Yay! Here Are The Alliance of Women Film Journalists Award Winners!


Film Review Under the Skin

That’s right, I said “Yay!”  And believe it or not, I’m not at all being snarky.  The AWFJ awards are always some of my favorite of the annual precursor awards.  Not only do they provide a different (and, let’s just be honest, better) perspective than the other male-dominated critical societies but they also have a lot of extra (some fun and some thought-provoking) categories.

Here are their picks for the best of 2014!  I especially appreciate and agree with the recognition given to Under the Skin and Emily Blunt’s performance in Edge of Tomorrow.

Best Film
BOYHOOD

Best Director (Female or Male)
Richard Linklater for BOYHOOD

Best Screenplay, Original
BIRDMAN – Alejandro Gonzales Inarritu, Nicholas Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo

Best Screenplay, Adapted
GONE GIRL – Gillian Flynn

Best Documentary
CITIZENFOUR – Laura Poitras

Best Animated Film
LEGO – Phil Lord, Christopher Miller

Best Actress
Julianne Moore for STILL ALICE

Best Actress in a Supporting Role
Tilda Swinton for SNOWPIERCER

Best Actor
Michael Keaton for BIRDMAN

Best Actor in a Supporting Role
J.K. Simmons for WHIPLASH

Best Ensemble Cast (tie)
BIRDMAN – Francine Maisler, Casting Director
and
GRAND BUDAPEST HOTEL – Douglas Aibel (US), Antoinette Boulat (France), Simone Bar, Alexandra Montag (Germany), Debra Maxwell Dion (LA), Jina Jay (UK)

Best Editing
BIRDMAN – Douglas Crise, Stephen Mirrione

Best Cinematography
BIRDMAN – Emmanuel Lubezki

Best Film Music Or Score
BIRDMAN – Antonio Sanchez

Best Non-English-Language Film
IDA – Pavel Pawlikowski (Poland)

EDA FEMALE FOCUS AWARDS
These awards honor WOMEN only.

Best Woman Director
Ava DuVernay for SELMA

Best Woman Screenwriter
Gillian Flynn for GONE GIRL

Best Female Action Star
Emily Blunt for EDGE OF TOMORROW

Best Breakthrough Performance
Gugu Mbatha-Raw for BELLE

Female Icon of the Year (tie)
(a woman whose work in film and/or in life made a difference)
Ava DuVernay
and
Laura Poitras

EDA SPECIAL MENTION AWARDS

Best Depiction Of Nudity, Sexuality, or Seduction
UNDER THE SKIN – Scarlett Johansson

Actress Defying Age and Ageism
Tilda Swinton

Most Egregious Age Difference Between The Leading Man and The Love Interest
MAGIC IN THE MOONLIGHT – Colin Firth (b. 1960) and Emma Stone (b. 1988)

Actress Most in Need Of A New Agent
Cameron Diaz for SEX TAPE

Movie You Wanted To Love, But Just Couldn’t
INHERENT VICE

Birdman Lands In Florida


Birdman

The Florida Film Critics have voted and they’ve named Birdman the best film of 2014!  You can find all of the Florida winners below and check out the Florida nominees by clicking here!

Best Picture:

Birdman

Runner-up: Boyhood

Best Director:

Richard Linklater – Boyhood

Runner-up: Alejandro González Iñárritu – Birdman

Best Actress:

Rosamund Pike – Gone Girl

Runner-up: Julianne Moore – Still Alice

Best Actor:

Michael Keaton – Birdman

Runner-up: Jake Gyllenhaal – Nightcrawler

Best Supporting Actor:

J.K. Simmons – Whiplash

Runner-up: Edward Norton – Birdman

Best Supporting Actress:

Patricia Arquette – Boyhood

Runner-up: Emma Stone – Birdman

Best Ensemble:

The Grand Budapest Hotel

Runner-up: Boyhood

Best Original Screenplay:

The Grand Budapest Hotel (Wes Anderson)

Runner-up: Birdman (Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo)

Best Adapted Screenplay:

Gone Girl (Gillian Flynn)

Runner-up: Inherent Vice (Paul Thomas Anderson)

Best Cinematography:

Interstellar (Hoyte Van Hoytema)

Runner-up: The Grand Budapest Hotel (Robert D. Yeoman)

Best Visual Effects:

Interstellar

Runner-up: Guardians of the Galaxy

Best Art Direction/Production Design:

The Grand Budapest Hotel

Runner-up: Interstellar

Best Score:

Under the Skin (Micah Levi, aka Micachu)

Runner-up: Gone Girl (Trent Reznor & Atticus Ross)

Best Documentary:

Life Itself

Runner-up: Citizenfour

Best Foreign-Language Film:

The Raid 2

Runner-up: Force Majeure

Best Animated Film:

The Lego Movie

Runner-up: How to Train Your Dragon 2

Pauline Kael Breakout Award:

Damien Chazelle (writer/director: Whiplash)

Runner-up: Gugu Mbatha-Raw (actress: Belle, Beyond the Lights)

Here Are The Chicago Film Critics Association Nominations!


Happy Valentine's Day!

Finally, from the former hometown of Al Capone and President Obama, here are the Chicago Film Critic Associations Nominations!

BEST PICTURE
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
Under the Skin
Whiplash

BEST DIRECTOR
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
David Fincher, Gone Girl
Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Christopher Nolan, Interstellar

BEST ACTOR
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
Michael Keaton, Birdman
David Oyelowo, Selma
Eddie Redmayne, The Theory of Everything

BEST ACTRESS
Marion Cotillard, Two Days, One Night
Scarlett Johannson, Under the Skin
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

BEST SUPPORTING ACTOR
Josh Brolin, Inherent Vice
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash

BEST SUPPORTING ACTRESS
Patricia Arquette, Boyhood
Jessica Chastain, A Most Violent Year
Laura Dern, Wild
Agata Kulesza, Ida
Emma Stone, Birdman

BEST ORIGNAL SCREENPLAY
Birdman, Alejandro Gonzalez Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo
Boyhood, Richard Linklater
Calvary, John Michael McDonagh
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson
Whiplash, Damien Chazelle

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Gone Girl, Gillian Flynn
The Imitation Game, Graham Moore
Inherent Vice, Paul Thomas Anderson
Under the Skin, Walter Campbell
Wild, Nick Hornby

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
Force Majeure
Ida
Mommy
The Raid 2
Two Days, One Night

BEST DOCUMENTARY
Citizenfour
Jodorowsky’s Dune
Last Days in Vietnam
Life Itself
The Overnighters

BEST ANIMATED FEATURE
Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
The Lego Movie
The Tale of the Princess Kaguya

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN
The Grand Budapest Hotel
Interstellar
Into The Woods
Only Lovers Left Alive
Snowpiercer

BEST CINEMATOGRAPHY
Birdman
The Grand Budapest Hotel
Ida
Inherent Vice
Interstellar

BEST EDITING
Birdman
Boyhood
Gone Girl
The Grand Budapest Hotel
Whiplash

BEST ORIGINAL SCORE
Birdman
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Interstellar
Under the Skin

MOST PROMISING PERFORMER
Ellar Coltrane, Boyhood
Gugu Mbatha-Raw, Belle/Beyond the Lights
Jack O’Connell, Starred Up/Unbroken
Tony Revolori, The Grand Budapest Hotel
Jenny Slate, Obvious Child
Agata Trzebuchowska, Ida

MOST PROMISING FILMMAKER
Damien Chazelle, Whiplash
Dan Gilroy, Nightcrawler
Jennifer Kent, The Babadook
Jeremy Saulnier, Blue Ruin
Justin Simien, Dear White People

And here are the NAACP Image Award Nominations!


Dear White People

And continuing our awards wrap-up, here are the 2014 NAACP Image Award nominations!

(h/t to awardswatch)

MOTION PICTURE
Outstanding Motion Picture
• “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• “Beyond The Lights” (Relativity Media)
• “Dear White People” (Lionsgate and Roadside Attractions)
• “Get On Up” (Universal Pictures)
• “Selma” (Paramount Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture
• Chadwick Boseman – “Get On Up” (Universal Pictures)
• David Oyelowo – “Selma” (Paramount Pictures)
• Denzel Washington – “The Equalizer” (Columbia Pictures)
• Idris Elba – “No Good Deed” (Screen Gems)
• Nate Parker – “Beyond The Lights” (Relativity Media)

Outstanding Actress in a Motion Picture
• Gugu Mbatha-Raw – “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• Quvenzhané Wallis – “Annie” (Columbia Pictures)
• Taraji P. Henson – “No Good Deed” (Screen Gems)
• Tessa Thompson – “Dear White People” (Lionsgate and Roadside Attractions)
• Viola Davis – “The Disappearance of Eleanor Rigby” (The Weinstein Company)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
• André Holland – “Selma” (Paramount Pictures)
• Cedric the Entertainer – “Top Five” (Paramount Pictures)
• Common – “Selma” (Paramount Pictures)
• Danny Glover – “Beyond The Lights” (Relativity Media)
• Wendell Pierce – “Selma” (Paramount Pictures)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
• Carmen Ejogo – “Selma” (Paramount Pictures)
• Jill Scott – “Get On Up” (Universal Pictures)
• Octavia Spencer – “Get On Up” (Universal Pictures)
• Oprah Winfrey – “Selma” (Paramount Pictures)
• Viola Davis – “Get On Up” (Universal Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture
• “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• “Dear White People” (Lionsgate and Roadside Attractions)
• “Half of a Yellow Sun” (monterey media inc.)
• “JIMI: All Is By My Side” (XLrator Media)
• “Life of a King” (Animus Films/Serena Films)

Outstanding Writing in a Motion Picture
• Chris Rock – “Top Five” (Paramount Pictures)
• Justin Simien – “Dear White People” (Roadside Attractions and Lionsgate)
• Margaret Nagle – “The Good Lie” (Alcon Entertainment)
• Misan Sagay – “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• Richard Wenk – “The Equalizer” (Columbia Pictures)

Outstanding Directing in a Motion Picture
• Amma Asante – “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• Antoine Fuqua – “The Equalizer” (Columbia Pictures)
• Ava DuVernay – “Selma” (Paramount Pictures)
• Gina Prince-Bythewood – “Beyond The Lights” (Relativity Media)
• John Ridley – “JIMI: All Is By My Side” (XLrator Media)

TELEVISION
Outstanding Comedy Series
• “Black-ish” (ABC)
• “House of Lies” (Showtime)
• “Key & Peele” (Comedy Central)
• “Orange is the New Black” (Netflix)
• “Real Husbands of Hollywood” (BET)

Outstanding Actor in a Comedy Series
• Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (FOX)
• Anthony Anderson – “‘Black-ish” (ABC)
• Don Cheadle – “House of Lies” (Showtime)
• Keegan-Michael Key – “Key & Peele” (Comedy Central)
• Kevin Hart – “Real Husbands of Hollywood” (BET)

Outstanding Actress in a Comedy Series
• Mindy Kaling – “The Mindy Project” (FOX)
• Niecy Nash – “The Soul Man” (TV Land)
• Tracee Ellis Ross – “Black-ish” (ABC)
• Uzo Aduba – “Orange is the New Black” (Netflix)
• Wendy Raquel Robinson – “The Game” (BET)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
• Boris Kodjoe – “Real Husbands of Hollywood” (BET)
• Glynn Turman – “House of Lies” (Showtime)
• Laurence Fishburne – “Black-ish” (ABC)
• Marcus Scribner – “Black-ish” (ABC)
• Terry Crews – “Brooklyn Nine-Nine” (FOX)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
• Adrienne C. Moore – “Orange is the New Black” (Netflix)
• Laverne Cox – “Orange is the New Black” (Netflix)
• Lorraine Toussaint – “Orange is the New Black” (Netflix)
• Sofia Vergara – “Modern Family” (ABC)
• Yara Shahidi – “black-ish” (ABC)

Outstanding Drama Series
• “Being Mary Jane” (BET)
• “Grey’s Anatomy” (ABC)
• “House of Cards” (Netflix)
• “How to Get Away with Murder” (ABC)
• “Scandal” (ABC)

Outstanding Actor in a Drama Series
• LL Cool J – “NCIS: LA” (CBS)
• Omar Epps – “Resurrection” (ABC)
• Omari Hardwick – “Being Mary Jane” (BET)
• Shemar Moore – “Criminal Minds” (CBS)
• Taye Diggs – “Murder in the First” (TNT)

Outstanding Actress in a Drama Series
• Gabrielle Union – “Being Mary Jane” (BET)
• Kerry Washington – “Scandal” (ABC)
• Nicole Beharie – “Sleepy Hollow” (FOX)
• Octavia Spencer – “Red Band Society” (FOX)
• Viola Davis – “How to Get Away with Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
• Alfred Enoch – “How to Get Away with Murder” (ABC)
• Courtney B. Vance – “Masters of Sex” (Showtime)
• Guillermo Diaz – “Scandal” (ABC)
• Jeffrey Wright – “Boardwalk Empire” (HBO)
• Joe Morton – “Scandal” (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
• Aja Naomi King – “How to Get Away with Murder” (ABC)
• Alfre Woodard – “State of Affairs” (NBC)
• Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Jada Pinkett Smith – “Gotham” (FOX)
• Khandi Alexander – “Scandal” (ABC)

Outstanding Writing in a Comedy Series
• Aisha Muharrar – “Parks and Recreation” – Ann & Chris (NBC)
• Brigette Munoz-Liebowitz – “Brooklyn Nine-Nine” – Road Trip (FOX)
• Mindy Kaling – “The Mindy Project” – Danny and Mindy (FOX)
• Regina Hicks – “Instant Mom” – A Kids’s Choice (Nickelodeon and Nick@Nite)
• Sara Hess – “Orange is the New Black” – It Was the Change (Netflix)

Outstanding Writing in a Drama Series
• Erika Green Swafford – “How to Get Away with Murder” – Let’s Get To Scooping
(ABC)
• Mara Brock Akil – “Being Mary Jane” – Uber Love (BET)
• Warren Leight, Julie Martin – “Law & Order: SVU” – American Disgrace (NBC)
• Zahir McGhee – “Scandal” – Mama Said Knock You Out (ABC)
• Zoanne Clack – “Grey’s Anatomy” – You Be Illin’ (ABC)

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• “A Day Late and a Dollar Short” (Lifetime Networks)
• “American Horror Story: Freak Show” (FX)
• “Drumline: A New Beat” (VH1)
• “The Gabby Douglas Story” (Lifetime Networks)
• “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)

Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Blair Underwood – “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)
• Charles S. Dutton – “Comeback Dad” (UP Entertainment)
• Larenz Tate – “Gun Hill” (BET)
• Mekhi Phifer – “A Day Late and a Dollar Short” (Lifetime Networks)
• Ving Rhames – “A Day Late and a Dollar Short” (Lifetime Networks)

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Angela Bassett – “American Horror Story: Freak Show” (FX)
• Cicely Tyson – “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)
• Keke Palmer – “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)
• Regina King – “The Gabby Douglas Story” (Lifetime Networks)
• Vanessa Williams – “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)

Key & Peele

The AAFCA Honors Selma!


Selma

And Oscar season continues!

Today, the African-American Film Critics Association named Selma as best film of 2014!  Check out the full list of winners below!

(h/t to Awards Circuit)

Best Actor – David Oyelowo, Selma (Paramount)
Best Actress – Gugu Mbatha-Raw, Belle (Fox Searchlight)
Best Supporting Actress – Octavia Spencer, Black or White (Rela.)
Best Supporting Actor – Tyler Perry, Gone Girl (Fox) /J.K. Simmons, Whiplash (SPC)
Best World Cinema – Timbuktu (Les Films du Worso)
Breakout Performance – Tessa Thompson, Dear White People (RAtt.)
Best Director – Ava Duvernay, Selma (Paramount)
Best Screenplay – Gina Prince-Bythewood, Beyond the Lights (Rela)
Best Music – John Legend/Common, “Glory” (Selma soundtrack)
Best Ensemble – Get On Up (Universal)
Best Independent Film – Dear White People (Roadside Attractions)
Best Animation – The Boxtrolls (Focus)
Best Documentary – Life Itself (Magnolia)

AAFCA Top Ten Films of 2014 are as follows in order of distinction:

1. Selma
2. The Imitation Game
3. Theory of Everything
4. Birdman
5. Belle
6. Top Five
7. Unbroken
8. Dear White People
9. Get On Up
10. Black or White

(Incidentally, I think that Tyler Perry’s performance in Gone Girl deserves to be given a lot more awards consideration than it’s been given so far.  When I first heard Perry had been cast, I was skeptical but the fact of the matter is that he gave an excellent and memorable performance.)

Tyler Perry in Gone Girl