What If Lisa Marie Picked The Oscar Nominees: 2021 Edition


With the Oscar nominations due to be announced tomorrow, now is the time that the Shattered Lens indulges in a little something called, “What if Lisa Marie had all the power.” Listed below are my personal Oscar nominations. Please note that these are not the films that I necessarily think will be nominated. The fact of the matter is that the many of them will not be. Instead, these are the films that would be nominated if I was solely responsible for deciding the nominees this year. Winners are listed in bold.

I should also point out that, unlike the Academy (which is using a March to December, 2021 eligibility window), I am using a January to December 2021 eligibility window.  So, you may see a few nominees below that were technically nominated for the 2020 Oscars, despite the fact that the films themselves were not really given a theatrical release until the the first few months of 2021.  The Father is probably the most obvious example of this.

It should also go without saying that I’ve only nominated films that I’ve actually seen.  So, if you’re wondering why a certain film wasn’t nominated, it’s always possible that may have not gotten the opportunity to see it yet.  I have a feeling that The Souvenir Part II and Cyrano would have potentially shown up in the list of nominee below if either one of those films was currently available in my part of the world.  Of course, it’s also possible that I didn’t feel that a certain film was worthy of a nomination, despite what the critics may see.  In the end, my best advice is not to worry too much about it.  I’m not an Academy voter so ultimately, this is all for fun and that’s the spirit in which it should be taken.

You’ll also note that I’ve added four categories, all of which I believe the Academy should adopt — Best Voice-Over Performance, Best Casting, Best Stunt Work, and Best Overall Use Of Music In A Film.

Click on the links to see my nominations for 2020, 201920182017201620152014201320122011, and 2010!)

And now, without further ado:

Best Picure
Belfast
CODA
The French Dispatch
The Last Duel
Licorice Pizza
Mass
Nightmare Alley
The Power of the Dog
The Tragedy of Macbeth
Shiva Baby


Best Director
Paul Thomas Anderson for Licorice Pizza
Kenneth Branagh for Belfast
Jane Campion for The Power of the Dog
Joel Coen for The Tragedy of Macbeth
Fran Kanz for Mass
Emma Seligman for Shiva Baby


Best Actor
Nicolas Cage in Pig
Bradley Cooper in Nightmare Alley
Benedict Cumberbatch in The Power of the Dog
Anthony Hopins in The Father
Udo Kier in Swan Song
Denzel Washington in Tragedy of Macbeth


Best Actress
Jodie Comer in The Last Duel
Alana Haim in Licorice Pizza
Emilia Jones in CODA
Frances McDormand in The Tragedy of Macbeth
Rachel Sennott in Shiva Baby
Tessa Thompson in Passing


Best Supporting Actor
Reed Birney in Mass
Bradley Cooper in Licorice Pizza
Jamie Dornan in Belfast
Jason Isaacs in Mass
Troy Kostur in CODA
Chaske Spencer in Wild Indian


Best Supporting Actress
Caririona Balfe in Belfast
Ann Dowd in Mass
Kirsten Dunst in The Power of the Dog
Kathryn Hunter in The Tragedy of Macbeth
Ruth Negga in Passing
Martha Plimpton in Mass


Best Voice Over Performance
Olivia Colman in Ron Gone Wrong
Jack Dylan Grazer in Ron Gone Wrong
Micahel Imperioli in The Many Saints of Newark
Abbi Jacobson In The Mitchells vs The Machines
Danny McBride in The Mitchells vs The Machines
Sylvester Stallone in The Suicide Squad


Best Original Screenplay
Belfast
CODA
Licorice Pizza
Mass
Pig
Shiva Baby


Best Adapted Screenplay
The Father
The French Dispatch
The Last Duel
Nightmare Alley
Passing
The Power of the Dog


Best Animated Feature Film
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs The Machines
Ron Gone Wrong
Summit of the Gods


Best Documentary Feature Film
Final Account
Flee
Boris Karloff: The Man Behind The Monster
Summer of Soul
Val
The Velvet Underground


Best International Feature Film
Another Round
Dear Comrades!
Flee
Quo Vadis, Aida?
Prayers For The Stolen
Summit of the Gods

Best Original Score
Assault on VA-33
Belfast
The French Dispatch
The Green Knight
Reminiscence
Shiva Baby


Best Original Song

“So May We Start” from Annette
“Beyond the Shore” from CODA
“Surface Pressure” from Encanto
“On My Way” From The Mitchells vs The Machines
“Remain” from Old
“Fire In The Sky” from Shang-Chi and The Legend of the Gold Rings


Best Overall Use Of Music
Annette
CODA
Encanto
Licorice Pizza
Summer of Soul
Tick …. Tick …. Boom!


Best Sound Editing
Black Widow
Dune
Godzilla vs. Kong
A Quiet Place Part II
Shang-Chi and the Legend of the 10 Rings
Spider-Man: No Way Home


Best Sound Mixing
Belfast
CODA
Dune
In The Heights
Tick …. Tick …. Boom!
Spider-Man: No Way Home


Best Production Design
Dune
The French Dispatch
The Last Duel
Licorice Pizza
Nightmare Alley
Tragedy of Macbeth


Best Casting
Belfast
CODA
East of the Mountains
Licorice Pizza
The Power of the Dog
Shiva Baby


Best Cinematography
Belfast
The French Dispatch
Nightmare Alley
Passing
The Power of the Dog
Tragedy of Macbeth


Best Costume Design
Dune
The Green Knight
The Last Duel
Nightmare Alley
Passing
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings


Best Film Editing
Belfat
The Father
The Last Duel
Licorice Pizza
Tragedy of Macbeth
Shiva Baby


Best Makeup and Hairstyling
Dune
The Eyes of Tammy Faye
The French Dispatch
The Green Knight
Nightmare Alley
The Suicide Squad


Best Stuntwork
Assault on VA-33
Black Widow
Dune
The Harder They Fall
No Time To Die
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings


Best Visual Effects
A Quiet Place Part II
Annette
Dune
Godzilla vs. Kong
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Spider-Man: No Way Home

List of Nominees By Number of Nominations

10 Nominations — Belfast

9 Nominations — Licorice Pizza

8 Nominations — CODA, The Tragedy of Macbeth

7 Nominations — Dune, Mass, Nightmare Alley, The Power of the Dog, Shiva Baby

6 Nominations — The French Dispatch, The Last Duel

5 Nominations — Passing, Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

4 Nominations — The Mitchells vs The Machines

3 Nominations — Annette, Encanto, The Father, Flee, The Green Knight, Ron’s Gone Wrong, Spider-Man: No Direction Home, The Suicide Squad

2 Nominations — A Quiet Place Part II, Assault on VA-33, Black Widow, Godzilla vs Kong, Pig, Summer of Soul, Summit of the Gods, tick….tick….BOOM!

1 Nomination — Another Round, Dear Comrades!, East of the Mountains, The Eyes of Tammy Faye, Final Account, Boris Karloff: The Man Behind the Monster, The Harder They Fall, In The Heights, Luca, The Many Saints of Newark, No Time To Die, Old, Prayers For The Stolen, Quo Vadis Aida?, Reminiscence, Swan Song, Val, The Velvet Underground, Wild Indian

List of Films By Number of Oscars Won:

3 Oscars — Licorice Pizza

2 Oscars — CODA, Dune, Nightmare Alley, The Power of the Dog

1 Oscar — Belfast, Dear Comrades!, Encanto, The Father, The French Dispatch, The Green Knight, The Many Saints of Newark, Mass, Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, Shiva Baby, Summit of the Gods, The Tragedy of Macbeth, Val, Wild Indian

Here Are The Nominations From The Detroit Film Critics Society


The Detroit Film Critics Society announced their nominations for the best of 2021 earlier today.  It’s an interesting group of nomination, though I would point out that Detroit is usually one of the quirkier of the critics groups.  Every awards season, they nominate something or someone unexpected, there’s a brief flurry of excitement, and then everyone moves on.

I guess that’s one reason why I love them.

Anyway, here’s their nominations:

BEST PICTURE
Belfast
CODA
Cyrano
Don’t Look Up
King Richard

BEST DIRECTOR
Sean Baker – Red Rocket
Kenneth Branagh – Belfast
David Lowery – The Green Knight
Adam McKay – Don’t Look Up
Lan-Manuel Miranda – Tick, Tick…Boom!

BEST ACTOR
Nicolas Cage – Pig
Peter Dinklage – Cyrano
Andrew Garfield – Tick, Tick…Boom!
Oscar Isaac – The Card Counter
Will Smith – King Richard

BEST ACTRESS
Jessica Chastain – The Eyes Of Tammy Faye
Alana Haim – Licorice Pizza
Jennifer Hudson – Respect
Nicole Kidman – Being The Ricardos
​Kristen Stewart – Spencer

BEST SUPPORTING ACTOR
Jon Bernthal – King Richard
Troy Kotsur – CODA
Jared Leto – House Of Gucci
Ray Liotta – The Many Saints Of Newark
Kodi Smit-McPhee – The Power Of The Dog

BEST SUPPORTING ACTRESS
Ariana DeBose – West Side Story
Kirsten Dunst – The Power Of The Dog
Aunjanue Ellis – King Richard
Rita Moreno – West Side Story
Diana Rigg – Last Night In Soho

BEST ENSEMBLE
CODA
Don’t Look Up
The French Dispatch
The Harder They Fall
House Of Gucci

BREAKTHROUGH
Alana Haim – Actress – Licorice Pizza
Emilia Jones – Actress – CODA
Woody Norman – Actor – C’mon C’mon
Agathe Rousselle – Actress – Titane
Emma Seligman – Writer/Director – Shiva Baby

BEST USE OF MUSIC/SOUND
Cyrano
In The Heights
Last Night In Soho
Tick, Tick…Boom!
West Side Story

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Don’t Look Up
The French Dispatch
The Harder They Fall
Licorice Pizza
Parallel Mothers

BEST ADAPTED SCREENPLAY
CODA
The Green Knight
In The Heights
The Power Of The Dog
Tick, Tick…Boom!

BEST ANIMATED FEATURE
Belle
Cryptozoo
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs. The Machines

BEST DOCUMENTARY
Flee
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain
The Sparks Brothers
Street Gang: How We Got To Sesame Street
Summer Of Soul

The National Board of Review Names Licorice Pizza The Best of 2021


The National Board of Review just announced their picks for the best of 2021 and, while many thought they might go with West Side Story or The Power of the Dog, the NBR instead announced that their pick for Best Picture was Paul Thomas Anderson’s Licorice Pizza!

In fact, Power of the Dog went curiously unmentioned by the National Board of Review.  I wouldn’t read too much into that, though.  While the NBR is one of the more prominent of the precursors, they’re also not one of the most reliable.  If the Guilds ignore a film that was considered to be contender, that’s when you might want to start changing your predictions.

Anyway, here are the NBR winners:

Best Film: LICORICE PIZZA
Best Director: Paul Thomas Anderson, LICORICE PIZZA
Best Actor: Will Smith, KING RICHARD
Best Actress: Rachel Zegler, WEST SIDE STORY
Best Supporting Actor: Ciarán Hinds, BELFAST
Best Supporting Actress: Aunjanue Ellis, KING RICHARD
Best Original Screenplay: Asghar Farhadi, A HERO
Best Adapted Screenplay: Joel Coen, THE TRAGEDY OF MACBETH
Breakthrough Performance: Alana Haim & Cooper Hoffman, LICORICE PIZZA
Best Directorial Debut: Michael Sarnoski, PIG
Best Animated Feature: ENCANTO
Best Foreign Language Film: A HERO
Best Documentary: SUMMER OF SOUL (…OR, WHEN THE REVOLUTION COULD NOT BE TELEVISED)
​Best Ensemble: THE HARDER THEY FALL
Outstanding Achievement in Cinematography: Bruno Delbonnel, THE TRAGEDY OF MACBETH
NBR Freedom of Expression Award: FLEE

Top Films (in alphabetical order)
Belfast
Don’t Look Up
Dune
King Richard
The Last Duel
Nightmare Alley
Red Rocket
The Tragedy of Macbeth
West Side Story

Top 5 Foreign Language Films (in alphabetical order)
Benedetta
Lamb
Lingui, The Sacred Bonds
Titane
The Worst Person in the World

Top 5 Documentaries (in alphabetical order)
Ascension
Attica
Flee
The Rescue
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Top 10 Independent Films (in alphabetical order)
The Card Counter
C’mon C’mon
CODA
The Green Knight
Holler
Jockey
Old Henry
Pig
Shiva Baby
The Souvenir Part II

Here Are The Gotham Winners!


The Gotham Awards were held last night and the big winners were CODA and Maggie Gyllenhaal’s The Lost Daughter.  The Gothams aren’t exactly the biggest or most influential of the Oscar precursors but they were are one of the first so a victory can only help!

The winners are listed in bold:

Best Feature
“The Green Knight”
“The Lost Daughter”
“Passing”
“Pig”
“Test Pattern”

Best Documentary Feature
“Ascension”
“Faya Dayi”
Flee”
“President”
“Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)”

Best International Feature
“Azor”
“Drive My Car”
“The Souvenir Part II”
Titane
“What Do We See When We Look at the Sky?”
“The Worst Person In The World”

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Maggie Gyllenhaal for “The Lost Daughter”
Edson Oda for “Nine Days”
Rebecca Hall for “Passing”
Emma Seligman for “Shiva Baby”
Shatara Michelle Ford for “Test Pattern”

Best Screenplay
“The Card Counter,” Paul Schrader
“El Planeta,” Amalia Ulman
“The Green Knight,” David Lowery
“The Lost Daughter,” Maggie Gyllenhaal
“Passing,” Rebecca Hall
“Red Rocket,” Sean Baker & Chris Bergoch

Outstanding Lead Performance
Olivia Colman in “The Lost Daughter”
Frankie Faison in “The Killing of Kenneth Chamberlain”
Michael Greyeyes in “Wild Indian”
Brittany S. Hall in “Test Pattern”
Oscar Isaac in “The Card Counter”
Taylour Paige in “Zola”
Joaquin Phoenix in “C’mon C’mon”
Simon Rex in “Red Rocket”
Lili Taylor in “Paper Spiders”
Tessa Thompson in “Passing”

Outstanding Supporting Performance
Reed Birney in “Mass”
Jessie Buckley in “The Lost Daughter”
Colman Domingo in “Zola”
Gaby Hoffmann in “C’mon C’mon”
Troy Kotsur in “CODA”
Marlee Matlin in “CODA”
Ruth Negga in “Passing”

Breakthrough Performer
Emilia Jones in “CODA”
Natalie Morales in “Language Lessons”
Rachel Sennott in Shiva Baby”
Suzanna Son in “Red Rocket”
Amalia Ulman in “El Planeta”

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)
“The Good Lord Bird”
“It’s A Sin”
“Small Axe”
“Squid Game”
“The Underground Railroad”
“The White Lotus”

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)
“Blindspotting”
“Hacks”
“Reservation Dogs”
“Run the World”
“We Are Lady Parts”

Breakthrough Nonfiction Series
“City So Real”
“Exterminate All the Brutes”
“How To with John Wilson”
“Philly D.A.”
“Pride”

Outstanding Performance in a New Series
Jennifer Coolidge in “The White Lotus”
Michael Greyeyes in “Rutherford Falls”
Ethan Hawke in “The Good Lord Bird”
Devery Jacobs in “Reservation Dogs”
Lee Jung-jae in “Squid Game”
Thuso Mbedu in “The Underground Railroad”
Jean Smart in “Hacks”
Omar Sy in “Lupin”
Anya Taylor-Joy in “The Queen’s Gambit”
Anjana Vasan in “We Are Lady Parts”

(Incidentally, I’m probably the only person not involved with the show to have noticed the victory for Philly D.A.  I’m just going to be honest and say that is one of my least favorite results ever.  Philly D.A. was a pure propaganda, nothing more.)

What If Oscar Season Started And No One Noticed, Part 2: Here Are The Gotham Award Nominations


As a sign of how wrapped up I am in this year’s Horrorthon, consider this: the 2021 Gotham Nominations — the first precursor of Awards Season! — were announced on Thursday and I totally missed them!  This is actually not the first year that this has happened.  October is a busy month for me and sometimes, the Gotham noms get missed.

The Gothams, of course, only honor independent films and they have pretty strict rules as far as what they consider to be independent.  The budget has to come in at a certain relatively low amount, for one thing.  So, as a result, a lot of Oscar nominees are not Gotham eligible.  But, at the same time, those Gotham rules also allow some films that otherwise might get overlooked a chance to get some precursor love.  Being nominated for a Gotham is hardly a guarantee that the Academy will remember you.  But it certainly doesn’t hurt.

Better late than never, here are the 2021 Gotham Nominations!  As you’ll notice, the Gotham’s performance awards are gender neutral.  This is the first year that the Gothams have done this.  They also added categories for supporting performances and best performance in a series.

Anyway, here are the nominees:

Best Feature
“The Green Knight”
“The Lost Daughter”
“Passing”
“Pig”
“Test Pattern”

Best Documentary Feature
“Ascension”
“Faya Dayi”
“Flee”
“President”
“Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)”

Best International Feature
“Azor”
“Drive My Car”
“The Souvenir Part II”
Titane
“What Do We See When We Look at the Sky?”
“The Worst Person In The World”

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Maggie Gyllenhaal for “The Lost Daughter”
Edson Oda for “Nine Days”
Rebecca Hall for “Passing”
Emma Seligman for “Shiva Baby”
Shatara Michelle Ford for “Test Pattern”

Best Screenplay
“The Card Counter,” Paul Schrader
“El Planeta,” Amalia Ulman
“The Green Knight,” David Lowery
“The Lost Daughter,” Maggie Gyllenhaal
“Passing,” Rebecca Hall
“Red Rocket,” Sean Baker & Chris Bergoch

Outstanding Lead Performance
Olivia Colman in “The Lost Daughter”
Frankie Faison in “The Killing of Kenneth Chamberlain”
Michael Greyeyes in “Wild Indian”
Brittany S. Hall in “Test Pattern”
Oscar Isaac in “The Card Counter”
Taylour Paige in “Zola”
Joaquin Phoenix in “C’mon C’mon”
Simon Rex in “Red Rocket”
Lili Taylor in “Paper Spiders”
Tessa Thompson in “Passing”

Outstanding Supporting Performance
Reed Birney in “Mass”
Jessie Buckley in “The Lost Daughter”
Colman Domingo in “Zola”
Gaby Hoffmann in “C’mon C’mon”
Troy Kotsur in “CODA”
Marlee Matlin in “CODA”
Ruth Negga in “Passing”

Breakthrough Performer
Emilia Jones in “CODA”
Natalie Morales in “Language Lessons”
Rachel Sennott in Shiva Baby”
Suzanna Son in “Red Rocket”
Amalia Ulman in “El Planeta”

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)
“The Good Lord Bird”
“It’s A Sin”
“Small Axe”
“Squid Game”
“The Underground Railroad”
“The White Lotus”

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)
“Blindspotting”
“Hacks”
“Reservation Dogs”
“Run the World”
“We Are Lady Parts”

Breakthrough Nonfiction Series
“City So Real”
“Exterminate All the Brutes”
“How To with John Wilson”
“Philly D.A.”
“Pride”

Outstanding Performance in a New Series
Jennifer Coolidge in “The White Lotus”
Michael Greyeyes in “Rutherford Falls”
Ethan Hawke in “The Good Lord Bird”
Devery Jacobs in “Reservation Dogs”
Lee Jung-jae in “Squid Game”
Thuso Mbedu in “The Underground Railroad”
Jean Smart in “Hacks”
Omar Sy in “Lupin”
Anya Taylor-Joy in “The Queen’s Gambit”
Anjana Vasan in “We Are Lady Parts”