The Austin Film Critics Association Honors Minari


 

Today the Austin Film Critics Association announced their picks for the best of 2020 and it was another victory for Minari!

Here are the winners in Austin:

Best Film
First Cow
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Minari
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Young Woman
Eliza Hittman, Never Rarely Sometimes Always
Kelly Reichardt, First Cow
Chloé Zhao, Nomadland

Best Actress
Nicole Beharie, Miss Juneteenth
Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand, Nomadland
Elisabeth Moss, The Invisible Man
Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best Actor
Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father
Delroy Lindo, Da 5 Bloods
Steven Yeun, Minari

Best Supporting Actress
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Coleman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Youn Yuh-jung, Minari
Helena Zengel, News of the World

Best Supporting Actor
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr, One Night in Miami
Paul Raci, Sound of Metal
David Strathairn, Nomadland
Glynn Turman, Ma Rainey’s Black Bottom

Best Original Screenplay
Minari
Palm Springs
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay
The Father
The Invisible Man
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland
One Night in Miami

Best Cinematography
Da 5 Bloods
Mank
Minari
Nomadland
Tenet

Best Original Score
Da 5 Bloods
Mank
Minari
Soul
Tenet

Best Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
Minari

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp
Dick Johnson is Dead
Time

Best Animated Film
Over the Moon
Onward
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers

Best Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami
The Trial of the Chicago 7

Best Editing
The Father
Mank
Nomadland
Tenet
Sound of Metal

Best Motion Capture/Special Effects Performance
Luke Davis, The Invisible Man
Andrew Jackson, Tenet
Oliver Jackson-Cohen, The Invisible Man
Matt Kasmir, The Midnight Sky
Elisabeth Moss, The Invisible Man
Terry Notary, Call of the Wild

Best Stunts
Birds of Prey
Extraction
The Invisible Man
The Old Guard
Tenet

Best First Film
Miss Juneteenth
One Night in Miami
Palm Springs
Promising Young Woman
The 40-Year-Old Version

The Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award
Radha Blank, The 40-Year-Old Version
Lee Isaac Chung, Minari
Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim, Minari
Cathy Yan, Birds of Prey

Austin Film Award
Bull
Greenland
The Orange Years
Pahokee
We Can Be Heroes

Special Honorary Award: Honoring “Miss Juneteenth” with a “Texas Spirit” award, for exemplifying the creative output of the film industry here in the Lone Star State, as well as embodying the character of our community.

Here Are The Nominations of the Austin Film Critics Association!


Let’s all give it up for the Austin Film Critics Association!  They announced their nominees for the best of 2020 today and, while the nominations are a bit late all things considered, they still deserve some credit for going against the tide and NOT nominating The Trial of the Chicago 7 for best picture.  Instead, they honored two far more deserving films, First Cow and Never Rarely Sometimes Always.

The winners will be announced on March 19th.  Hare are the nominees:

Best Film
First Cow
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Minari
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Young Woman
Eliza Hittman, Never Rarely Sometimes Always
Kelly Reichardt, First Cow
Chloé Zhao, Nomadland

Best Actress
Nicole Beharie, Miss Juneteenth
Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand, Nomadland
Elisabeth Moss, The Invisible Man
Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best Actor
Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father
Delroy Lindo, Da 5 Bloods
Steven Yeun, Minari

Best Supporting Actress
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Coleman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Youn Yuh-jung, Minari
Helena Zengel, News of the World

Best Supporting Actor
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr, One Night in Miami
Paul Raci, Sound of Metal
David Strathairn, Nomadland
Glynn Turman, Ma Rainey’s Black Bottom

Best Original Screenplay
Minari
Palm Springs
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay
The Father
The Invisible Man
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland
One Night in Miami

Best Cinematography
Da 5 Bloods
Mank
Minari
Nomadland
Tenet

Best Original Score
Da 5 Bloods
Mank
Minari
Soul
Tenet

Best Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
Minari

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp
Dick Johnson is Dead
Time

Best Animated Film
Over the Moon
Onward
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers

Best Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami
The Trial of the Chicago 7

Best Editing
The Father
Mank
Nomadland
Tenet
Sound of Metal

Best Motion Capture/Special Effects Performance
Luke Davis, The Invisible Man
Andrew Jackson, Tenet
Oliver Jackson-Cohen, The Invisible Man
Matt Kasmir, The Midnight Sky
Elisabeth Moss, The Invisible Man
Terry Notary, Call of the Wild

Best Stunts
Birds of Prey
Extraction
The Invisible Man
The Old Guard
Tenet

Best First Film
Miss Juneteenth
One Night in Miami
Palm Springs
Promising Young Woman
The 40-Year-Old Version

The Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award
Radha Blank, The 40-Year-Old Version
Lee Isaac Chung, Minari
Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim, Minari
Cathy Yan, Birds of Prey

As part of the organization’s annual voting, the Austin Film Critics Association awards titles with local ties — works made in Austin and/or directed by a filmmaker living in town during their film’s production. This award is distinct to our group of critics, recognizing the talent of Austin filmmakers as we celebrate the best films of the year.
In alphabetical order, the five nominees for Best Austin Film 2020 are:

Bull
Greenland
The Orange Years
Pahokee
We Can Be Heroes

Here Are The Nominations Of The Austin Film Critics Association!


Even during the holiday break, awards season continues.  The Austin Film Critics Association announced their nominees for the best of 2019 earlier today and here they are:

Best Film
The Irishman
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
Uncut Gems

Best Director
Greta Gerwig, Little Women
Bong Joon Ho, Parasite
The Safdie Brothers, Uncut Gems
Martin Scorsese, The Irishman
Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

Best Actor
Antonio Banderas, Pain and Glory
Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time in Hollywood
Adam Driver, Marriage Story
Eddie Murphy, Dolemite is My Name
Adam Sandler, Uncut Gems

Best Actress
Awkwafina, The Farewell
Scarlett Johansson, Marriage Story
Elisabeth Moss, Her Smell
Lupita Nyong’o, Us
Renée Zellweger, Judy

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, The Lighthouse
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood
Song Kang-ho, Parasite

Best Supporting Actress
Laura Dern, Marriage Story
Adèle Haenel, Portrait of a Lady on Fire
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Jennifer Lopez, Hustlers
Florence Pugh, Little Women

Best Original Screenplay
Knives Out
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
Us

Best Adapted Screenplay
A Beautiful Day in the Neighborhood
Hustlers
The Irishman
Jojo Rabbit
Little Women

Best Cinematography
1917
Ad Astra
The Lighthouse
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Best Original Score
1917
Little Women
Marriage Story
Us
Waves

Best Foreign Language Film
Atlantics
One Cut of the Dead
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire

Best Documentary
Apollo 11
The Biggest Little Farm
For Sama
Hail Satan?
One Child Nation

Best Animated Film
Frozen II
I Lost My Body
Klaus
Missing Link
Toy Story 4

Best Ensemble
The Irishman
Knives Out
Little Women
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Best Editing
1917
The Irishman
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
Uncut Gems

Best Motion Capture/Special Effects Performance
Josh Brolin, Avengers: Endgame
Mark Ruffalo, Avengers: Endgame
Rosa Salazar, Alita: Battle Angel
Will Smith, Aladdin
Will Smith, Gemini Man

Best Stunts
Avengers: Endgame
Ford vs. Ferrari
John Wick 3: Parabellum
Once Upon a Time in Hollywood
Shadow

Best First Film
Atlantics (dir. Mati Diop)
Booksmart (dir. Olivia Wilde)
The Last Black Man in San Francisco (dir. Joe Talbot)
The Peanut Butter Falcon (dir. Tyler Nilson and Michael Schwartz)
Queen & Slim (dir. Melina Matsoukas)

Breakthrough Artist
Awkwafina, The Farewell
Noah Jupe, Honey Boy
Florence Pugh, Midsommar/Little Women
Da’vine Joy Randolph, Dolemite is My Name
Lulu Wang, The Farewell

The Austin Film Critics Association Honors Moonlight!


moonlight-620x360

The Austin Film Critics Association have announced their picks for the best of 2016!

Best Film: Moonlight (dir: Barry Jenkins)

Best Director: Barry Jenkins, Moonlight

Best Actor: Casey Affleck, Manchester by the Sea

Best Actress: Isabelle Huppert, Elle

Best Supporting Actor: Mahershala Ali, Moonlight

Best Supporting Actress: Viola Davis, Fences

Best Original Screenplay: Barry Jenkins, Moonlight

Best Adapted Screenplay: Eric Heisserer, Arrival

Best Cinematography: Linus Sandgren, La La Land

Best Score: Justin Hurwitz, La La Land

Best Foreign-Language Film: The Handmaiden (dir: Park Chan-wook)

Best Documentary: Tower (dir: Keith Maitland)

Best Animated Film: Kubo and the Two Strings (dir: Travis Knight)

Best First Film: The Witch (dir: Robert Eggers)

The Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award: Keith Maitland, Tower

Austin Film Award: Tower (dir: Keith Maitland)

Special Honorary Award: To the ensemble cast of Moonlight and casting director Yesi Ramirez for excellence as an ensemble.

Special Honorary Award: To honor Anton Yelchin for his contribution to the cinema of 2016, including performances in Green Room and Star Trek Beyond. His was a brilliant career cut profoundly short.

Special Honorary Award: To A24 Films for excellence in production in distribution. Their work gave us Moonlight, Green Room, Swiss Army Man, The Lobster, The Witch, and 20th Century Women, among others.

Special Honorary Award: To filmmaker Keith Maitland and his film Tower for revisiting a tragic event in Austin, Texas history in a sensitive and unique manner.

AFCA 2016 Top Ten Films:

  1. Moonlight
  2. La La Land
  3. Arrival
  4. The Handmaiden
  5. Manchester by the Sea
  6. Elle
  7. Hell or High Water
  8. The Lobster
  9. Jackie
  10. Sing Street

The Austin Film Critics Association Has Announced Their Nominations!


moonlightThe Austin Film Critics Association announced their nominees for the best of 2016 earlier today!  So, let’s see what my fellow Texans selected:

Best Film:

Best Director:

Best Actor:

  • Casey Affleck, Manchester by the Sea
  • Colin Farrell, The Lobster
  • Denzel Washington, Fences
  • Joel Edgerton, Loving
  • Ryan Gosling, La La Land

Best Actress:

  • Amy Adams, Arrival
  • Annette Bening, 20th Century Women
  • Isabelle Huppert, Elle
  • Natalie Portman, Jackie
  • Ruth Negga, Loving

Best Supporting Actor:

Best Supporting Actress:

  • Greta Gerwig, 20th Century Women
  • Michelle Williams, Manchester by the Sea
  • Min-hee Kim, The Handmaiden
  • Naomie Harris, Moonlight
  • Viola Davis, Fences

Best Original Screenplay:

Best Adapted Screenplay:

  • Eric Heisserer, Arrival
  • Luke Davies, Lion
  • Park Chan-wook, Jeong Seo-kyeong, The Handmaiden
  • Tom Ford, Nocturnal Animals
  • Whit Stillman, Love & Friendship

Best Cinematography:

Best Score:

Best Foreign-Language Film:

  • The Brand New Testament
  • Elle
  • The Handmaiden
  • Things to Come
  • Toni Erdmann

Best Documentary:

  • 13th
  • I Am Not Your Negro
  • O.J.: Made in America
  • Tower
  • Weiner

Best Animated Film:

Best First Film:

  • The Birth of a Nation
  • The Edge of Seventeen
  • Krisha
  • Swiss Army Man
  • The Witch

The Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award:

Best Austin Film:

  • Loving (dir. Jeff Nichols)
  • Midnight Special (dir. Jeff Nichols)
  • Slash (dir. Clay Liford)
  • Tower (dir. Keith Maitland)
  • Transpecos (dir. Greg Kwedar)

la-la-land-full-poster-image-691x1024

Austin Loves Carol!


mara_blanchett_carol

The Austin Film Critics Association announced their nominations earlier today and guess what?  They really, really like Carol!

Love you, Austin!

(I don’t know if I love Carol but seriously, Austin’s the best!)

Best Film:
Anomalisa
Carol
Mad Max: Fury Road
Spotlight
Trumbo

Best Director:
Todd Haynes, Carol
Tom McCarthy, Spotlight
Adam McKay, The Big Short
George Miller, Mad Max: Fury Road
Quentin Tarantino, The Hateful Eight

Best Actor:
Bryan Cranston, Trumbo
Leonardo DiCaprio, The Revenant
Michael Fassbender, Steve Jobs
Michael B. Jordan, Creed
Jacob Tremblay, Room

Best Actress:
Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room
Rooney Mara, Carol
Saoirse Ronan, Brooklyn
Charlize Theron, Mad Max: Fury Road

Best Supporting Actor:
Benicio Del Toro, Sicario
Idris Elba, Beasts of No Nation
Oscar Isaac, Ex Machina
Michael Shannon, 99 Homes
Sylvester Stallone, Creed

Best Supporting Actress:
Elizabeth Banks, Love & Mercy
Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
Kristen Stewart, Clouds of Sils Maria
Alicia Vikander, Ex Machina
Kate Winslet, Steve Jobs

Best Original Screenplay:
Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley, Inside Out
Alex Garland, Ex Machina
Taylor Sheridan, Sicario
Josh Singer & Tom McCarthy, Spotlight
Quentin Tarantino, The Hateful Eight

Best Adapted Screenplay:
Emma Donoghue, Room
Charlie Kaufman, Anomalisa
Phyllis Nagy, Carol
Charles Randolph and Adam McKay, The Big Short
Aaron Sorkin, Steve Jobs

Best Cinematography:
Roger Deakins, Sicario
Edward Lachman, Carol
Emmanuel Lubezki, The Revenant
Robert Richardson, The Hateful Eight
John Seale, Mad Max: Fury Road

Best Score:
Carter Burwell, Carol
Michael Giacchino, Inside Out
Tom Holkenborg (as Junkie XL), Max Max: Fury Road
Ennio Morricone, The Hateful Eight
Rich Vreeland (as Disasterpeace), It Follows

Best Foreign-Language Film:
Mustang
Phoenix
Son of Saul
The Tribe
Victoria

Best Documentary:
Amy
Best of Enemies
Cartel Land
The Look of Silence
Where to Invade Next

Best Animated Film:
Anomalisa
The Good Dinosaur
Inside Out
The Peanuts Movie
Shaun the Sheep Movie

Best First Film:
Bone Tomahawk
The Diary of a Teenage Girl
Ex Machina
Mustang
Son of Saul

The Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award:
Abraham Attah, Beasts of No Nation
Amy Schumer, Trainwreck
Mya Taylor, Tangerine
Jacob Tremblay, Room
Alicia Vikander, Ex-Machina

Best Austin Film:
Arlo and Julie (dir: Steve Mims)
A Brave Heart: The Lizzie Velasquez Story (dir: Sara Hirsh Bordo)
Kumiko, the Treasure Hunter (dir: David Zellner)
Peace Officer (dir: Brad Barber, Scott Christopherson)
Two Step (dir: Alex R. Johnson)

The Austin Film Critics Did Something Wonderful!


Gary Poulter in Joe

Gary Poulter in Joe

Earlier today, the Austin Film Critics Association announced their picks for the best of 2014.  It’s not surprising that they picked Boyhood for best film.  It’s an Austin film, after all.  However, what brings tears to my mismatched, heterochromatic eyes is that they give a special award to the late Gary Poulter for his outstanding performance in Joe!

Way to go, Austin!

(h/t to awards daily)

Best Film: Boyhood (Richard Linklater)
Best Director: Richard Linklater, Boyhood
Best Actor: Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
Best Actress: Rosamund Pike, Gone Girl
Best Supporting Actor: J.K. Simmons, Whiplash
Best Supporting Actress: Patricia Arquette, Boyhood
Best Original Screenplay: Dan Gilroy, Nightcrawler
Best Adapted Screenplay: Gillian Flynn, Gone Girl
Best Cinematography: Emmanuel Lubezki, Birdman
Best Score: Antonio Sanchez, Birdman
Best Foreign Language Film: Force Majeure (Ruben Östlund)
Best Documentary: Citizenfour (Laura Poitras)
Best Animated Film: The LEGO Movie (Phil Lord, Christopher Miller)
Best First Film: Nightcrawler (Dan Gilroy)
Breakthrough Artist: Jennifer Kent, The Babadook
Best Austin Film: Boyhood (Richard Linklater)
Special Honorary Award: Gary Poulter, for his outstanding performance in Joe

AFCA 2014 Top Ten Films
1. Boyhood
2. Whiplash
3. The Grand Budapest Hotel
4. Birdman
5. Snowpiercer
6. Nightcrawler
7. Selma
8. The Imitation Game
9. TIE: Inherent Vice and Gone Girl