The Detroit Film Critics Society Embraces Parasite!


Earlier today, The Detroit Film Critics Society became the latest group to name Parasite the best film of 2019!

You can check out the DFCS’s nominees here and its winners below!

Best Film — Parasite

Best Director — Martin Scorsese, The Irishman

Best Actress — Scarlett Johansson, Marriage Story

Best Actor — Adam Driver, Marriage Story

Best Supporting Actor — Joe Pesci, The Irishman

Best Supporting Actress — Laura Dern, Marriage Story

Best Screenplay — Noah Baumbach, Marriage Story

Best Animated Film — Toy Story 4

Best Use of Music — Once Upon A Time In Hollywood

Best Ensemble — Once Upon A Time In Hollywood

Best Documentary — Apollo 11

Breakthrough — Florence Pugh (Fighting With My Family, Midsommar, Little Women)

 

The Southeastern Film Critics Association Name Parasite The Best of 2019!


Parasite continued it’s critical victory run today as it was named the best film of the year by the Southeastern Film Critics Association!

TOP 10 FILMS

Parasite
The Irishman
Once Upon a Time…in Hollywood
Marriage Story
1917
Jojo Rabbit
Little Women
The Farewell
Uncut Gems
Ford v Ferrari

BEST ACTOR

  • Adam Driver, Marriage Story
  • Runner-Up: Joaquin Phoenix, Joker

BEST ACTRESS

  • Renee Zellweger, Judy
  • Runner-Up: Lupita Nyong’o, Us

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Brad Pitt, Once Upon a Time…in Hollywood
  • Runner-Up: Joe Pesci, The Irishman

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Laura Dern, Marriage Story
  • Runner-Up: Florence Pugh, Little Women

BEST ENSEMBLE

  • Knives Out
  • Runner-Up: The Irishman

BEST DIRECTOR

  • Martin Scorsese, The Irishman
  • Runner-Up: Bong Joon-ho, Parasite

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Bong Joon-ho and Jin Won Han, Parasite
  • Runner-Up: Noah Baumbach, Marriage Story

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Steven Zaillian, The Irishman
  • Runner-Up: Greta Gerwig, Little Women

BEST DOCUMENTARY

  • Apollo 11
  • Runner-Up: American Factory

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM

  • Parasite
  • Runner-Up: Pain and Glory

BEST ANIMATED FILM

  • Toy Story 4
  • Runner-Up: I Lost My Body

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Roger Deakins, 1917
  • Runner-Up: Robert Richardson, Once Upon a Time…in Hollywood

THE GENE WYATT AWARD FOR FILM THAT BEST EVOKES THE SPIRIT OF THE SOUTH

  • The Peanut Butter Falcon
  • Runner-Up: Just Mercy

The Women Film Critics Circle Honors Portrait of a Lady on Fire!


The Hollywood Foreign Press Association weren’t the only ones making an announcement today!  The Women Film Critics Circle also announced their picks for the best of 2019!

And here they are:

BEST MOVIE ABOUT WOMEN

  • Portrait of a Lady on Fire (dir. Céline Sciamma)
    Runner-up: Little Women (dir. Greta Gerwig)

BEST MOVIE BY A WOMAN

  • Harriet (dir. Kasi Lemmons)
    Runner-up: Portrait of a Lady on Fire (dir. Céline Sciamma)

BEST WOMAN STORYTELLER (Screenwriting Award)

  • Greta Gerwig (Little Women)
    Runner-up: Céline Sciamma (Portrait of a Lady on Fire)

BEST ACTRESS

  • Tie: Cynthia Erivo (Harriet) and Lupita Nyong’o (US)
    Runner-up: Renée Zellweger (Judy)

BEST ACTOR

  • Adam Driver (Marriage Story)
    Runner-up: Joaquin Phoenix (Joker)

BEST FOREIGN FILM BY OR ABOUT WOMEN

  • Portrait of a Lady on Fire (dir. Céline Sciamma)
    Runner-up: Atlantics (dir. Mati Diop)

BEST DOCUMENTARY BY OR ABOUT WOMEN

  • Varda by Agnès (dir. Agnès Varda)
    Runner-ups: Maiden (dir. Alex Holmes) and Honeyland (dir. Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov)

BEST EQUALITY OF THE SEXES

  • Marriage Story
    Runner-up: The Aeronauts

BEST ANIMATED FEMALE

  • Anna (Frozen 2)
    Runner-up: Bo Peep (Toy Story 4)

BEST SCREEN COUPLE

  • (TIE) Portrait of a Lady on Fire (Noémie Merlant/Adèle Haenel) and Marriage Story (Scarlett Johansson/Adam Driver)
    Runner-up: Hustlers (Jennifer Lopez/Constance Wu)

ADRIENNE SHELLY AWARD – For a film that most passionately opposes violence against women

  • (TIE) Bombshell (dir. Jay Roach) and The Nightingale (dir. Jennifer Kent)
    Runner-up: Hustlers (dir. Lorene Scafaria)

JOSEPHINE BAKER AWARD – For best expressing the woman of color experience in America

  • Harriet (dir. Kasi Lemmons)
    Runner-up: Queen & Slim (dir. Melina Matsoukas)

KAREN MORLEY AWARD – For best exemplifying a woman’s place in history or society, and a courageous search for identity

  • Harriet (dir. Kasi Lemmons)
    Runner-up: Little Women (dir. Greta Gerwig)

ACTING AND ACTIVISM AWARD
Jane Fonda

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
Alfre Woodard

The San Diego Film Critics Society Honors The Irishman


The San Diego Film Critics Society announced their picks for the best of 2019 earlier today!

And here they are!

(Check out a list of the nominations here!)

Best Picture

  • Winner: THE IRISHMAN
    Runner Up: MARRIAGE STORY

Best Director

  • Winner: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS
    Runner Up: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Best Actor

  • (TIE) Adam Driver, MARRIAGE STORY Joaquin Phoenix, JOKER

Best Actress

  • Winner: Lupita Nyong’o, US
    Runner Up: Renée Zellweger, JUDY

Best Supporting Actor

  • (TIE) Joe Pesci, THE IRISHMAN & Brad Pitt, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Supporting Actress

  • Winner: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL
    Runner Up: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Best Comedic Performance

  • Winner: Wesley Snipes, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Taika Waititi, JOJO RABBIT

Best Original Screenplay

  • Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY
    Runner Up: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS

Best Adapted Screenplay

  • Winner: J.C. Lee, Julius Onah, LUCE
    Runner Up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

Best Documentary
Runner Up: LOVE, ANTOSHA

  • Winner: ONE CHILD NATION

Best Animated Film

  • Winner: I LOST MY BODY
    Runner Up: TOY STORY 4

Best Foreign-Language Film

  • Winner: PARASITE
    Runner Up: TRANSIT

Best Costume Design

  • Winner: Ruth E. Carter, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Anna Robbins, DOWNTON ABBEY

Best Editing

  • Winner: Andrew Buckland, Michael McCusker & Dirk Westervelt, FORD V FERRARI
    Runner Up: Benny Safdie, Ronald Bronstein, UNCUT GEMS

Best Cinematography

  • Winner: Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE
    Runner Up: Roger Deakins, 1917

Best Production Design

  • Winner: Dennis Gassner, 1917
    Runner Up: Jess Gonchor, LITTLE WOMEN

Best Visual Effects

  • Winner: AD ASTRA
    Runner Up: 1917

Best Use of Music

  • Winner: ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
    Runner Up: JOJO RABBIT

Best Ensemble

  • Winner: KNIVES OUT
    Runner Up: THE IRISHMAN

Breakthrough Artist

  • Winner: Florence Pugh, LITTLE WOMEN, MIDSOMMAR
    Runner Up: Kelvin Harrison Jr., LUCE, WAVES

The Washington D.C. Area Film Critics Association Honors Parasite!


Here are the winners!

Best Film:
Parasite

Best Director:
Bong Joon-ho (Parasite)

Best Actor:
Adam Driver (Marriage Story)

Best Actress:
Lupita Nyong’o (Us)

Best Supporting Actor:
Brad Pitt (Once Upon a Time…in Hollywood)

Best Supporting Actress:
Jennifer Lopez (Hustlers)

Best Acting Ensemble:
Knives Out

Best Youth Performance:
Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit)

Best Voice Performance:
Tony Hale (Toy Story 4)

Best Motion Capture Performance:
Josh Brolin (Avengers: Endgame)

Best Original Screenplay:
Noah Baumbach (Marriage Story)

Best Adapted Screenplay:
Greta Gerwig; Based on the Novel by Louisa May Alcott (Little Women)

Best Animated Feature:
Toy Story 4

Best Documentary:
Apollo 11

Best Foreign Language Film:
Parasite

Best Production Design:
Production Designer: Barbara Ling; Set Decorator: Nancy Haigh (Once Upon a Time…in Hollywood)

Best Cinematography:
Roger Deakins, ASC, BSC (1917)

Best Editing:
Michael McCusker, ACE and Andrew Buckland (Ford v Ferrari)

Best Original Score:
Michael Abels (Us)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
The Report

Full list of nominees:

Best Film:
1917
The Irishman
Marriage Story
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite

Best Director:
Greta Gerwig (Little Women)
Bong Joon-ho (Parasite)
Sam Mendes (1917)
Martin Scorsese (The Irishman)
Quentin Tarantino (Once Upon a Time…in Hollywood)

Best Actor:
Robert De Niro (The Irishman)
Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time…in Hollywood)
Adam Driver (Marriage Story)
Joaquin Phoenix (Joker)
Adam Sandler (Uncut Gems)

Best Actress:
Awkwafina (The Farewell)
Scarlett Johansson (Marriage Story)
Lupita Nyong’o (Us)
Saoirse Ronan (Little Women)
Renée Zellweger (Judy)

Best Supporting Actor:
Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)
Jonathan Majors (The Last Black Man in San Francisco)
Al Pacino (The Irishman)
Joe Pesci (The Irishman)
Brad Pitt (Once Upon a Time…in Hollywood)

Best Supporting Actress:
Laura Dern (Marriage Story)
Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
Jennifer Lopez (Hustlers)
Florence Pugh (Little Women)
Zhao Shuzhen (The Farewell)

Best Acting Ensemble:
The Irishman
Knives Out
Little Women
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite

Best Youth Performance:
Julia Butters (Once Upon a Time…in Hollywood)
Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit)
Shahadi Wright Joseph (Us)
Noah Jupe (Honey Boy)
Thomasin McKenzie (Jojo Rabbit)

Best Voice Performance:
Kristen Bell (Frozen II)
Billy Eichner (The Lion King)
Tony Hale (Toy Story 4)
Tom Hanks (Toy Story 4)
Annie Potts (Toy Story 4)

Best Motion Capture Performance:
Josh Brolin (Avengers: Endgame)
Rosa Salazar (Alita: Battle Angel)

Best Original Screenplay:
Rian Johnson (Knives Out)
Noah Baumbach (Marriage Story)
Quentin Tarantino (Once Upon a Time…in Hollywood)
Bong Joon-ho and Han Jin-won (Parasite)
Jordan Peele (Us)

Best Adapted Screenplay:
Micah Fitzerman-Blue & Noah Harpster; Inspired by the Article “Can You Say … Hero?” by Tom Junod (A Beautiful Day in the Neighborhood)
Taika Waititi; Based on the Book “Caging Skies” by Christine Leunens (Jojo Rabbit)
Todd Phillips & Scott Silver (Joker)
Greta Gerwig; Based on the Novel by Louisa May Alcott (Little Women)
Steven Zaillian (The Irishman)

Best Animated Feature:
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Klaus
Missing Link
Toy Story 4

Best Documentary:
American Factory
Apollo 11
For Sama
Honeyland
One Child Nation

Best Foreign Language Film:
Atlantics
Monos
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire

Best Production Design:
Production Designer: Dennis Gassner; Set Decorator: Lee Sandales (1917)
Production Designer: Ra Vincent; Set Decorator: Nora Sopková (Jojo Rabbit)
Production Designer: Jess Gonchor; Set Decorator: Claire Kaufman (Little Women)
Production Designer: Barbara Ling; Set Decorator: Nancy Haigh (Once Upon a Time…in Hollywood)
Production Designer: Lee Ha-jun (Parasite)

Best Cinematography:
Roger Deakins, ASC, BSC (1917)
Rodrigo Prieto, ASC, AMC (The Irishman)
Jarin Blaschke (The Lighthouse)
Robert Richardson, ASC (Once Upon a Time…in Hollywood)
Drew Daniels (Waves)

Best Editing:
Lee Smith, ACE (1917)
Michael McCusker, ACE and Andrew Buckland (Ford v Ferrari)
Thelma Schoonmaker, ACE (The Irishman)
Fred Raskin, ACE (Once Upon a Time…in Hollywood)
Yang Jin-mo (Parasite)

Best Original Score:
Thomas Newman (1917)
Hildur Guðnadóttir (Joker)
Alexandre Desplat (Little Women)
Randy Newman (Marriage Story)
Michael Abels (Us)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
Long Shot
The Report – WINNER

Here Are The Art Directors Guild’s Nominees For The Best Of 2019


PERIOD FILM
Ford v Ferrari
Production Designer: François Audouy
The Irishman
Production Designer: Bob Shaw
Jojo Rabbit
Production Designer: Ra Vincent
Joker
Production Designer: Mark Friedberg
1917
Production Designer: Dennis Gassner
Once Upon a Time… in Hollywood
Production Designer: Barbara Ling

FANTASY FILM
Ad Astra
Production Designer: Kevin Thompson
Aladdin
Production Designer: Gemma Jackson
Avengers: Endgame
Production Designer: Charles Wood
Dumbo
Production Designer: Rick Heinrichs
Maleficent: Mistress of Evil
Production Designer: Patrick Tatopoulos
Star Wars: The Rise of Skywalker
Production Designers: Rick Carter, Kevin Jenkins

CONTEMPORARY FILM 
A Beautiful Day in the Neighborhood
Production Designer: Jade Healy
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Production Designer: Kevin Kavanaugh
Knives Out
Production Designer: David Crank
Parasite
Production Designer: Lee Ha-Jun
Us
Production Designer: Ruth De Jong

4. ANIMATED FILM
Abominable
Production Designer: Max Boas
Frozen II
Production Designer: Michael Giaimo
How To Train Your Dragon: The Hidden World
Production Designer: Pierre-Olivier Vincent
The Lion King
Production Designer: James Chinlund
Toy Story 4
Production Designer: Bob Pauley

Here Are The Nominations Of The Seattle Film Critics Society!


The winners will be revealed on December 16th!

BEST PICTURE OF THE YEAR

1917 (Universal Pictures)
The Farewell (A24)
Ford v Ferrari (20th Century Fox)
The Irishman (Netflix)
The Lighthouse (A24)
Little Women (Sony Pictures)
Marriage Story (Netflix)
Once Upon a Time…in Hollywood (Sony Pictures)
Parasite (NEON)
Uncut Gems (A24)

BEST DIRECTOR

Robert Eggers – The Lighthouse
Greta Gerwig – Little Women
Bong Joon-ho – Parasite
Josh & Benny Safdie – Uncut Gems
Martin Scorsese – The Irishman

BEST ACTOR in a LEADING ROLE

Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro –The Irishman
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE

Awkwafina – The Farewell
Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – Little Women
Renée Zellweger – Judy

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE

Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Song Kang-ho – Parasite
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time…in Hollywood

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE

Laura Dern – Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers
Florence Pugh – Little Women
Taylor Russell – Waves
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST ENSEMBLE CAST

The Irishman
Knives Out
Little Women
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite

BEST ACTION CHOREOGRAPHY

1917
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum Shadow

BEST SCREENPLAY

The Farewell – Lulu Wang
The Irishman – Steven Zaillian
Knives Out – Rian Johnson
Marriage Story – Noah Baumbach
Parasite – Bong Joon-ho, Han Jin-won (screenplay); Bong Joon-ho (story)

BEST ANIMATED FEATURE

Frozen II – Chris Buck & Jennifer Lee, directors
How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, director
I Lost My Body – Jérémy Clapin, director
Missing Link – Chris Butler, director
Toy Story 4 – Josh Cooley, director

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

The Farewell – Lulu Wang, director
Monos – Alejandro Landes, director
Pain and Glory – Pedro Almodóvar, director
Parasite – Bong Joon-ho, director
Portrait of a Lady on Fire – Céline Sciamma, director

BEST DOCUMENTARY FEATURE

American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert, directors Apollo 11 – Todd Douglas Miller, director
For Sama – Waad al-Kateab, Edward Watts, directors
Fyre – Chris Smith, director
Honeyland – Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska, directors

BEST CINEMATOGRAPHY

1917 – Roger Deakins
The Lighthouse – Jarin Blaschke
Once Upon a Time…in Hollywood – Robert Richardson
Parasite – Hong Kyung-pyo
Portrait of a Lady on Fire – Claire Mathon

BEST COSTUME DESIGN

Dolemite is My Name – Ruth E. Carter
Downton Abbey – Anna Mary Scott Robbins
Little Women – Jacqueline Durran
Once Upon a Time…in Hollywood – Arianne Phillips
Rocketman – Julian Day

BEST FILM EDITING

1917 – Lee Smith
The Irishman – Thelma Schoonmaker
Once Upon a Time…in Hollywood – Fred Raskin
Parasite – Yang Jin-mo
Uncut Gems – Ronald Bronstein, Benny Safdie

BEST ORIGINAL SCORE

1917 – Thomas Newman
Joker – Hildur Guðnadóttir
The Last Black Man in San Francisco – Emile Mosseri
Uncut Gems – Daniel Lopatin
Us – Michael Abels

BEST PRODUCTION DESIGN

1917 – Dennis Gassner (Production Designer); Lee Sandales (Set Decorator)
The Irishman – Bob Shaw (Production Designer); Regina Graves (Set Decorator)
Little Women – Jess Gonchor (Production Designer); Claire Kaufman (Set Decorator)
Once Upon a Time…in Hollywood – Barbara Ling (Production Designer); Nancy Haigh (Set Decorator)
Parasite – Lee Ha-jun (Production Designer)

BEST VISUAL EFFECTS

1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy
Ad Astra – Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron, Scott R. Fisher
Alita: Battle Angel – Nick Epstein, Joe Letteri, Eric Saindon
Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl, Dan Sudick
The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Nelson Sepulveda

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming)

Julia Butters – Once Upon a Time…in Hollywood
Kyliegh Curran – Doctor Sleep
Roman Griffith Davis – Jojo Rabbit
Noah Jupe – Honey Boy

Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit

VILLAIN OF THE YEAR

Arthur Fleck/The Joker – Joker – portrayed by Joaquin Phoenix
Red – Us – portrayed by Lupita Nyong’o
The Red Dress – In Fabric – portrayed by a red dress
Rose the Hat – Doctor Sleep – portrayed by Rebecca Ferguson

Russell Bufalino – The Irishman – portrayed by Joe Pesci