer – David Giammarco CAS
Scoring Mixer – Tyson Lozensky
ADR Mixer – David Betancourt
Foley Mixer – Richard Duarte

Joker
Production Mixer – Tod Maitland CAS
Re-recording Mixer – Dean A Zupancic
Re-recording Mixer – Tom Ozanich
Scoring Mixer – Daniel Kresco
ADR Mixer – Thomas J. O’Connell
Foley Mixer – Richard Duarte

Once Upon a Time in… Hollywood
Production Mixer – Mark Ulano CAS
Re-recording Mixer – Michael Minkler CAS
Re-recording Mixer – Christian Minkler CAS
Foley Mixer – Kyle Rochlin

Rocketman
Production Mixer – John Hayes
Re-recording Mixer – Mike Prestwood Smith
Re-recording Mixer – Mathew Collinge
ADR Mixer – Mark Appleby
Foley Mixer – Glen Gathard

The Irishman
Production Mixer – Tod Maitland CAS
Re-recording Mixer – Tom Fleischman CAS
Re-recording Mixer – Eugene Gearty
ADR Mixer – Mark DeSimone CAS
Foley Mixer – George A. Lara CAS

MOTION PICTURE—ANIMATED

Abominable
Original Dialogue Mixer – Tighe Sheldon
Re-recording Mixer – Myron Nettinga
Scoring Mixer – Nick Wollage
Foley Mixer – David Jobe

Frozen II
Original Dialogue Mixer – Paul McGrath CAS
Re-recording Mixer – David E. Fluhr CAS
Re-recording Mixer – Gabriel Guy CAS
Song Mixer – David Boucher
Scoring Mixer – Greg Hayes
ADR Mixer – Doc Kane CAS
Foley Mixer – Scott Curtis

How to Train Your Dragon: The Hidden World
Original Dialogue Mixer – Tighe Sheldon
Re-recording Mixer – Gary A. Rizzo CAS
Re-recording Mixer – Scott R. Lewis
Re-recording Mixer – Shawn Murphy
Foley Mixer – Blake Collins CAS

The Lion King
Original Dialogue Mixer – Ronald Judkins CAS
Re-recording Mixer – Lora Hirschberg
Re-recording Mixer – Christopher Boyes
Scoring Mixer – Alan Meyerson CAS
Foley Mixer – Blake Collins CAS

Toy Story 4
Original Dialogue Mixer – Doc Kane CAS
Re-recording Mixer – Michael Semanick CAS
Re-recording Mixer – Nathan Nance
Scoring Mixer – David Boucher
ADR Mixer – Vince Caro CAS
Foley Mixer – Scott Curtis

MOTION PICTURE—DOCUMENTARY

Apollo 11
Re-recording Mixer – Eric Milano
Re-recording Mixer – Brian Eimer

Echo in the Canyon
Re-recording Mixer – Chris Jenkins
Re-recording Mixer – Paul Karpinski

Making Waves: The Art of Cinematic Sound
Production Mixer – David J. Turner
Re-recording Mixer – Tom Myers
Scoring Mixer – Dan Blanck
Foley Mixer – Frank Rinella

Miles Davis: Birth of the Cool
Production Mixer – Gautam Choudhury
Re-recording Mixer – Benny Mouthon CAS

Woodstock: 3 Days That Changed Everything
Re-recording Mixer – Kevin Peters