Here Are The Chicago Film Critics Association Nominations!


Happy Valentine's Day!

Finally, from the former hometown of Al Capone and President Obama, here are the Chicago Film Critic Associations Nominations!

BEST PICTURE
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
Under the Skin
Whiplash

BEST DIRECTOR
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
David Fincher, Gone Girl
Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Christopher Nolan, Interstellar

BEST ACTOR
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
Michael Keaton, Birdman
David Oyelowo, Selma
Eddie Redmayne, The Theory of Everything

BEST ACTRESS
Marion Cotillard, Two Days, One Night
Scarlett Johannson, Under the Skin
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

BEST SUPPORTING ACTOR
Josh Brolin, Inherent Vice
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash

BEST SUPPORTING ACTRESS
Patricia Arquette, Boyhood
Jessica Chastain, A Most Violent Year
Laura Dern, Wild
Agata Kulesza, Ida
Emma Stone, Birdman

BEST ORIGNAL SCREENPLAY
Birdman, Alejandro Gonzalez Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo
Boyhood, Richard Linklater
Calvary, John Michael McDonagh
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson
Whiplash, Damien Chazelle

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Gone Girl, Gillian Flynn
The Imitation Game, Graham Moore
Inherent Vice, Paul Thomas Anderson
Under the Skin, Walter Campbell
Wild, Nick Hornby

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
Force Majeure
Ida
Mommy
The Raid 2
Two Days, One Night

BEST DOCUMENTARY
Citizenfour
Jodorowsky’s Dune
Last Days in Vietnam
Life Itself
The Overnighters

BEST ANIMATED FEATURE
Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
The Lego Movie
The Tale of the Princess Kaguya

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN
The Grand Budapest Hotel
Interstellar
Into The Woods
Only Lovers Left Alive
Snowpiercer

BEST CINEMATOGRAPHY
Birdman
The Grand Budapest Hotel
Ida
Inherent Vice
Interstellar

BEST EDITING
Birdman
Boyhood
Gone Girl
The Grand Budapest Hotel
Whiplash

BEST ORIGINAL SCORE
Birdman
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Interstellar
Under the Skin

MOST PROMISING PERFORMER
Ellar Coltrane, Boyhood
Gugu Mbatha-Raw, Belle/Beyond the Lights
Jack O’Connell, Starred Up/Unbroken
Tony Revolori, The Grand Budapest Hotel
Jenny Slate, Obvious Child
Agata Trzebuchowska, Ida

MOST PROMISING FILMMAKER
Damien Chazelle, Whiplash
Dan Gilroy, Nightcrawler
Jennifer Kent, The Babadook
Jeremy Saulnier, Blue Ruin
Justin Simien, Dear White People

And here are the NAACP Image Award Nominations!


Dear White People

And continuing our awards wrap-up, here are the 2014 NAACP Image Award nominations!

(h/t to awardswatch)

MOTION PICTURE
Outstanding Motion Picture
• “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• “Beyond The Lights” (Relativity Media)
• “Dear White People” (Lionsgate and Roadside Attractions)
• “Get On Up” (Universal Pictures)
• “Selma” (Paramount Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture
• Chadwick Boseman – “Get On Up” (Universal Pictures)
• David Oyelowo – “Selma” (Paramount Pictures)
• Denzel Washington – “The Equalizer” (Columbia Pictures)
• Idris Elba – “No Good Deed” (Screen Gems)
• Nate Parker – “Beyond The Lights” (Relativity Media)

Outstanding Actress in a Motion Picture
• Gugu Mbatha-Raw – “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• Quvenzhané Wallis – “Annie” (Columbia Pictures)
• Taraji P. Henson – “No Good Deed” (Screen Gems)
• Tessa Thompson – “Dear White People” (Lionsgate and Roadside Attractions)
• Viola Davis – “The Disappearance of Eleanor Rigby” (The Weinstein Company)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
• André Holland – “Selma” (Paramount Pictures)
• Cedric the Entertainer – “Top Five” (Paramount Pictures)
• Common – “Selma” (Paramount Pictures)
• Danny Glover – “Beyond The Lights” (Relativity Media)
• Wendell Pierce – “Selma” (Paramount Pictures)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
• Carmen Ejogo – “Selma” (Paramount Pictures)
• Jill Scott – “Get On Up” (Universal Pictures)
• Octavia Spencer – “Get On Up” (Universal Pictures)
• Oprah Winfrey – “Selma” (Paramount Pictures)
• Viola Davis – “Get On Up” (Universal Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture
• “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• “Dear White People” (Lionsgate and Roadside Attractions)
• “Half of a Yellow Sun” (monterey media inc.)
• “JIMI: All Is By My Side” (XLrator Media)
• “Life of a King” (Animus Films/Serena Films)

Outstanding Writing in a Motion Picture
• Chris Rock – “Top Five” (Paramount Pictures)
• Justin Simien – “Dear White People” (Roadside Attractions and Lionsgate)
• Margaret Nagle – “The Good Lie” (Alcon Entertainment)
• Misan Sagay – “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• Richard Wenk – “The Equalizer” (Columbia Pictures)

Outstanding Directing in a Motion Picture
• Amma Asante – “Belle” (Fox Searchlight Pictures/ DJ Films)
• Antoine Fuqua – “The Equalizer” (Columbia Pictures)
• Ava DuVernay – “Selma” (Paramount Pictures)
• Gina Prince-Bythewood – “Beyond The Lights” (Relativity Media)
• John Ridley – “JIMI: All Is By My Side” (XLrator Media)

TELEVISION
Outstanding Comedy Series
• “Black-ish” (ABC)
• “House of Lies” (Showtime)
• “Key & Peele” (Comedy Central)
• “Orange is the New Black” (Netflix)
• “Real Husbands of Hollywood” (BET)

Outstanding Actor in a Comedy Series
• Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (FOX)
• Anthony Anderson – “‘Black-ish” (ABC)
• Don Cheadle – “House of Lies” (Showtime)
• Keegan-Michael Key – “Key & Peele” (Comedy Central)
• Kevin Hart – “Real Husbands of Hollywood” (BET)

Outstanding Actress in a Comedy Series
• Mindy Kaling – “The Mindy Project” (FOX)
• Niecy Nash – “The Soul Man” (TV Land)
• Tracee Ellis Ross – “Black-ish” (ABC)
• Uzo Aduba – “Orange is the New Black” (Netflix)
• Wendy Raquel Robinson – “The Game” (BET)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
• Boris Kodjoe – “Real Husbands of Hollywood” (BET)
• Glynn Turman – “House of Lies” (Showtime)
• Laurence Fishburne – “Black-ish” (ABC)
• Marcus Scribner – “Black-ish” (ABC)
• Terry Crews – “Brooklyn Nine-Nine” (FOX)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
• Adrienne C. Moore – “Orange is the New Black” (Netflix)
• Laverne Cox – “Orange is the New Black” (Netflix)
• Lorraine Toussaint – “Orange is the New Black” (Netflix)
• Sofia Vergara – “Modern Family” (ABC)
• Yara Shahidi – “black-ish” (ABC)

Outstanding Drama Series
• “Being Mary Jane” (BET)
• “Grey’s Anatomy” (ABC)
• “House of Cards” (Netflix)
• “How to Get Away with Murder” (ABC)
• “Scandal” (ABC)

Outstanding Actor in a Drama Series
• LL Cool J – “NCIS: LA” (CBS)
• Omar Epps – “Resurrection” (ABC)
• Omari Hardwick – “Being Mary Jane” (BET)
• Shemar Moore – “Criminal Minds” (CBS)
• Taye Diggs – “Murder in the First” (TNT)

Outstanding Actress in a Drama Series
• Gabrielle Union – “Being Mary Jane” (BET)
• Kerry Washington – “Scandal” (ABC)
• Nicole Beharie – “Sleepy Hollow” (FOX)
• Octavia Spencer – “Red Band Society” (FOX)
• Viola Davis – “How to Get Away with Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
• Alfred Enoch – “How to Get Away with Murder” (ABC)
• Courtney B. Vance – “Masters of Sex” (Showtime)
• Guillermo Diaz – “Scandal” (ABC)
• Jeffrey Wright – “Boardwalk Empire” (HBO)
• Joe Morton – “Scandal” (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
• Aja Naomi King – “How to Get Away with Murder” (ABC)
• Alfre Woodard – “State of Affairs” (NBC)
• Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Jada Pinkett Smith – “Gotham” (FOX)
• Khandi Alexander – “Scandal” (ABC)

Outstanding Writing in a Comedy Series
• Aisha Muharrar – “Parks and Recreation” – Ann & Chris (NBC)
• Brigette Munoz-Liebowitz – “Brooklyn Nine-Nine” – Road Trip (FOX)
• Mindy Kaling – “The Mindy Project” – Danny and Mindy (FOX)
• Regina Hicks – “Instant Mom” – A Kids’s Choice (Nickelodeon and Nick@Nite)
• Sara Hess – “Orange is the New Black” – It Was the Change (Netflix)

Outstanding Writing in a Drama Series
• Erika Green Swafford – “How to Get Away with Murder” – Let’s Get To Scooping
(ABC)
• Mara Brock Akil – “Being Mary Jane” – Uber Love (BET)
• Warren Leight, Julie Martin – “Law & Order: SVU” – American Disgrace (NBC)
• Zahir McGhee – “Scandal” – Mama Said Knock You Out (ABC)
• Zoanne Clack – “Grey’s Anatomy” – You Be Illin’ (ABC)

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• “A Day Late and a Dollar Short” (Lifetime Networks)
• “American Horror Story: Freak Show” (FX)
• “Drumline: A New Beat” (VH1)
• “The Gabby Douglas Story” (Lifetime Networks)
• “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)

Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Blair Underwood – “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)
• Charles S. Dutton – “Comeback Dad” (UP Entertainment)
• Larenz Tate – “Gun Hill” (BET)
• Mekhi Phifer – “A Day Late and a Dollar Short” (Lifetime Networks)
• Ving Rhames – “A Day Late and a Dollar Short” (Lifetime Networks)

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Angela Bassett – “American Horror Story: Freak Show” (FX)
• Cicely Tyson – “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)
• Keke Palmer – “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)
• Regina King – “The Gabby Douglas Story” (Lifetime Networks)
• Vanessa Williams – “The Trip to Bountiful” (Lifetime Networks)

Key & Peele

The AAFCA Honors Selma!


Selma

And Oscar season continues!

Today, the African-American Film Critics Association named Selma as best film of 2014!  Check out the full list of winners below!

(h/t to Awards Circuit)

Best Actor – David Oyelowo, Selma (Paramount)
Best Actress – Gugu Mbatha-Raw, Belle (Fox Searchlight)
Best Supporting Actress – Octavia Spencer, Black or White (Rela.)
Best Supporting Actor – Tyler Perry, Gone Girl (Fox) /J.K. Simmons, Whiplash (SPC)
Best World Cinema – Timbuktu (Les Films du Worso)
Breakout Performance – Tessa Thompson, Dear White People (RAtt.)
Best Director – Ava Duvernay, Selma (Paramount)
Best Screenplay – Gina Prince-Bythewood, Beyond the Lights (Rela)
Best Music – John Legend/Common, “Glory” (Selma soundtrack)
Best Ensemble – Get On Up (Universal)
Best Independent Film – Dear White People (Roadside Attractions)
Best Animation – The Boxtrolls (Focus)
Best Documentary – Life Itself (Magnolia)

AAFCA Top Ten Films of 2014 are as follows in order of distinction:

1. Selma
2. The Imitation Game
3. Theory of Everything
4. Birdman
5. Belle
6. Top Five
7. Unbroken
8. Dear White People
9. Get On Up
10. Black or White

(Incidentally, I think that Tyler Perry’s performance in Gone Girl deserves to be given a lot more awards consideration than it’s been given so far.  When I first heard Perry had been cast, I was skeptical but the fact of the matter is that he gave an excellent and memorable performance.)

Tyler Perry in Gone Girl

Here are The Gotham Winners


Concluding tonight’s awards roundup, here are the winners of the Gotham Awards!  (Click here for a full list of nominees.)

Best Feature — Birdman

Best Actress — Julianne Moore in Still Alice

Best Actor — Michael Keaton in Birdman

Best Documentary — CitizenFour

Breakthrough Director — Anna Lilly Amirpour for A Girl Walks Home Alone At Night

Breakthrough Actor — Tessa Thompson for Dear White People

Spotlight on Women Filmmakers “Live the Dream” Grant — Chloe Zhao for Songs My Brothers Taught Me

Birdman

Here Are The Gotham Nominations!


Under the Skin

Under the Skin

Here are the nominations for the Gotham Independent Film Awards!  It’s debatable just how reliable the Gothams are as an Oscar precursor.  For one thing, the majority of the big studio productions are not eligible for the Gothams.  However, when you’re an indie film trying to win mainstream awards, any recognition is good recognition.

As far as the nominees go, Birdman and Boyhood are already Oscar front runners.  However, the Gotham nominations will perhaps remind some people that The Grand Budapest Hotel is eligible for Oscar consideration as well.

Here are the Gotham nominations!

Best Feature

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Alejandro G. Iñárritu, director; Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, Arnon Milchan, James W. Skotchdopole, producers (Fox Searchlight Pictures)
  • Boyhood – Richard Linklater, director; Richard Linklater, Cathleen Sutherland, Jonathan Sehring, John Sloss, producers (IFC Films)
  • The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, director; Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson, producers (Fox Searchlight Pictures)
  • Love Is Strange – Ira Sachs, director; Lucas Joaquin, Jay Van Hoy, Lars Knudsen, Ira Sachs, Jayne Baron Sherman, producers (Sony Pictures Classics)
  • Under the Skin – Jonathan Glazer, director; Nick Wechsler, James Wilson, producers (A24 Films)

Best Documentary

  • Actress – Robert Greene, director; Douglas Tirola, Susan Bedusa, Robert Greene, producers (The Cinema Guild)
  • CITIZENFOUR – Laura Poitras, director; Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky, producers (RADiUS, Participant Media, and HBO Documentary Films)
  • Life Itself – Steve James, director; Zak Piper, Steve James, Garrett Basch, producers (Magnolia Pictures and CNN Films)
  • Manakamana – Stephanie Spray & Pacho Velez, directors; Lucien Castaing-Taylor, Véréna Paravel, producers (The Cinema Guild)
  • Point and Shoot – Marshall Curry, director; Marshall Curry, Elizabeth Martin, Matthew Van Dyke, producers (The Orchard and American Documentary / POV)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

  • Ana Lily Amirpour for A Girl Walks Home Alone at Night (Kino Lorber)
  • James Ward Byrkit for Coherence (Oscilloscope Laboratories)
  • Dan Gilroy for Nightcrawler (Open Road Films)
  • Eliza Hittman for It Felt Like Love (Variance Films)
  • Justin Simien for Dear White People (Lionsgate and Roadside Attractions)

Best Actor*

  • Bill Hader in The Skeleton Twins (Lionsgate and Roadside Attractions)
  • Ethan Hawke in Boyhood (IFC Films)
  • Oscar Isaac in A Most Violent Year (A24 Films)
  • Michael Keaton in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (Fox Searchlight Pictures)
  • Miles Teller in Whiplash (Sony Pictures Classics)

* The 2014 Best Actor nominating panel also voted to award a special Gotham Jury Award jointly to Steve Carell, Mark Ruffalo, and Channing Tatum for their ensemble performance in Foxcatcher (Sony Pictures Classics).

Best Actress

  • Patricia Arquette in Boyhood (IFC Films)
  • Gugu Mbatha-Raw in Beyond the Lights (Relativity Media)
  • Julianne Moore in Still Alice (Sony Pictures Classics)
  • Scarlett Johansson in Under the Skin (A24 Films)
  • Mia Wasikowska in Tracks (The Weinstein Company)

Breakthrough Actor

  • Riz Ahmed in Nightcrawler (Open Road Films)
  • Macon Blair in Blue Ruin (RADiUS)
  • Ellar Coltrane in Boyhood (IFC Films)
  • Joey King in Wish I Was Here (Focus Features)
  • Jenny Slate in Obvious Child (A24 Films)
  • Tessa Thompson in Dear White People (Lionsgate and Roadside Attractions)
Boyhood

Boyhood