Lisa Marie’s Oscar Predictions For December


Well, here we go!

This is my last set of Oscar predictions for the year.  With the critics groups and some of the guilds having now announced their picks for the best of 2019, the Oscar picture is now a lot more clear.  Once Upon A Time In Hollywood, Parasite, The Irishman, 1917, and Marriage Story all seem to be guaranteed to pick up a nomination.    

I am going to go out on a limb and predict that, despite being ignored at SAG and by the Golden Globes, Uncut Gems will get some nominations as well.  Right now, the film just seems to have momentum on its side.  Realistically, I’m not a 100% convinced that it’ll be nominated, not the way I am with some other films.  It’s divisive film and I’m sure that some people think that rewarding Adam Sandler will just lead to him using his newfound respect to get a theatrical release for the next Grown Ups sequel.  But I’m going to take a chance and go with it.

(Of course, Nightcrawler and Jake Gyllenhaal also had a lot of momentum a few years ago and ended up getting totally shut out of the Oscars.)

Below are my predictions for December.  If you want to see how my thinking has evolved, be sure to check out my predictions for January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, and November!

Best Picture

1917

Bombshell

The Irishman

JoJo Rabbit

Little Women

Marriage Story

Once Upon A Time In Hollywood

Parasite

Uncut Gems

Best Director

Bong Joon-ho for Parasite

Sam Mendes for 1917

The Safdie Brothers for Uncut Gems

Martin Scorsese for The Irishman

Quentin Tarantino for Once Upon A Time In Hollywood

Best Actor

Leonardo DiCaprio for Once Upon A Time In Hollywood

Adam Driver for Marriage Story

Taron Egerton for Rocketman

Joaquin Phoenix for Joker

Adam Sandler for Uncut Gems

Best Actress

Scarlett Johansson for Marriage Story

Luptia Nyong’o for Us

Saoirse Ronan for Little Women

Charlize Theron for Bombshell

Renee Zellweger for Judy

Best Supporting Actor

Willem DaFoe in The Lighthouse

Tom Hanks in A Beautiful Day In The Neighborhood

Al Pacino for The Irishman

Joe Pesci for The Irishman

Brad Pitt for Once Upon A Time In Hollywood

Best Supporting Actress

Laura Dern in Marriage Story

Scarlett Johansson in JoJo Rabbit

Jennifer Lopez in Hustlers

Florence Pugh in Little Women

Margot Robbie in Once Upon A Time In Hollywood

 

The Oscar nominations will be announced on January 13th!

Happy New Year, everyone!

Oscar, in happier times

The Utah Film Critics Association honors Parasite and 1917!


On Sunday, the Utah Film Critics Association announced their picks for the best of 2019 and it was another good showing for Parasite!  The film picked up awards for best picture, best screenplay, and best non-English language film.  Meanwhile, 1917 took awards for direction and cinematography while Adam Driver and Scarlett Johansson took home the acting awards for Rise of Skywalker and Avengers: Endgame …. just kidding!  They both won for Marriage Story.

Here are the winners!

Best Picture: Parasite. Runner-up: Once Upon a Time … in Hollywood.

Best Achievement in Directing: Sam Mendes, 1917. Runner-up: Quentin Tarantino, Once Upon a Time … in Hollywood.

Best Lead Performance, Male: Adam Driver, Marriage Story. Runner-up: Joaquin Phoenix, Joker.

Best Lead Performance, Female: Scarlett Johansson, Marriage Story. Runner-up: Lupita Nyong’o, Us.

Best Supporting Performance, Female: Florence Pugh, Little Women. Runner-up: Rebecca Ferguson, Doctor Sleep.

Best Supporting Performance, Male: Joe Pesci, The Irishman. Runner-up: Willem Dafoe, The Lighthouse.

Vice/Martin Award for Performance in a Science-Fiction, Fantasy or Horror Film: Robert Downey, Jr., Avengers: Endgame. Runner-up: Lupita Nyong’o, Us.

Best Original Screenplay: Bong Joon-ho and Jin Won Han, Parasite. Runner-up: Rian Johnson, Knives Out.

Best Adapted Screenplay: Greta Gerwig, Little Women. Runner-up: Taika Waititi, Jojo Rabbit.

Best Cinematography: Roger Deakins, 1917. Runner-up: Jarin Blaschke, The Lighthouse.

Best Original Score: Matt Morton, Apollo 11. Runner-up: Dan Levy, I Lost My Body.

Best Film Editing: Todd Douglas Miller, Apollo 11. Runner-up: Andrew Buckland, Michael McCusker and Dirk Westervelt, Ford v Ferrari.

Best Documentary Feature: Apollo 11. Runner-up: Hail Satan?

Best Animated Feature: I Lost My Body. Runners-up: How to Train Your Dragon: The Hidden World and Toy Story 4.

Best Non-English Language Feature: Parasite. Runner-up: Portrait of a Lady on Fire.

 

The Dallas-Ft. Worth Film Critics Association Names 1917 As The Best of 2019!


Reunion Tower (picture by Erin Nicole)

Here are the winners in Dallas!

BEST PICTURE

Winner: 1917

Runners-up: MARRIAGE STORY (2); PARASITE (3); THE IRISHMAN (4); ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (5); JOJO RABBIT (6); LITTLE WOMEN (7); THE FAREWELL (8); THE TWO POPES (9); KNIVES OUT (10)

BEST ACTOR

Winner: Adam Driver, MARRIAGE STORY

Runners-up: Joaquin Phoenix, JOKER (2); Antonio Banderas, PAIN AND GLORY (3); Leonardo DiCaprio, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Robert De Niro, THE IRISHMAN (5)

BEST ACTRESS

Winner: Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY

Runners-up: Renée Zellweger, JUDY (2); Charlize Theron, BOMBSHELL (3); Saoirse Ronan, LITTLE WOMEN (4); Awkwafina, THE FAREWELL (5, tie); Lupita Nyong’o, US (5, tie)

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Brad Pitt, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD

Runners-up: Willem Dafoe, THE LIGHTHOUSE (2); Joe Pesci, THE IRISHMAN (3); Al Pacino, THE IRISHMAN (4); Shia LaBeouf, HONEY BOY (5)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Runners-up: Margot Robbie, BOMBSHELL (2); Florence Pugh, LITTLE WOMEN (3); Jennifer Lopez, HUSTLERS (4); Annette Bening, THE REPORT (5)

BEST DIRECTOR

Winner: Sam Mendes, 1917

Runners-up: Bong Joon-ho, PARASITE (2); Martin Scorsese, THE IRISHMAN (3); Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Noah Baumbach, MARRIAGE STORY (5)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: PARASITE

Runners-up: PAIN AND GLORY (2); THE FAREWELL (3); LES MISÉRABLES (4); PORTRAIT OF A LADY ON FIRE (5)

BEST DOCUMENTARY

Winner: APOLLO 11

Runners-up: ONE CHILD NATION (2); AMERICAN FACTORY (3); HONEYLAND (4); FOR SAMA (5)

BEST ANIMATED FILM

Winner: TOY STORY 4

Runner-up: I LOST MY BODY

BEST SCREENPLAY

Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Runner-up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Roger Deakins, 1917

Runner-up: Hong Kyung-pyo, PARASITE

BEST MUSICAL SCORE

Winner: Thomas Newman, 1917

Runner-up: Alexandre Desplat, LITTLE WOMEN

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)

Winner: THE LIGHTHOUSE

The St. Louis Film Critics Association Names Once Upon A Time In Hollywood The Best of 2019!


Here are the winners!

Best Picture

1917 (Runner-up)
Dolemite Is My Name
The Irishman
Jojo Rabbit
Little Women
Long Day’s Journey Into Night
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
The Two Popes
Waves

Best Director

Sam Mendes, 1917
Martin Scorsese, The Irishman
Taika Waititi, Jojo Rabbit
Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Bong Joon Ho, Parasite (Runner-up)

Best Actress

Cynthia Erivo, Harriet
Scarlett Johansson, Marriage Story – WINNER
Saoirse Ronan, Little Women
Charlize Theron, Bombshell
Renée Zellweger, Judy (Runner-up)

Best Actor

Adam Driver, Marriage Story
Eddie Murphy, Dolemite Is My Name
Joaquin Phoenix, Joker (Runner-up)
Jonathan Pryce, The Two Popes
Adam Sandler, Uncut Gems – WINNER

Best Supporting Actress

Annette Bening, The Report
Laura Dern, Marriage Story (Runner-up)
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Florence Pugh, Little Women
Margot Robbie, Bombshell and Once Upon a Time in Hollywood – WINNER

Best Supporting Actor

Anthony Hopkins, The Two Popes
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman (Runner-up)
Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Wesley Snipes, Dolemite Is My Name

Best Original Screenplay

Booksmart
Marriage Story – WINNER (tie)
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER (tie)
Parasite
Queen & Slim

Best Adapted Screenplay

The Irishman – WINNER
Jojo Rabbit (Runner-up)
Joker
Little Women (Runner-up)
The Two Popes

Best Cinematography

1917 – WINNER
The Irishman
Joker
The Lighthouse (Runner-up)
Once Upon a Time in Hollywood

Best Editing

1917 (Runner-up)
Ford v Ferrari
The Irishman (Runner-up)
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER

Best Production Design

1917 (Runner-up)
The Irishman
Little Women (Runner-up)
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Parasite

Best Visual Effects

1917 (Runner-up)
Ad Astra (Runner-up)
Alita: Battle Angel
Avengers: Endgame – WINNER
The Irishman

Best Music Score

1917 – WINNER
Ad Astra
Avengers: Endgame
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Marriage Story (Runner-up)

Best Music Soundtrack

Frozen II (Runner-up)
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Rocketman
Waves (Runner-up)
Yesterday

Best Action Film

1917 – WINNER
Alita: Battle Angel
Avengers: Endgame (Runner-up)
Captain Marvel
John Wick 3: Parabellum

Best Animated Feature

Frozen II (Runner-up)
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Klaus (Runner-up)
Missing Link
Toy Story 4 – WINNER

Best Comedy

Booksmart – WINNER
Dolemite Is My Name
The Farewell
Jojo Rabbit (Runner-up)
Knives Out

Best Documentary Feature

Apollo 11 – WINNER
The Biggest Little Farm
Honeyland
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice (Runner-up)

Best Horror Film

The Lighthouse
Midsommar
Parasite (Runner-up)
Ready Or Not
Us – WINNER

Best International Feature Film (Foreign Film)

By the Grace of God
Long Day’s Journey Into Night (Runner up)
Pain and Glory
Parasite – WINNER
Portrait of a Lady on Fire

Best Scene

“Avengers Assemble,” Avengers: Endgame
Apartment fight, Marriage Story
Charlie sings, Marriage Story
Spahn Ranch, Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Jack visits cottage, Yesterday (Runner-up)

The Oklahoma Film Critics Circle Name Once Upon A Time In Hollywood as the best of 2019!


Here’s a full list of winners from Oklahoma!

Best Picture: Once Upon a Time in Hollywood

Best Director: Martin Scorsese, The Irishman
Runner-up: Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

Best First Feature: Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco
Runner-up: Olivia Wilde, Booksmart

Best Actor: Adam Sandler, Uncut Gems
Runner-up: Adam Driver, Marriage Story

Best Actress: Lupita Nyong’o, Us
Runner-up: Scarlett Johansson, Marriage Story

Best Supporting Actress: Jennifer Lopez, Hustlers
Runner-up: Laura Dern, Marriage Story

Best Supporting Actor: Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood
Runner-up: Willem Dafoe, The Lighthouse

Best Ensemble: Knives Out
Runner-up: Once Upon a Time in Hollywood

Body of Work: Adam Driver, The Report and Marriage Story
Runners-up: Scarlett Johansson, Avengers: Endgame and Marriage Story; Brad Pitt, Ad Astra and Once Upon a Time in Hollywood

Best Original Screenplay: Knives Out
Runner-up: Once Upon a Time in Hollywood

Best Adapted Screenplay: The Irishman
Runner-up: Jojo Rabbit

Best Cinematography: Once Upon a Time in Hollywood
Runner-up: 1917

Best Score: Uncut Gems
Runner-up: Joker

Best Animated Film: Toy Story 4
Runner-up: I Lost My Body

Best Documentary: American Factory
Runner-up: Apollo 11

Best Foreign Language Film: Parasite
Runner-up: The Farewell

Top 10 Films
1. Once Upon a Time in Hollywood
2. Knives Out
3. The Irishman
4. Parasite
5. Uncut Gems
6. Jojo Rabbit
7. Marriage Story
8. Little Women
9. Avengers: Endgame
10. Midsommar

The San Diego Film Critics Society Honors The Irishman


The San Diego Film Critics Society announced their picks for the best of 2019 earlier today!

And here they are!

(Check out a list of the nominations here!)

Best Picture

  • Winner: THE IRISHMAN
    Runner Up: MARRIAGE STORY

Best Director

  • Winner: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS
    Runner Up: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Best Actor

  • (TIE) Adam Driver, MARRIAGE STORY Joaquin Phoenix, JOKER

Best Actress

  • Winner: Lupita Nyong’o, US
    Runner Up: Renée Zellweger, JUDY

Best Supporting Actor

  • (TIE) Joe Pesci, THE IRISHMAN & Brad Pitt, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Supporting Actress

  • Winner: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL
    Runner Up: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Best Comedic Performance

  • Winner: Wesley Snipes, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Taika Waititi, JOJO RABBIT

Best Original Screenplay

  • Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY
    Runner Up: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS

Best Adapted Screenplay

  • Winner: J.C. Lee, Julius Onah, LUCE
    Runner Up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

Best Documentary
Runner Up: LOVE, ANTOSHA

  • Winner: ONE CHILD NATION

Best Animated Film

  • Winner: I LOST MY BODY
    Runner Up: TOY STORY 4

Best Foreign-Language Film

  • Winner: PARASITE
    Runner Up: TRANSIT

Best Costume Design

  • Winner: Ruth E. Carter, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Anna Robbins, DOWNTON ABBEY

Best Editing

  • Winner: Andrew Buckland, Michael McCusker & Dirk Westervelt, FORD V FERRARI
    Runner Up: Benny Safdie, Ronald Bronstein, UNCUT GEMS

Best Cinematography

  • Winner: Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE
    Runner Up: Roger Deakins, 1917

Best Production Design

  • Winner: Dennis Gassner, 1917
    Runner Up: Jess Gonchor, LITTLE WOMEN

Best Visual Effects

  • Winner: AD ASTRA
    Runner Up: 1917

Best Use of Music

  • Winner: ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
    Runner Up: JOJO RABBIT

Best Ensemble

  • Winner: KNIVES OUT
    Runner Up: THE IRISHMAN

Breakthrough Artist

  • Winner: Florence Pugh, LITTLE WOMEN, MIDSOMMAR
    Runner Up: Kelvin Harrison Jr., LUCE, WAVES

Here Are The Nominations Of The Seattle Film Critics Society!


The winners will be revealed on December 16th!

BEST PICTURE OF THE YEAR

1917 (Universal Pictures)
The Farewell (A24)
Ford v Ferrari (20th Century Fox)
The Irishman (Netflix)
The Lighthouse (A24)
Little Women (Sony Pictures)
Marriage Story (Netflix)
Once Upon a Time…in Hollywood (Sony Pictures)
Parasite (NEON)
Uncut Gems (A24)

BEST DIRECTOR

Robert Eggers – The Lighthouse
Greta Gerwig – Little Women
Bong Joon-ho – Parasite
Josh & Benny Safdie – Uncut Gems
Martin Scorsese – The Irishman

BEST ACTOR in a LEADING ROLE

Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro –The Irishman
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE

Awkwafina – The Farewell
Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – Little Women
Renée Zellweger – Judy

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE

Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Song Kang-ho – Parasite
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time…in Hollywood

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE

Laura Dern – Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers
Florence Pugh – Little Women
Taylor Russell – Waves
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST ENSEMBLE CAST

The Irishman
Knives Out
Little Women
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite

BEST ACTION CHOREOGRAPHY

1917
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum Shadow

BEST SCREENPLAY

The Farewell – Lulu Wang
The Irishman – Steven Zaillian
Knives Out – Rian Johnson
Marriage Story – Noah Baumbach
Parasite – Bong Joon-ho, Han Jin-won (screenplay); Bong Joon-ho (story)

BEST ANIMATED FEATURE

Frozen II – Chris Buck & Jennifer Lee, directors
How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, director
I Lost My Body – Jérémy Clapin, director
Missing Link – Chris Butler, director
Toy Story 4 – Josh Cooley, director

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

The Farewell – Lulu Wang, director
Monos – Alejandro Landes, director
Pain and Glory – Pedro Almodóvar, director
Parasite – Bong Joon-ho, director
Portrait of a Lady on Fire – Céline Sciamma, director

BEST DOCUMENTARY FEATURE

American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert, directors Apollo 11 – Todd Douglas Miller, director
For Sama – Waad al-Kateab, Edward Watts, directors
Fyre – Chris Smith, director
Honeyland – Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska, directors

BEST CINEMATOGRAPHY

1917 – Roger Deakins
The Lighthouse – Jarin Blaschke
Once Upon a Time…in Hollywood – Robert Richardson
Parasite – Hong Kyung-pyo
Portrait of a Lady on Fire – Claire Mathon

BEST COSTUME DESIGN

Dolemite is My Name – Ruth E. Carter
Downton Abbey – Anna Mary Scott Robbins
Little Women – Jacqueline Durran
Once Upon a Time…in Hollywood – Arianne Phillips
Rocketman – Julian Day

BEST FILM EDITING

1917 – Lee Smith
The Irishman – Thelma Schoonmaker
Once Upon a Time…in Hollywood – Fred Raskin
Parasite – Yang Jin-mo
Uncut Gems – Ronald Bronstein, Benny Safdie

BEST ORIGINAL SCORE

1917 – Thomas Newman
Joker – Hildur Guðnadóttir
The Last Black Man in San Francisco – Emile Mosseri
Uncut Gems – Daniel Lopatin
Us – Michael Abels

BEST PRODUCTION DESIGN

1917 – Dennis Gassner (Production Designer); Lee Sandales (Set Decorator)
The Irishman – Bob Shaw (Production Designer); Regina Graves (Set Decorator)
Little Women – Jess Gonchor (Production Designer); Claire Kaufman (Set Decorator)
Once Upon a Time…in Hollywood – Barbara Ling (Production Designer); Nancy Haigh (Set Decorator)
Parasite – Lee Ha-jun (Production Designer)

BEST VISUAL EFFECTS

1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy
Ad Astra – Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron, Scott R. Fisher
Alita: Battle Angel – Nick Epstein, Joe Letteri, Eric Saindon
Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl, Dan Sudick
The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Nelson Sepulveda

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming)

Julia Butters – Once Upon a Time…in Hollywood
Kyliegh Curran – Doctor Sleep
Roman Griffith Davis – Jojo Rabbit
Noah Jupe – Honey Boy

Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit

VILLAIN OF THE YEAR

Arthur Fleck/The Joker – Joker – portrayed by Joaquin Phoenix
Red – Us – portrayed by Lupita Nyong’o
The Red Dress – In Fabric – portrayed by a red dress
Rose the Hat – Doctor Sleep – portrayed by Rebecca Ferguson

Russell Bufalino – The Irishman – portrayed by Joe Pesci