The Alliance of Women Film Journalists Honor Nomadland


The Alliance of Women Film Journalists have announced that their pick for the best of 2020 is Nomadland.  Just as the AWFJ did with their nominations, they announced the winners in an exclusive for Variety.  Fear not, though — my picks for the best of 2020 will be released exclusively to this site.  Two can play at this game.

(I joke, of course.  Ever since Clayton Davis took over, Variety’s Oscar coverage has been wonderful and the AWFJ deserves a lot of credit for having categories that are a bit more interesting than the usual stuff.)

Anyway, here’s the winners!

AWFJ BEST OF AWARDS

(These awards are presented to women and/or men without gender consideration)

Best Film

  • “Minari” (A24)
  • “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures) – WINNER
  • “One Night in Miami” (Amazon Studios)
  • “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Director 

  • Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
  • Kelly Reichardt, “First Cow” (A24)
  • Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
  • Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures) – WINNER

Best Actor

  • Riz Ahmed, “Sound of Metal” (Amazon Studios)
  • Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) – WINNER
  • Delroy Lindo, “Da 5 Bloods” (Netflix)

Best Actress 

  • Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman” (Netflix)
  • Frances McDormand, “Nomadland” (Searchlight Pictures) – WINNER
  • Carey Mulligan, “Promising Young Woman” (Focus Features)

Best Actor in a Supporting Role 

  • Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
  • Bill Murray, “On the Rocks” (A24/Apple TV Plus)
  • Leslie Odom Jr, “One Night in Miami” (Amazon Studios) – WINNER

Best Actress in a Supporting Role

  • Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
  • Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman” (Netflix)
  • Amanda Seyfried, “Mank” (Netflix)
  • Yuh-Jung Youn, “Minari” (A24) – WINNER

Best Screenplay, Original 

  • “Mank” (Netflix) – Jack Fincher
  • “Promising Young Woman” (Focus Features) – Emerald Fennell – WINNER
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Aaron Sorkin

Best Screenplay, Adapted

  • “First Cow” (A24) – Kelly Reichardt and Jonathan Raymond
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao – WINNER
  • “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Kemp Powers

Best Animated Film

  • “Over the Moon” (Netflix)
  • “Soul” (Pixar) – WINNER
  • “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)

Best Cinematography 

  • “Mank” (Netflix) – Erik Messerschmidt
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Joshua James Richards – WINNER
  • “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Tami Reiker

Best Editing 

  • “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Tariq Anwar
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao – WINNER
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Alan Baumgarten

Best Documentary 

  • “All In: The Fight for Democracy” (Amazon Studios) – WINNER (tie)
  • “Athlete A” (Netflix)
  • “Crip Camp” (Netflix)
  • “The Painter and the Thief” (Neon) – WINNER (tie)
  • “Time” (Amazon Studios)

Best Non-English-Language Film

  • “Another Round” – Denmark – WINNER
  • “Beanpole” – Russia
  • “The Mole Agent” – Chile
  • “The Painted Bird” – Czech Republic

Best Ensemble Cast – Casting Director

  • “Da 5 Bloods” (Netflix) – Kim Coleman
  • “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Kimberly Hardin – WINNER (tie)
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Francine Maisler – WINNER (tie)

EDA FEMALE FOCUS AWARDS

(These awards honor WOMEN only, excluding women who’ve won the category in the Best Of Awards.

Best Woman Director 

  • Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features) – WINNER
  • Eliza Hittman, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
  • Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
  • Channing Godfrey Peoples, “Miss Juneteenth” (Vertical Entertainment)
  • Kelly Reichardt, “First Cow” (A24)
  • Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Woman Screenwriter 

  • Radha Blank, “The Forty-Year-Old Version” (Netflix) – WINNER
  • Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • Eliza Hittman, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
  • Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Animated Female 

  • “22” in “Soul” (Pixar) – portrayed by Tina Fey – WINNER
  • “Mebh Óg MacTíre” in “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS) – portrayed by Eva Whittaker
  • “Robyn Goodfellowe” in “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS) – portrayed by Honor Kneafsey

Best Woman’s Breakthrough Performance 

  • Radha Blank, “The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
  • Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features) – WINNER
  • Helena Zengel, “News of the World” (Universal Pictures)

Outstanding Achievement by a Woman in the Film Industry 

  • All female heads of film festivals who successfully transitioned from live to online events to sustain festival culture through the pandemic.
  • All indie female writers and directors who normalized abortion as a vital element in the cultural conversation in films such as “Saint Frances,” “Never Rarely Sometimes Always,” “Sister of the Groom,” “Once Upon a River,” The Glorias” and others. – WINNER
  • Emerald Fennell for creating a film that forces empathy to put an end to the toxic sexist rape culture pervasive through modern history.
  • Sophia Loren for a brilliant comeback at age 86 in “The Life Ahead,” the latest in her record-setting career. Loren won a Best Actress Oscar in 1962 for “Two Women” and was the first actor to win for a foreign language movie. She was also nominated in 1965 for “Marriage Italian Style.” If she’s nominated in 2021, it will be a 56-year span between her two most recent nominations – the current record is held by Henry Fonda, who had a 41-year gap between nominations.

EDA SPECIAL MENTION AWARDS

Grand Dame Award for defying ageism.

  • Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman” (Netflix)
  • Tsai Chin, “Lucky Grandma” (Good Deed Entertainment)
  • Sophia Loren, “The Life Ahead” (Netflix) – WINNER
  • Frances McDormand, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Most Egregious Lovers’ Age Difference Award 

  • “The Burnt Orange Heresy” (Sony Pictures Classics) – Elizabeth Debicki and Claes Bang (23 years)
  • “Devil All the Time” (Netflix) – Riley Keough and Jason Clarke (20 years)
  • “Mank” – Amanda Seyfried and Charles Dance (39 years), Gary Oldman (27 years)
  • “Tenet” – Elizabeth Debicki and Kenneth Branagh (30 years) – WINNER

She Deserves A New Agent Award 

  • Rose Byrne, “Like a Boss” (Paramount Pictures)
  • Tiffany Haddish, “Like a Boss” (Paramount Pictures)
  • Katie Holmes, “Dare to Dream” (Gravitas Ventures)
  • Uma Thurman, “The War with Grandpa” (101 Studios) – WINNER

Most Daring Performance Award 

  • Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm’ (Amazon Studios) – WINNER
  • Haley Bennett, “Swallow” (IFC Films)
  • Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman” (Netflix)
  • Elisabeth Moss, “The Invisible Man” (Universal Pictures)
  • Carey Mulligan, “Promising Young Woman” (Focus Features)

Time Waster Remake or Sequel Award 

  • “The Croods: A New Age” (DreamWorks Animation)
  • “Doolittle” (Universal Pictures) – WINNER
  • “Rebecca” (Netflix)

Here Are The 2020 Nominations of the Alliance of Women Film Journalists!


Earlier on Wednesday, the Alliance of Women Film Journalists announced their nominations for the best and the worst of 2020.  The nominations were announced in the pages of Variety and you can read more about them by clicking here.

Nomadland led with the most nominations which seems to be the way that the awards season is going to go.  Personally, when it comes to the AWFJ, I’m always more interested in the snarky nominations than in the serious ones.  For instance, the nominees for the She Deserves A New Agent award always leave me thinking.

The nominations are below.  The winners will be announced on January 4th.

AWFJ BEST OF AWARDS
(These awards are presented to women and/or men without gender consideration)

Best Film
“Minari” (A24)
“Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
“Nomadland” (Searchlight Pictures)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Director
Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Kelly Reichardt, “First Cow” (A24)
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Actor
Riz Ahmed, “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Delroy Lindo, “Da 5 Bloods” (Netflix)

Best Actress
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman” (Netflix)
Frances McDormand, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan, “Promising Young Woman” (Focus Features)

Best Actor in a Supporting Role
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Bill Murray, “On the Rocks” (A24/Apple TV Plus)
Leslie Odom Jr, “One Night in Miami” (Amazon Studios)

Best Actress in a Supporting Role
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman” (Netflix)
Amanda Seyfried, “Mank” (Netflix)
Yuh-Jung Youn, “Minari” (A24)

Best Screenplay, Original
“Mank” (Netflix) – Jack Fincher
“Promising Young Woman” (Focus Features) – Emerald Fennell
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Aaron Sorkin

Best Screenplay, Adapted
“First Cow” (A24) – Kelly Reichardt and Jonathan Raymond
“Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao
“One Night in Miami” (Amazon Studios) – Kemp Powers

Best Animated Film
“Over the Moon” (Netflix)
“Soul” (Pixar)
“Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)

Best Cinematography
“Mank” (Netflix) – Erik Messerschmidt
“Nomadland” (Searchlight Pictures) – Joshua James Richards
“One Night in Miami” (Amazon Studios) – Tami Reiker

Best Editing
“One Night in Miami” (Amazon Studios) – Tariq Anwar
“Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Alan Baumgarten

Best Documentary
“All In: The Fight for Democracy” (Amazon Studios)
“Athlete A” (Netflix)
“Crip Camp” (Netflix)
“The Painter and the Thief” (Neon)
“Time” (Amazon Studios)

Best Non-English-Language Film
“Another Round” – Denmark
“Beanpole” – Russia
“The Mole Agent” – Chile
“The Painted Bird” – Czech Republic

Best Ensemble Cast – Casting Director
“Da 5 Bloods” (Netflix) – Kim Coleman
“One Night in Miami” (Amazon Studios) – Kimberly Hardin
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Francine Maisler

EDA FEMALE FOCUS AWARDS
(These awards honor WOMEN only)

Best Woman Director
Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
Eliza Hittman, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Channing Godfrey Peoples, “Miss Juneteenth” (Vertical Entertainment)
Kelly Reichardt, “First Cow” (A24)
Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Woman Screenwriter
Radha Blank, “The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
Eliza Hittman, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Animated Female
“22” in “Soul” (Pixar) – portrayed by Tina Fey
“Mebh Óg MacTíre” in “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS) – portrayed by Eva Whittaker
“Robyn Goodfellowe” in “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS) – portrayed by Honor Kneafsey

Best Woman’s Breakthrough Performance
Radha Blank, “The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Helena Zengel, “News of the World” (Universal Pictures)

Outstanding Achievement by a Woman in the Film Industry
All female heads of film festivals who successfully transitioned from live to online events to sustain festival culture through the pandemic.
All indie female writers and directors who normalized abortion as a vital element in the cultural conversation in films such as “Saint Frances,” “Never Rarely Sometimes Always,” “Sister of the Groom,” “Once Upon a River,” “The Glorias” and others.
Emerald Fennell for creating a film that forces empathy to put an end to the toxic sexist rape culture pervasive through modern history.
Sophia Loren for a brilliant comeback at age 86 in “The Life Ahead,” the latest in her record-setting career. Loren won a Best Actress Oscar in 1962 for “Two Women” and was the first actor to win for a foreign language movie. She was also nominated in 1965 for “Marriage Italian Style.” If she’s nominated in 2021, it will be a 56-year span between her two most recent nominations – the current record is held by Henry Fonda, who had a 41-year gap between nominations.

EDA SPECIAL MENTION AWARDS

Grand Dame Award for defying ageism.
Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman” (Netflix)
Tsai Chin, “Lucky Grandma” (Good Deed Entertainment)
Sophia Loren, “The Life Ahead” (Netflix)
Frances McDormand, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Most Egregious Lovers’ Age Difference Award
“The Burnt Orange Heresy” (Sony Pictures Classics) – Elizabeth Debicki and Claes Bang (23 years)
“The Devil All the Time” (Netflix) – Riley Keough and Jason Clarke (20 years)
“Mank” – Amanda Seyfried and Charles Dance (39 years), Gary Oldman (27 years)
“Tenet” – Elizabeth Debicki and Kenneth Branagh (30 years)

She Deserves A New Agent Award
Rose Byrne, “Like a Boss” (Paramount Pictures)
Tiffany Haddish, “Like a Boss” (Paramount Pictures)
Katie Holmes, “Dare to Dream” (Gravitas Ventures)
Uma Thurman, “The War with Grandpa” (101 Studios)

Most Daring Performance Award
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
Haley Bennett, “Swallow” (IFC Films)
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman” (Netflix)
Elisabeth Moss, “The Invisible Man” (Universal Pictures)
Carey Mulligan, “Promising Young Woman” (Focus Features)

Time Waster Remake or Sequel Award
“The Croods: A New Age” (DreamWorks Animation)
“Dolittle” (Universal Pictures)
“Rebecca” (Netflix)

AWFJ Hall of Shame Award
Shia LeBoeuf for his ongoing abusive behavior
Christopher Nolan for insisting that “Tenet” be screened exclusively in theaters during a pandemic.
Dallas Sonnier and Adam Donaghey at Cinestate for sexual harassment, abuse and cover-up.

Here Are The 2020 Florida Film Critics Circle Nominations!


The Florida Film Critics Circle announced their nominees for the best of 2020 earlier today!

All I can say is “Thank you, Florida, for doing the right thing!”  Seriously, the best films of 2020 should be announced in December of 2020 and January of 2021.  This whole extended eligibility window that a lot of groups are doing because of the pandemic is idiotic.

Another thing that I’ve noticed is that the late Brian Dennehy has been getting some critical support for his final performance in Driveways.  (I’ll be seeing Driveways next week.)  It would be interesting if both Denney and Chadwick Boseman landed nominations.  I’m not sure which year holds the record for the most posthumous nominations but, if both Boseman and Denney were nominated for Oscars, it would be the first time that there was more than one posthumous acting nominee.

Here’s the nominees.  The winners will be announced on the 21st!

BEST PICTURE
First Cow
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
Minari

BEST ACTOR
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
John Magaro – First Cow
Riz Ahmed – Sound of Metal

BEST ACTRESS
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Carrie Coon – The Nest
Elisabeth Moss – Shirley
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Paul Raci – Sound of Metal
Brian Dennehy – Driveways
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Swankie – Nomadland
Yuh-Jung Youn – Minari
Jane Adams – She Dies Tomorrow

BEST ENSEMBLE
Mangrove
The Trial of the Chicago 7
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari

BEST DIRECTOR
Florian Zeller – The Father
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Peter Docter/ Kemp Powers/Mike Jones – Soul
Jack Fincher – Mank
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Jon Raymond/ Kelly Reichardt – First Cow
Florian Zeller/Christopher Hampton – The Father
Chloé Zhao – Nomadland
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things

BEST CINEMATOGRAPHY
Shabier Kirchner – Lovers Rock
Hoyte van Hoytema – Tenet
Victor Kossakovsky/Egil Håskjold Larsen – Gunda
Erik Messerschmidt – Mank
Joshua James Richards – Nomadland

BEST VISUAL EFFECTS
Andrew Jackson – Tenet
Mark Bakowski – The Midnight Sky
Murray Barber – Possessor

BEST ART DIRECTION/PRODUCTIOIN
Dan Webster – Mank
Kirby Feagan – Shirley
Adam Marshall – Lovers Rock

BEST SCORE
Ludwig Göransson – Tenet
William Tyler – First Cow
Trent Reznor/Atticus Ross/Jon Batiste – Soul
Alexandre Desplat – The Midnight Sky

BEST DOCUMENTARY
Dick Johnson is Dead
Gunda
You Don’t Nomi
Time
David Byrne’s American Utopia

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Los Fuertes
Those Who Remained
Minari
The Painted Bird
Dry Wind

BEST ANIMATED FILM
Wolfwalkers
Soul
Ride Your Wave
The Wolf House
Over the Moon

BEST FIRST FILM
Promising Young Woman
The Forty-Year-Old Version
Relic
The Father
Some Kind of Heaven

BREAKOUT AWARD
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Odessa Young – Shirley
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Marin Ireland – The Dark and the Wicked
Lucas Jaye – Driveways

THE GOLDEN ORANGE AWARD
ENZIAN Theater
Keisha Rae Witherspoon
Amy Seimetz

The Boston Society of Film Critics Honors Nomadland


Like all things this year, 2020’s Awards Season is a bit strange.  Because the Academy foolishly decided to extend the Oscar-eligibility window to February, several groups sold out and moved their annual awards back as well.  The National Board of Review, for instance, won’t be giving out their awards until February or something stupid like that.

Fortunately, some groups — like the Boston Society of Film Critics — are continuing to honor the best of 2020 at the end of 2020.  I love these groups because they’re reminding us that these awards are supposed to be about the movies and not about influencing the Academy.  I mean — seriously, the best films of 2020 should be films that came out in 2020, not films that came out in 2020 and the first two months of 2021.

On that note, earlier today, the Boston Society of Film Critics announced their picks for the best of 2020.

And here they are:

Best Picture
Nomadland
Runners Up: First Cow

Best Foreign Language Film
La Llorona
Runner Up – The Painted Bird

Best Director
Chloé Zhao – Nomadland
Runner Up: Kelly Reichardt – First Cow

Best Ensemble
Ma Rainey’s Black Bottom
Runner Up: Minari

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Runner Up: Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
​Runner Up: Julia Garner – The Assistant

Best Supporting Actor
Paul Raci – Sound of Metal
Runner Up: Brian Dennehy – Driveways

Best Supporting Actress
Youn Yuh-jung – Minari
Runner Up: Amanda Seyfried – Mank

Best Screenplay
I’m Thinking Of Ending Things
​Runner Up: First Cow

Best New Filmmaker
Florian Zeller – The Father
Runner Up: Autumn de Wilde – Emma.

Best Documentary
Collective
​Runner Up: The Painter & The Thief

Best Animated Feature
The Wolf House
​Runner Up: Wolfwalkers

Best Cinematography
Nomadland
Runner Up: Lover’s Rock

Best Editing
I’m Thinking Of Ending Things
Runner Up: Nomadland

Best Score
Minari
Runner Up: Mank