The Oklahoma Film Critics Circle Name Once Upon A Time In Hollywood as the best of 2019!


Here’s a full list of winners from Oklahoma!

Best Picture: Once Upon a Time in Hollywood

Best Director: Martin Scorsese, The Irishman
Runner-up: Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

Best First Feature: Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco
Runner-up: Olivia Wilde, Booksmart

Best Actor: Adam Sandler, Uncut Gems
Runner-up: Adam Driver, Marriage Story

Best Actress: Lupita Nyong’o, Us
Runner-up: Scarlett Johansson, Marriage Story

Best Supporting Actress: Jennifer Lopez, Hustlers
Runner-up: Laura Dern, Marriage Story

Best Supporting Actor: Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood
Runner-up: Willem Dafoe, The Lighthouse

Best Ensemble: Knives Out
Runner-up: Once Upon a Time in Hollywood

Body of Work: Adam Driver, The Report and Marriage Story
Runners-up: Scarlett Johansson, Avengers: Endgame and Marriage Story; Brad Pitt, Ad Astra and Once Upon a Time in Hollywood

Best Original Screenplay: Knives Out
Runner-up: Once Upon a Time in Hollywood

Best Adapted Screenplay: The Irishman
Runner-up: Jojo Rabbit

Best Cinematography: Once Upon a Time in Hollywood
Runner-up: 1917

Best Score: Uncut Gems
Runner-up: Joker

Best Animated Film: Toy Story 4
Runner-up: I Lost My Body

Best Documentary: American Factory
Runner-up: Apollo 11

Best Foreign Language Film: Parasite
Runner-up: The Farewell

Top 10 Films
1. Once Upon a Time in Hollywood
2. Knives Out
3. The Irishman
4. Parasite
5. Uncut Gems
6. Jojo Rabbit
7. Marriage Story
8. Little Women
9. Avengers: Endgame
10. Midsommar

The Detroit Film Critics Society Embraces Parasite!


Earlier today, The Detroit Film Critics Society became the latest group to name Parasite the best film of 2019!

You can check out the DFCS’s nominees here and its winners below!

Best Film — Parasite

Best Director — Martin Scorsese, The Irishman

Best Actress — Scarlett Johansson, Marriage Story

Best Actor — Adam Driver, Marriage Story

Best Supporting Actor — Joe Pesci, The Irishman

Best Supporting Actress — Laura Dern, Marriage Story

Best Screenplay — Noah Baumbach, Marriage Story

Best Animated Film — Toy Story 4

Best Use of Music — Once Upon A Time In Hollywood

Best Ensemble — Once Upon A Time In Hollywood

Best Documentary — Apollo 11

Breakthrough — Florence Pugh (Fighting With My Family, Midsommar, Little Women)

 

The San Diego Film Critics Society Honors The Irishman


The San Diego Film Critics Society announced their picks for the best of 2019 earlier today!

And here they are!

(Check out a list of the nominations here!)

Best Picture

  • Winner: THE IRISHMAN
    Runner Up: MARRIAGE STORY

Best Director

  • Winner: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS
    Runner Up: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Best Actor

  • (TIE) Adam Driver, MARRIAGE STORY Joaquin Phoenix, JOKER

Best Actress

  • Winner: Lupita Nyong’o, US
    Runner Up: Renée Zellweger, JUDY

Best Supporting Actor

  • (TIE) Joe Pesci, THE IRISHMAN & Brad Pitt, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Supporting Actress

  • Winner: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL
    Runner Up: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Best Comedic Performance

  • Winner: Wesley Snipes, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Taika Waititi, JOJO RABBIT

Best Original Screenplay

  • Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY
    Runner Up: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS

Best Adapted Screenplay

  • Winner: J.C. Lee, Julius Onah, LUCE
    Runner Up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

Best Documentary
Runner Up: LOVE, ANTOSHA

  • Winner: ONE CHILD NATION

Best Animated Film

  • Winner: I LOST MY BODY
    Runner Up: TOY STORY 4

Best Foreign-Language Film

  • Winner: PARASITE
    Runner Up: TRANSIT

Best Costume Design

  • Winner: Ruth E. Carter, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Anna Robbins, DOWNTON ABBEY

Best Editing

  • Winner: Andrew Buckland, Michael McCusker & Dirk Westervelt, FORD V FERRARI
    Runner Up: Benny Safdie, Ronald Bronstein, UNCUT GEMS

Best Cinematography

  • Winner: Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE
    Runner Up: Roger Deakins, 1917

Best Production Design

  • Winner: Dennis Gassner, 1917
    Runner Up: Jess Gonchor, LITTLE WOMEN

Best Visual Effects

  • Winner: AD ASTRA
    Runner Up: 1917

Best Use of Music

  • Winner: ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
    Runner Up: JOJO RABBIT

Best Ensemble

  • Winner: KNIVES OUT
    Runner Up: THE IRISHMAN

Breakthrough Artist

  • Winner: Florence Pugh, LITTLE WOMEN, MIDSOMMAR
    Runner Up: Kelvin Harrison Jr., LUCE, WAVES

The National Board of Review Selects The Irishman and Adam Sandler


The National Board of Review, which is generally considered to be the first major precursors of the Awards Season, announced their picks for the best of 2019 earlier today and it was a good day for both The Irishman and Adam Sandler.

I haven’t seen Uncut Gems yet but, from a historical point of view, I’d love to see Adam Sandler pick up an Oscar nomination because that would seriously be the plot twist that, just a few months ago, no one saw coming.

Here are the National Board of Review’s selections!

  • Best Film:  THE IRISHMAN
  • Best Director:  Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
  • Best Actor:  Adam Sandler, UNCUT GEMS
  • Best Actress: Renée Zellweger, JUDY
  • Best Supporting Actor: Brad Pitt, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
  • Best Supporting Actress:  Kathy Bates, RICHARD JEWELL
  • Best Original Screenplay:  Josh Safdie, Benny Safdie, Ronald Bronstein, UNCUT GEMS
  • Best Adapted Screenplay:  Steven Zaillian, THE IRISHMAN
  • Breakthrough Performance: Paul Walter Hauser, RICHARD JEWELL
  • Best Directorial Debut:  Melina Matsoukas, QUEEN & SLIM
  • Best Animated Feature:  HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD
  • Best Foreign Language Film: PARASITE
  • Best Documentary:  MAIDEN
  • Best Ensemble:  KNIVES OUT
  • Outstanding Achievement in Cinematography: Roger Deakins, 1917
  • NBR Icon Award: Martin Scorsese, Robert De Niro, Al Pacino
  • NBR Freedom of Expression Award:  FOR SAMA
  • NBR Freedom of Expression Award:  JUST MERCY

Top Films (in alphabetical order)

  • 1917
  • Dolemite is My Name
  • Ford v Ferrari
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time…in Hollywood
  • Richard Jewell
  • Uncut Gems
  • Waves

Top 5 Foreign Language Films (in alphabetical order)

  • Atlantics
  • Invisible Life
  • Pain and Glory
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Transit

Top 5 Documentaries (in alphabetical order)

  • American Factory
  • Apollo 11
  • The Black Godfather
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Wrestle

Top 10 Independent Films (in alphabetical order)

  • The Farewell
  • Give Me Liberty
  • A Hidden Life
  • Judy
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Midsommar
  • The Nightingale
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Souvenir
  • Wild Rose

Here Are The Hollywood Critics Association’s Nominations For The Best of 2019


The Hollywood Critics Association was, up until a few days ago, known as the Los Angeles Online Film Critics Society.  Perhaps realizing that HCA just plans looks better than LAOFCS, they announced yesterday that they were changing their name.

They also announced their nominees for the best of films and performances of 2019!  While the HCA may not be one of the major precursors of awards season, their nominations do give a fairly good picture of which films and performances are currently being touted as possible Oscar nominees.

And here they are:

BEST PICTURE

  • “1917”
  • “Booksmart”
  • “The Farewell”
  • “The Irishman”
  • “Joker”
  • “Jojo Rabbit”
  • “Parasite”
  • “Marriage Story”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Waves

BEST ACTOR

  • Adam Driver, “Marriage Story”
  • Eddie Murphy, “Dolemite Is My Name”
  • Joaquin Phoenix, “Joker”
  • Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Taron Egerton, “Rocketman”

BEST ACTRESS

  • Awkwafina, “The Farewell”
  • “Charlize Theron, “Bombshell”
  • Lupita Nyong’o, “Us”
  • Renée Zellweger, “Judy”
  • Scarlett Johansson, “Marriage Story”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Joe Pesci, “The Irishman”
  • Shia LaBeouf, “Honey Boy”
  • Sterling K. Brown, “Waves”
  • Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Jennifer Lopez, “Hustlers”
  • Laura Dern, “Marriage Story”
  • Margot Robbie, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Taylor Russell, “Waves”
  • Zhao Shuzhen, “The Farewell”

BEST MALE DIRECTOR

  • Bong Joon-ho, “Parasite”
  • Martin Scorsese, “The Irishman”
  • Noah Baumbach, “Marriage Story”
  • Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Taika Waititi, “Jojo Rabbit”

BEST FEMALE DIRECTOR

  • Alma Har’el, “Honey Boy”
  • Greta Gerwig, “Little Women”
  • Lorene Scafaria, “Hustlers”
  • Lulu Wang, “The Farewell”
  • Olivia Wilde, “Booksmart”

ORIGINAL SCREENPLAY

  • Bong Joon-ho & Han Jin-won, “Parasite”
  • Emily Halpern, Sarah Haskins, Susanna Fogel, & Katie Silberman, “Booksmart”
  • Lulu Wang, “The Farewell”
  • Noah Baumbach, “Marriage Story”
  • Rian Johnson, “Knives Out”

ADAPTED SCREENPLAY

  • Anthony McCarten, “The Two Popes”
  • Lorene Scafaria, “Hustlers”
  • Scott Silver and Todd Phillips, “Joker”
  • Steven Zailian, “The Irishman”
  • Taika Waititi, “Jojo Rabbit”

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR OR ACTRESS 23 AND UNDER

  • Kaitlyn Dever, “Booksmart”
  • Julia Butters, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Noah Jupe, “Honey Boy”
  • Roman Griffin Davis, “Jojo Rabbit”
  • Thomasin McKenzie, “Jojo Rabbit”

BREAKTHROUGH PERFORMANCE

  • Jessie Buckley, “Wild Rose”
  • Kelvin Harrison Jr., “Waves”
  • Paul Walter Hauser, “Richard Jewell”
  • Taylor Russell, “Waves”
  • Zack Gottsagen, “The Peanut Butter Falcon”

BEST CAST

  • “Avengers: Endgame”
  • “The Irishman”
  • “Knives Out”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Waves”

BEST FIRST FEATURE

  • “Brittany Runs a Marathon”
  • “Booksmart”
  • “Honey Boy”
  • “The Peanut Butter Falcon”
  • “Queen & Slim”

BEST INDEPENDENT FILM

  • “Booksmart”
  • “The Farewell”
  • “Honey Boy”
  • “Luce”
  • “Waves”

BEST ACTION/WAR FILM

  • “1917”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Captain Marvel”
  • “Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw”
  • “John Wick: Chapter 3 — Parabellum”

BEST ANIMATED FILM

  • “Abominable”
  • “Frozen II”
  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World”
  • “Missing Link”
  • “Toy Story 4”

BEST BLOCKBUSTER

  • “Avengers: Endgame”
  • “Captain Marvel”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Shazam!”
  • “Spider-Man: Far from Home”

BEST COMEDY/MUSICAL

  • “Booksmart”
  • “Blinded by the Light”
  • Dolemite Is My Name”
  • “Long Shot”
  • “Rocketman”

BEST DOCUMENTARY

  • “American Factory”
  • “Apollo 11”
  • “Hail Satan?”
  • “The Kingmaker”
  • “Love, Antosha”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • “The Farewell”
  • “Monos”
  • “Pain & Glory”
  • “Parasite”
  • “Portrait of a Lady on Fire”

BEST HORROR FILM

  • “Crawl”
  • “Doctor Sleep”
  • “Midsommar”
  • “Ready or Not”
  • “Us”

BEST ANIMATED OR VFX PERFORMANCE

  • Josh Brolin, “Avengers: Endgame”
  • Robert De Niro, “The Irishman”
  • Rosa Salazar, “Alita: Battle Angel”
  • Ryan Reynolds, “Detective Pikachu”
  • Tom Hanks, “Toy Story 4”

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Drew Daniel, “Waves”
  • Jarin Blaschke, “The Lighthouse”
  • Lawrence Sher, “Joker”
  • Robert Richardson, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Roger Deakins, “1917”

BEST COSTUME DESIGN

  • Arianne Phillips, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Julian Day, “Rocketman”
  • Jacqueline Durran, “Little Women”
  • Ruth E. Carter, “Dolemite Is My Name”
  • Mark Bridges, “Joker”

BEST EDITING

  • Fred Raskin, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Lee Smith, “1917”
  • Michael McCusker, “Ford v Ferrari”
  • Thelma Schoonmaker, ‘The Irishman”
  • Yang Jin-mo, “Parasite”

BEST HAIR AND MAKEUP

  • “Bombshell”
  • “Joker”
  • “Judy”
  • “Rocketman”
  • “The Irishman”

BEST ORIGINAL SONG

  • “Catchy Song” from “The Lego Movie: The Second Part”
  • “Glasgow” from “Wild Rose”
  • “(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
  • “Into the Unknown” from “Frozen II”
  • “Speechless” from “Aladdin”

BEST SCORE

  • Alexandre Desplat, “Little Women”
  • Hildur Guðnadóttir, “Joker”
  • Michael Abels, “Us”
  • Thomas Newman, “1917”
  • Trent Reznor and Atticus Ross, “Waves”

BEST STUNT WORK

  • “1917”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Captain Marvel”
  • “Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw”
  • “John Wick: Chapter 3 — Parabellum”

BEST VISUAL EFFECTS

  • “1917”
  • “Ad Astra”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Alita: Battle Angel”
  • “The Irishman”

The winners will announced in December!

Here Are The 2019 Independent Spirit Award Nominees!


Here are the 2019 Indie Spirit Award nominations!  These nominations are meant to honor the best independent films of 2019 and their announcement marks the official beginning of awards season (at least as far as this sight is concerned!)  I hate to say it but I still need to see quite a few of the films nominated below so, for now, I’ll hold off on any editorial commentary.

For those looking for some sort of evidence of how the Oscar nominations can go, the Independent Spirit Awards can be an iffy precursor, just because several of the expensive, major studio contenders aren’t eligible to nominated.  (For instance, neither The Irishman nor Once Upon A Time In Hollywood were eligible.)  That said, for the record, the two biggest Spirit nominees are The Lighthouse and Uncut Gems.  Waves and The Farewell, which have been the center of considerable Oscar speculation, did not do as strongly in the nominations as many people apparently expected.  Make of that what you will!

Here are the nominees!

Best Supporting Female

  • Jennifer Lopez – HUSTLERS
  • Taylor Russell – WAVES
  • Zhao Shuzhen – THE FAREWELL
  • Lauren “Lolo” Spencer – GIVE ME LIBERTY
  • Octavia Spencer – LUCE
  • Best Supporting Male
  • Willem Dafoe – THE LIGHTHOUSE
  • Noah Jupe – HONEY BOY
  • Shia Labeouf – HONEY BOY
  • Jonathan Majors – THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO
  • Wendell Pierce – BURNING CANE

Best Screenplay

  • Noah Baumbach – MARRIAGE STORY
  • Jason Begue, Shawn Snyder – TO DUST
  • Ronald Bronstein, Benny Safdie, Josh Safdie – UNCUT GEMS
  • Chinonye Chukwu – CLEMENCY
  • Tarell Alvin Mccraney – HIGH FLYING BIRD

Best First Screenplay

  • Fredrica Bailey, Stefon Bristol – SEE YOU YESTERDAY
  • Hannah Bos, Paul Thureen – DRIVEWAYS
  • Bridget Savage Cole, Danielle Krudy – BLOW THE MAN DOWN
  • Jocelyn Deboer, Dawn Luebbe – GREENER GRASS
  • James Montague, Craig W. Sanger – THE VAST OF NIGHT

Best Cinematography

  • Todd Banhazl – HUSTLERS
  • Jarin Blaschke – THE LIGHTHOUSE
  • Natasha Braier – HONEY BOY
  • Chananun Chotrungroj – THE THIRD WIFE
  • Pawel Pogorzelski – MIDSOMMAR

Best Editing

  • Julie Béziau – THE THIRD WIFE
  • Ronald Bronstein, Benny Safdie – UNCUT GEMS
  • Tyler L. Cook – SWORD OF TRUST
  • Louise Ford – THE LIGHTHOUSE
  • Kirill Mikhanovsky – GIVE ME LIBERTY

Best International Film

  • INVISIBLE LIFE, Brazil
  • LES MISERABLES, France
  • PARASITE, South Korea
  • PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, France
  • RETABLO, Peru
  • THE SOUVENIR, United Kingdom

Best Documentary (Award given to the director and producer)

  • AMERICAN FACTORY
  • APOLLO 11
  • FOR SAMA
  • HONEYLAND
  • ISLAND OF THE HUNGRY GHOSTS

The John Cassavetes Award is presented to the best feature made for under $500,000 and is given to the writer, director, and producer. 2020 #SpiritAwards Nominees are:

  • BURNING CANE
  • COLEWELL
  • GIVE ME LIBERTY
  • PREMATURE
  • WILD NIGHTS WITH EMILY

Best Female Lead

  • Karen Allen – COLEWELL
  • Hong Chau – DRIVEWAYS
  • Elisabeth Moss – HER SMELL
  • Mary Kay Place – DIANE
  • Alfre Woodard – CLEMENCY
  • Renée Zellweger – JUDY

Best Male Lead 

  • Chris Galust – GIVE ME LIBERTY
  • Kelvin Harrison  Jr., – LUCE
  • Robert Pattinson – THE LIGHTHOUSE
  • Adam Sandler – UNCUT GEMS
  • Matthias Schoenaerts – THE MUSTANG

Best First Feature (Award given to the director and producer)

  • BOOKSMART
  • THE CLIMB
  • DIANE
  • THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO
  • THE MUSTANG
  • SEE YOU YESTERDAY

Best Feature [award given to the producer(s)]

  • A HIDDEN LIFE
  • CLEMENCY
  • THE FAREWELL
  • MARRIAGE STORY
  • UNCUT GEMS

Best Director

  • Robert Eggers – THE LIGHTHOUSE
  • Alma Har’el – HONEY BOY
  • Julius Onah – LUCE
  • Benny Safdie, Josh Safdie – UNCUT GEMS
  • Lorene Scafaria – HUSTLERS

The Robert Altman Award is given to the ensemble cast, director & casting director of one film: MARRIAGE STORY – Noah Baumbach, Douglas Aibel, Francine Maisler, Alan Alda, Laura Dern, Adam Driver, Julie Hagerty, Scarlett Johansson, Ray Liotta, Azhy Robertson, Merritt Wever

The Truer Than Fiction Award, in its 25th year, is for emerging directors of non-fiction features and includes an unrestricted grant. Finalists:
Khalik Allah – BLACK MOTHER
Davy Rothbart – 17 BLOCKS
Nadia Shihab – JADDOLAND
Erick Stoll & Chase Whiteside – AMÉRICA

The Producers Award, now in its 23rd year, honors emerging producers who demonstrate creativity, tenacity and vision, despite highly limited resources. The award includes an unrestricted grant. These are the finalists:
Mollye Asher
Krista Parris
Ryan Zacarias

The Someone To Watch Award, in its 26th year, recognizes a talented filmmaker of singular vision and includes an unrestricted grant. The finalists are:
Rashaad Ernesto Green – PREMATURE
Ash Mayfair – THE THIRD WIFE
Joe Talbot – THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO

The Bonnie Award will recognize a mid-career female director with a $50,000 unrestricted grant. The 2020 Film Independent #SpiritAwards Bonnie Award finalists are:
MarielleHeller
KellyReichardt
LuluWang

4 Shots From 4 Films: Escape Room, Happy Death Day 2U, Midsommar, Us


4 Shots From 4 Films is just what it says it is, 4 shots from 4 of our favorite films. As opposed to the reviews and recaps that we usually post, 4 Shots From 4 Films lets the visuals do the talking!

This October, we’re using 4 Shots From 4 Films to look at some of the best years that horror has to offer!

4 Shots From 4 2019 Films

Escape Room (2019, dir by Adam Robitel)

Happy Death Day 2U (2019, dir by Christopher Landon)

Midsommar (2019, dir by Ari Aster)

Us (2019, dir by Jordan Peele)