Here Are The Nominations Of The Columbus Film Critics Association!


Austin wasn’t the only critics group to announce their nominations today.  The Columbus Film Critics Association announced as well.  The winners will be revealed on January 2nd!  Here are the nominees!

Best Film

  • 1917
  • The Farewell
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • Little Women
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite (Gisaengchung)
  • Uncut Gems

Best Director

  • Bong Joon -ho, Parasite (Gisaengchung)
  • Greta Gerwig, Little Women
  • Sam Mendes, 1917
  • Martin Scorsese, The Irishman
  • Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood

Best Actor

  • Robert De Niro, The Irishman
  • Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time… in Hollywood
  • Adam Driver, Marriage Story
  • Robert Pattinson, The Lighthouse
  • Joaquin Phoenix, Joker
  • Adam Sandler, Uncut Gems

Best Actress

  • Awkwafina, The Farewell
  • Scarlett Johansson, Marriage Story
  • Lupita Nyong’o, Us
  • Florence Pugh, Midsommar
  • Saoirse Ronan, Little Women

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, The Lighthouse
  • Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Al Pacino, The Irishman
  • Joe Pesci, The Irishman
  • Brad Pitt, Once Upon a Time… in Hollywood

Best Supporting Actress

  • Laura Dern, Marriage Story
  • Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
  • Jennifer Lopez, Hustlers
  • Florence Pugh, Little Women
  • Zhao Shuzhen, The Farewell

Best Ensemble

  • The Irishman
  • Knives Out
  • Little Women
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite (Gisaengchung)

Actor of the Year (for an exemplary body of work)

  • Adam Driver (The Dead Don’t DieMarriage StoryThe Report, and Star Wars: Episode IX – The
    Rise of Skywalker)
  • Kelvin Harrison Jr. (Luce and Waves)
  • Scarlett Johansson (Avengers: EndgameCaptain MarvelJojo Rabbit, and Marriage Story)
  • Brad Pitt (Ad Astra and Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Florence Pugh (Fighting with My FamilyLittle Women, and Midsommar)

Breakthrough Film Artist

  • Rowan Griffin Davis, Jojo Rabbit – (for acting)
  • Julia Fox, Uncut Gems – (for acting)
  • Florence Pugh, Fighting with My FamilyLittle Women, and Midsommar – (for acting)
  • Honor Swinton Byrne, The Souvenir – (for acting)
  • Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco – (for directing, producing, and screenwriting)
  • Lulu Wang, The Farewell – (for directing, producing and screenwriting)
  • Olivia Wilde, Booksmart – (for directing)

Best Cinematography

  • Jarin Blaschke, The Lighthouse
  • Roger Deakins, 1917
  • Hong Kyung-pyo, Parasite (Gisaengchung)
  • Pawel Pogorzelski, Midsommar
  • Robert Richardson, Once Upon a Time… in Hollywood
  • Hoyte Van Hoytema, Ad Astra

Best Film Editing

  • Ronald Bronstein and Benny Safdie, Uncut Gems
  • Bob Ducsay, Knives Out
  • Fred Raskin, Once Upon a Time… in Hollywood
  • Lee Smith, 1917
  • Yang Jin-mo, Parasite (Gisaengchung)

Best Adapted Screenplay

  • Micah Fitzerman-Blue and Noah Harpster, A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Greta Gerwig, Little Women
  • Lorene Scafaria, Hustlers
  • Taiki Waititi, Jojo Rabbit
  • Steve Zaillian, The Irishman

Best Original Screenplay

  • Noah Baumbach, Marriage Story
  • Bong Joon-ho and Han Jin-won, Parasite (Gisaengchung)
  • Rian Johnson, Knives Out
  • Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood
  • Lulu Wang, The Farewell

Best Score

  • Michael Abels, Us
  • Alexandre Desplat, Little Women
  • Hildur Guðnadóttir, Joker
  • Randy Newman, Marriage Story
  • Thomas Newman, 1917

Best Documentary

  • Amazing Grace
  • American Factory
  • Apollo 11
  • Honeyland
  • One Child Nation

Best Foreign Language Film

  • Atlantics (Atlantique)
  • Les Misérables
  • Pain and Glory (Dolor y gloria)
  • Parasite (Gisaengchung)
  • Portrait of a Lady on Fire (Portrait de la jeune fille en feu)

Best Animated Film

  • Frozen II
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • I Lost My Body (J’ai perdu mon corps)
  • Missing Link
  • Toy Story 4

Best Overlooked Film

  • Her Smell
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Missing Link
  • Ready or Not
  • Wild Rose

Here Are The Nominations Of The Austin Film Critics Association!


Even during the holiday break, awards season continues.  The Austin Film Critics Association announced their nominees for the best of 2019 earlier today and here they are:

Best Film
The Irishman
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
Uncut Gems

Best Director
Greta Gerwig, Little Women
Bong Joon Ho, Parasite
The Safdie Brothers, Uncut Gems
Martin Scorsese, The Irishman
Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

Best Actor
Antonio Banderas, Pain and Glory
Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time in Hollywood
Adam Driver, Marriage Story
Eddie Murphy, Dolemite is My Name
Adam Sandler, Uncut Gems

Best Actress
Awkwafina, The Farewell
Scarlett Johansson, Marriage Story
Elisabeth Moss, Her Smell
Lupita Nyong’o, Us
Renée Zellweger, Judy

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, The Lighthouse
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood
Song Kang-ho, Parasite

Best Supporting Actress
Laura Dern, Marriage Story
Adèle Haenel, Portrait of a Lady on Fire
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Jennifer Lopez, Hustlers
Florence Pugh, Little Women

Best Original Screenplay
Knives Out
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
Us

Best Adapted Screenplay
A Beautiful Day in the Neighborhood
Hustlers
The Irishman
Jojo Rabbit
Little Women

Best Cinematography
1917
Ad Astra
The Lighthouse
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Best Original Score
1917
Little Women
Marriage Story
Us
Waves

Best Foreign Language Film
Atlantics
One Cut of the Dead
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire

Best Documentary
Apollo 11
The Biggest Little Farm
For Sama
Hail Satan?
One Child Nation

Best Animated Film
Frozen II
I Lost My Body
Klaus
Missing Link
Toy Story 4

Best Ensemble
The Irishman
Knives Out
Little Women
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Best Editing
1917
The Irishman
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
Uncut Gems

Best Motion Capture/Special Effects Performance
Josh Brolin, Avengers: Endgame
Mark Ruffalo, Avengers: Endgame
Rosa Salazar, Alita: Battle Angel
Will Smith, Aladdin
Will Smith, Gemini Man

Best Stunts
Avengers: Endgame
Ford vs. Ferrari
John Wick 3: Parabellum
Once Upon a Time in Hollywood
Shadow

Best First Film
Atlantics (dir. Mati Diop)
Booksmart (dir. Olivia Wilde)
The Last Black Man in San Francisco (dir. Joe Talbot)
The Peanut Butter Falcon (dir. Tyler Nilson and Michael Schwartz)
Queen & Slim (dir. Melina Matsoukas)

Breakthrough Artist
Awkwafina, The Farewell
Noah Jupe, Honey Boy
Florence Pugh, Midsommar/Little Women
Da’vine Joy Randolph, Dolemite is My Name
Lulu Wang, The Farewell