The Southern Eastern Film Critics Association Adopts The Power of the Dog


The Southern Eastern Film Critics Association has announced its picks for the best of 2021!

And here they are:

Top 10 Films
1. The Power of the Dog
2. Licorice Pizza
3. Belfast
4. The Green Knight
5. West Side Story
6. The French Dispatch
7. Tick, Tick…BOOM!
8. Drive My Car
9. Dune
10. Summer of Soul

Best Actor
Winner: Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog
Runner-Up: Will Smith – King Richard

Best Actress
Winner: Kristen Stewart – Spencer
Runner-Up: Alana Haim – Licorice Pizza

Best Supporting Actor
Winner: Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog
Runner-Up: Jeffrey Wright – The French Dispatch

Best Supporting Actress
Winner: Kirsten Dunst – The Power of the Dog
Runner-Up: Aunjanue Ellis – King Richard

Best Ensemble
Winner: The French Dispatch
Runner-Up: Mass

Best Director
Winner: Jane Campion – The Power of the Dog
Runner-Up: Steven Spielberg – West Side Story

Best Original Screenplay
Winner: Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
Runner-Up: Wes Anderson – The French Dispatch

Best Adapted Screenplay
Winner: Jane Campion – The Power of the Dog
Runner-Up: Tony Kushner – West Side Story

Best Documentary
Winner: Summer of Soul
Runner-Up: Flee

Best Foreign-Language Film
Winner: Drive My Car
Runner-Up: The Worst Person in the World

Best Animated Film
Winner: The Mitchells vs. The Machines
Runner-Up: Flee

Best Cinematography
Winner: Greig Fraser – Dune
Runner-Up: Ari Wegner – The Power of the Dog

Best Score
Winner: Hans Zimmer – Dune
Runner-Up: Jonny Greenwood – The Power of the Dog

The Southern Eastern Film Critics Association Honors Nomadland!


The never-ending awards season continued yesterday with the Southern Eastern Film Critics Association (SEFCA) naming their picks for the best of 2020!  It was another round of victories for Nomadland, Chadwick Boseman, Frances McDormand, Sacha Baron Cohen, and Youn Yuh-jung.

Here are the winners:

Top 10 Films
1. Nomadland
2. Minari
3. The Trial of the Chicago 7
4. Promising Young Woman
5. Sound of Metal
6. One Night in Miami…
7. Da 5 Bloods
8. Ma Rainey’s Black Bottom
9. Soul
10. Mank

Best Actor
Winner: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Runner-Up: Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Winner: Frances McDormand – Nomadland
Runner-Up: Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Winner: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Runner-Up: Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Winner: Youn Yuh-jung – Minari
Runner-Up: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Best Ensemble
Winner: The Trial of the Chicago 7
Runner-Up: One Night in Miami…

Best Director
Winner: Chloé Zhao – Nomadland
Runner-Up: Regina King – One Night in Miami…

Best Original Screenplay
Winner: Lee Isaac Chung – Minari
Runner-Up: Emerald Fennell – Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay
Winner: Chloé Zhao – Nomadland
Runner-Up: Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Documentary
Winner: Time
Runner-Up: Dick Johnson Is Dead

Best Foreign-Language Film
Winner: Another Round
Runner-Up: Bacurau

Best Animated Film
Winner: Soul
Runner-Up: Wolfwalkers

Best Cinematography
Winner: Joshua James Richards – Nomadland
Runner-Up: Erik Messerschmidt – Mank

The Gene Wyatt Award
Winner: Minari
Runner-Up: One Night in Miami…

The Southeastern Film Critics Association Name Parasite The Best of 2019!


Parasite continued it’s critical victory run today as it was named the best film of the year by the Southeastern Film Critics Association!

TOP 10 FILMS

Parasite
The Irishman
Once Upon a Time…in Hollywood
Marriage Story
1917
Jojo Rabbit
Little Women
The Farewell
Uncut Gems
Ford v Ferrari

BEST ACTOR

  • Adam Driver, Marriage Story
  • Runner-Up: Joaquin Phoenix, Joker

BEST ACTRESS

  • Renee Zellweger, Judy
  • Runner-Up: Lupita Nyong’o, Us

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Brad Pitt, Once Upon a Time…in Hollywood
  • Runner-Up: Joe Pesci, The Irishman

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Laura Dern, Marriage Story
  • Runner-Up: Florence Pugh, Little Women

BEST ENSEMBLE

  • Knives Out
  • Runner-Up: The Irishman

BEST DIRECTOR

  • Martin Scorsese, The Irishman
  • Runner-Up: Bong Joon-ho, Parasite

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Bong Joon-ho and Jin Won Han, Parasite
  • Runner-Up: Noah Baumbach, Marriage Story

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Steven Zaillian, The Irishman
  • Runner-Up: Greta Gerwig, Little Women

BEST DOCUMENTARY

  • Apollo 11
  • Runner-Up: American Factory

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM

  • Parasite
  • Runner-Up: Pain and Glory

BEST ANIMATED FILM

  • Toy Story 4
  • Runner-Up: I Lost My Body

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Roger Deakins, 1917
  • Runner-Up: Robert Richardson, Once Upon a Time…in Hollywood

THE GENE WYATT AWARD FOR FILM THAT BEST EVOKES THE SPIRIT OF THE SOUTH

  • The Peanut Butter Falcon
  • Runner-Up: Just Mercy

The Southeastern Film Critics Association Honors Moonlight!


moonlight-620x360

On December 19th, The Southestern Film Critics Association announced its awards, as follows:

TOP TEN FILMS
1. Moonlight
2. Manchester by the Sea
3. La La Land
4. Hell or High Water
5. Loving
6. Arrival
7. (Tie) Fences and Jackie
8. Nocturnal Animals
9. Hidden Figures

BEST ACTOR
Winner – Casey Affleck (Manchester by the Sea)
Runner-up – Denzel Washington (Fences)

BEST ACTRESS
Winner – Natalie Portman (Jackie)
Runner-up – Ruth Negga (Loving)

BEST SUPPORTING ACTOR
Winner – Mahershala Ali (Moonlight)
Runner-up – Jeff Bridges (Hell or High Water)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Winner – Viola Davis (Fences)
Runner-up – Naomie Harris (Moonlight)

BEST ENSEMBLE
Winner – Moonlight
Runner-up – Manchester by the Sea

BEST DIRECTOR
Winner (tie) – Damien Chazelle, (La La Land)
Winner (tie) – Barry Jenkins (Moonlight)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Winner – Manchester by the Sea
Runner-up – Hell or High Water

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Winner – Moonlight
Runner-up – Arrival

BEST DOCUMENTARY
Winner – I Am Not Your Negro
Runner-up – OJ: Made in America

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
Winner – The Handmaiden
Runner-up – Elle

BEST ANIMATED FILM
Winner – Zootopia
Runner-up – Kubo and the Two Strings

BEST CINEMATOGRAPHY
Winner – La La Land
Runner-up – Moonlight

The GENE WYATT AWARD
Winner – Loving
Runner-up – Moonlight

(h/t to AwardsCircuit.)