Lisa Marie’s Week In Review: 1/9/23 — 1/15/23


This was a long week!  On Wednesday, I have an early morning doctor’s appointment.  On Friday, I had to drive my Dad to an early morning doctor’s appointment.  (Fear not.  Both appointments went well!)  I have to say that I may be reaching the point in my life where my famous habit of getting 3 hours of sleep a night is going to start catching up with me.  I’ve been exhausted this week.

That said, I have much left to watch before I can unveil my picks for the best of 2022.  So, that’s what this upcoming week is going to be all about!

Here’s what I watched, read, and listened to this week!

Films I Watched:

  1. 1990: The Bronx Warriors (1982)
  2. Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths (2022)
  3. The Black Phone (2022)
  4. The Bob’s Burgers Movie (2022)
  5. Dark Glasses (2022)
  6. The Hatchet Wielding Hitchhiker (2023)
  7. The Last Child (1971)
  8. Mad God (2022)
  9. O Brother, Where Art Thou (2000)
  10. Riotsville USA (2022)
  11. Rolling Thunder (1977)
  12. Selena Gomez: My Mind & Me (2022)
  13. Spider-Man (1977)
  14. The Unbearable Weight of Massive Talent (2022)
  15. Vengeance (2022)
  16. Wendy O. Williams: Live and Fucking Loud From London (1985)

Television Shows I Watched:

  1. Abbott Elementary
  2. Football: Ravens vs Bengals
  3. Hell’s Kitchen
  4. Law & Order
  5. Night Flight
  6. Project Greenlight

Books I Read:

  1. Tracy Flick Can’t Win (2022) by Tom Perotta

Music To Which I Listened;

  1. Above & Beyond
  2. Adi Ulmansky
  3. Armin Van Buuren
  4. Big Data
  5. Camila Cabello
  6. The Chemical Brothers
  7. Coldplay
  8. Crystal Method
  9. Diana Ross
  10. Dillon Francis
  11. Emma Bunton
  12. Fiona Apple
  13. Geri Halliwell
  14. Grace Jones
  15. Gracia Abrams
  16. Lisa Marie Presley
  17. Lorde
  18. Ludovico Einaudi
  19. Miley Cyrus
  20. Nat and Alex Woff
  21. Olivia Rodrigo
  22. The Plastmatics
  23. Selena Gomez
  24. The Spokesman
  25. Temples
  26. Think
  27. TY1
  28. The Weeknd
  29. Yvonne Elliman

Awards Season:

  1. Portland Critics Association Nominations
  2. Chicago Indie Critics Nominations
  3. Denver Film Critics Society Nominations
  4. American Society of Cinematographers Nominations
  5. San Francisco Bay Area Critics Circle Winners
  6. Music City Film Critics Association Winners
  7. North Dakota Film Society Nominations
  8. Golden Globe Winners
  9. Makeup Artists and Hair Stylists Guild Nominations
  10. Screen Actors Guild Nominations
  11. Directors Guild Nominations
  12. Iowa Film Critics Association Winners
  13. Austin Film Critics Association Winners
  14. Houston Film Critics Society Nominations
  15. Motion Picture Sound Editors Nominations
  16. Cinema Audio Society Nominations
  17. Producers Guild Nominees
  18. Georgia Film Critics Association Winners
  19. Hawaii Film Critics Society Winners
  20. Dorian Award Nominations
  21. NAACP Image Award Nominations
  22. Costume Designers Guild Nominations
  23. The Critics Choice Award Winners

Trailers:

  1. Beau is Afraid

Live Tweets:

  1. Spider-Man
  2. O Brother, Where Art Thou?
  3. 1990: The Bronx Warriors
  4. The Black Phone

News From Last Week:

  1. Lisa Marie Presley Dead At 54
  2. Remembering Paul Johnson: 1928 — 2023

Links From Last Week:

  1. From John Rieber: My Ten Favorite Films Of 2022- With Surprising Choices And BIG Omissions!
  2. From The World’s Common Tater: This Weekly Wrap-Up is a Work in Progress 1/14/23

Links From The Site:

  1. I reviewed The Hatchet-Wielding Hitchhiker and The Last Child!
  2. I shared my week in television!
  3. I shared music videos from Gracie Abrams, Miley Cyrus, Lisa Marie Presley, Temples, TY1, The Weeknd, and Ludovico Einaudi!
  4. I reviewed Hang Time, Fantasy Island, The Love Boat, City Guys, One World, and California Dreams!
  5. I paid tribute to Walter Hill and shared a scene from The Warriors!
  6. Leonard shared the trailer for Beau Is Afraid!
  7. Jeff reviewed Dark Future and Conflict!
  8. Erin shared Silk Stocking Stories, 10-Story Detective, Planet Stories, Amazing Adventures, Friday the 13th, Autumn Rose, and Weird Tales!

More From Us:

  1. At my music site, I shared songs from Olivia Rodrigo, Emma Bunton, Fiona Apple, Lorde, Geri Halliwell, Camila Cabello, and Selena Gomez!
  2. At her photography site, Erin shared babies, maze, Fountain, Mushrooms, Road Work, GOBYBY, and Looks!

Want to see what I did last week?  Click here!

Here Are The 2022 Winners of the Critics Choice Awards!


The Critics Choice Awards were handed out tonight.  The show aired on the CW and it was hosted by Chelsea Handler, so I’m sure it was a classy affair.  I wouldn’t know for sure because I didn’t watch them but seriously, when has the CW been anything other than classy?

(Dear CW: DAMN YOU FOR CANCELING DYNASTY!)

Anyway, here are the winners.  It’s pretty much everyone you would expect to see.  The Critics Choice Awards are not known for their upsets.  At this point, I think everyone’s used to Everything Everywhere All At Once winning the critical accolades.  I’ll be more curious to see if the Guilds follow suit.

Best Picture

“Everything Everywhere All at Once” (A24)

  •  “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • “Babylon” (Paramount Pictures)
  • “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • “Elvis” (Warner Bros.)
  • “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)
  • “RRR” (Variance Films)
  • “Tár” (Focus Features)
  • “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)
  • “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Actress

Cate Blanchett – “Tár” (Focus Features)

  • Viola Davis – “The Woman King” (Sony Pictures)
  • Danielle Deadwyler – “Till” (Orion/United Artists Releasing)
  • Margot Robbie – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Michelle Williams – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

Best Actor

Brendan Fraser – “The Whale” (A24)

  • Austin Butler – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Tom Cruise – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)
  • Colin Farrell – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Paul Mescal – “Aftersun” (A24)
  • Bill Nighy – “Living” (Sony Pictures Classics)

Best Director

Daniel Kwan and Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

  • James Cameron – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Damien Chazelle – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Todd Field – “Tár” (Focus Features)
  • Baz Luhrmann – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Sarah Polley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)
  • Gina Prince-Bythewood – “The Woman King” (Sony Pictures)
  • S.S. Rajamouli – “RRR” (Variance Films)
  • Steven Spielberg – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

Best Limited Series

“The Dropout” (Hulu)

  • “Gaslit” (Starz)
  • “The Girl from Plainville” (Hulu)
  • “The Offer” (Paramount+)
  • “Pam & Tommy” (Hulu)
  • “Station Eleven” (HBO Max)
  • “This Is Going to Hurt” (AMC+)
  • “Under the Banner of Heaven” (FX)

Best Drama Series

“Better Call Saul” (AMC)

  • “Andor” (Disney+)
  • “Bad Sisters” (Apple TV+)
  • “The Crown” (Netflix)
  • “Euphoria” (HBO)
  • “The Good Fight” (Paramount+)
  • “House of the Dragon” (HBO)
  • “Severance” (Apple TV+)
  • “Yellowstone” (Paramount Network)

Best Young Actor/Actress

Gabriel LaBelle – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

  • Frankie Corio – “Aftersun” (A24)
  • Jalyn Hall – “Till” (Orion/United Artists Releasing)
  • Bella Ramsey – “Catherine Called Birdy” (Amazon Studios)
  • Banks Repeta – “Armageddon Time” (Focus Features)
  • Sadie Sink – “The Whale” (A24)

Best Comedy

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)

  • “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • “Bros” (Universal Pictures)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “Triangle of Sadness” (Neon)
  • “The Unbearable Weight of Massive Talent” (Lionsgate)

Best Acting Ensemble

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)

  • “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • “The Woman King” (Sony Pictures)
  • “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Talk Show

“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)

  • “The Amber Ruffin Show” (Peacock)
  • “Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
  • “The Kelly Clarkson Show” (Syndicated)
  • “Late Night with Seth Meyers” (NBC)
  • “Watch What Happens Live with Andy Cohen” (Bravo)

Best Comedy Special

“Norm Macdonald: Nothing Special” (Netflix)

  • “Fortune Feimster: Good Fortune” (Netflix)
  • “Jerrod Carmichael: Rothaniel” (HBO)
  • “Joel Kim Booster: Psychosexual” (Netflix)
  • “Nikki Glaser: Good Clean Filth” (HBO)
  • “Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early” (Peacock)

Best Foreign Language Series

“Pachinko” (Apple TV+)

  • “1899” (Netflix)
  • “Borgen” (Netflix)
  • “Extraordinary Attorney Woo” (Netflix)
  • “Garcia!” (HBO Max)
  • “The Kingdom Exodus” (MUBI)
  • “Kleo” (Netflix)
  • “My Brilliant Friend” (HBO)
  • “Tehran” (Apple TV+)

Best Animated Series

“Harley Quinn” (HBO Max)

  • “Bluey” (Disney+)
  • “Bob’s Burgers” (Fox)
  • “Genndy Tartakovsky’s Primal” (Adult Swim)
  • “Star Trek: Lower Decks” (Paramount+)
  • “Undone” (Prime Video)

Best Movie Made for Television

“Weird: The Al Yankovic Story” (The Roku Channel)

  • “Fresh” (Hulu)
  • “Prey” (Hulu)
  • “Ray Donovan: The Movie” (Showtime)
  • “The Survivor” (HBO)
  • “Three Months” (Paramount+)

Best Actress in a Drama Series

Zendaya – “Euphoria” (HBO)

  • Christine Baranski – “The Good Fight” (Paramount+)
  • Sharon Horgan – “Bad Sisters” (Apple TV+)
  • Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
  • Mandy Moore – “This Is Us” (NBC)
  • Kelly Reilly – “Yellowstone” (Paramount Network)

Best Actor in a Drama Series

Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)

  • Jeff Bridges – “The Old Man” (FX)
  • Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
  • Diego Luna – “Andor” (Disney+)
  • Adam Scott – “Severance” (Apple TV+)
  • Antony Starr – “The Boys” (Prime Video)

Best Hair and Makeup

“Elvis” (Warner Bros.)

  • “Babylon” (Paramount Pictures)
  • “The Batman” (Warner Bros.)
  • “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “The Whale” (A24)

Best Visual Effects

“Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)

  • “The Batman” (Warner Bros.)
  • “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “RRR” (Variance Films)
  • “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)

Best Editing

Paul Rogers – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

  • Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Tom Cross – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Matt Villa, Jonathan Redmond – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Monika Willi – “Tár” (Focus Features)
  • Eddie Hamilton – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)

Best Production Design 

Florencia Martin, Anthony Carlino – “Babylon” (Paramount Pictures)

  • Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Rick Carter, Karen O’Hara – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

Best Cinematography

Claudio Miranda – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)

  • Russell Carpenter – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Linus Sandgren – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Roger Deakins – “Empire of Light” (Searchlight Pictures)
  • Janusz Kaminski – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Florian Hoffmeister – “Tár” (Focus Features)

Best Comedy Series

“Abbott Elementary” (ABC)

  • “Barry” (HBO)
  • “The Bear” (FX)
  • “Better Things” (FX)
  • “Ghosts” (CBS)
  • “Hacks” (HBO Max)
  • “Reboot” (Hulu)
  • “Reservation Dogs” (FX)

Best Actress in a Comedy Series

Jean Smart – “Hacks” (HBO Max)

  • Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
  • Quinta Brunson – “Abbott Elementary” (ABC)
  • Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
  • Renée Elise Goldsberry – “Girls5eva” (Peacock)
  • Devery Jacobs – “Reservation Dogs” (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Jeremy Allen White – “The Bear” (FX)

  • Matt Berry – “What We Do in the Shadows” (FX)
  • Bill Hader – “Barry” (HBO)
  • Keegan-Michael Key – “Reboot” (Hulu)
  • Steve Martin – “Only Murders in the Building” (Hulu)
  • D’Pharaoh Woon-A-Tai – “Reservation Dogs” (FX)

#SeeHer Award

Janelle Monáe

Lifetime Achievement Award

Jeff Bridges

Best Animated Feature

“Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Netflix)

  • “Marcel the Shell with Shoes On” (A24)
  • “Puss in Boots: The Last Wish” (DreamWorks Animation)
  • “Turning Red” (Pixar)
  • “Wendell & Wild” (Netflix)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Daniel Radcliffe – “Weird: The Al Yankovic Story” (The Roku Channel)

  • Ben Foster – “The Survivor” (HBO)
  • Andrew Garfield – “Under the Banner of Heaven” (FX)
  • Samuel L. Jackson – “The Last Days of Ptolemy Grey” (Apple TV+)
  • Sebastian Stan – “Pam & Tommy” (Hulu)
  • Ben Whishaw – “This is Going to Hurt” (AMC+)

Best Costume Design

Ruth E. Carter – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)

  • Mary Zophres – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Catherine Martin – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Shirley Kurata – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Jenny Eagan – “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)
  • Gersha Phillips – “The Woman King” (Sony Pictures)

Best Song

“Naatu Naatu” – “RRR” (Variance Films)

  • “Lift Me Up” – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • “Ciao Papa” – “Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Netflix)
  • “Hold My Hand” – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)
  • “Carolina” – “Where the Crawdads Sing” (Sony Pictures)
  • “New Body Rhumba” – “White Noise” (Netflix)

Best Score

Hildur Guðnadóttir – “Tár” (Focus Features)

  • Michael Giacchino – “The Batman” (Warner Bros.)
  • Justin Hurwitz – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • John Williams – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Alexandre Desplat – “Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Netflix)
  • Hildur Guðnadóttir – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Original Screenplay

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

  • Charlotte Wells – “Aftersun” (A24)
  • Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Steven Spielberg, Tony Kushner – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Todd Field – “Tár” (Focus Features)

Best Adapted Screenplay

Sarah Polley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

  • Rian Johnson – “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)
  • Kazuo Ishiguro – “Living” (Sony Pictures Classics)
  • Rebecca Lenkiewicz – “She Said” (Universal Pictures)
  • Samuel D. Hunter – “The Whale” (A24)

Best Supporting Actress

Angela Bassett – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)

  • Jessie Buckley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)
  • Kerry Condon – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Stephanie Hsu – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Janelle Monáe – “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)

Best Supporting Actor

Ke Huy Quan – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

  • Paul Dano – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Brendan Gleeson – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Judd Hirsch – “The Fabelmans” (Searchlight Pictures)
  • Barry Keoghan – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Brian Tyree Henry – “Causeway” (A24/Apple Original Films)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Henry Winkler – “Barry” (HBO)

  • Brandon Scott Jones – “Ghosts” (CBS)
  • Leslie Jordan – “Call Me Kat” (Fox)
  • James Marsden – “Dead to Me” (Netflix)
  • Chris Perfetti – “Abbott Elementary” (ABC)
  • Tyler James Williams – “Abbott Elementary” (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Sheryl Lee Ralph – “Abbott Elementary” (ABC)

  • Paulina Alexis – “Reservation Dogs” (FX)
  • Ayo Edebiri – “The Bear” (FX)
  • Marcia Gay Harden – “Uncoupled” (Netflix)
  • Janelle James – “Abbott Elementary” (ABC)
  • Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Paul Walter Hauser – “Black Bird” (Apple TV+)

  • Murray Bartlett – “Welcome to Chippendales” (Hulu)
  • Domhnall Gleeson – “The Patient” (FX)
  • Matthew Goode – “The Offer” (Paramount+)
  • Ray Liotta – “Black Bird” (Apple TV+)
  • Shea Whigham – “Gaslit” (Starz)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Niecy Nash-Betts – “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story” (Netflix)

  • Claire Danes – “Fleishman Is in Trouble” (FX)
  • Dominique Fishback – “The Last Days of Ptolemy Grey” (Apple TV+)
  • Betty Gilpin – “Gaslit” (Starz)
  • Melanie Lynskey – “Candy” (Hulu)
  • Juno Temple – “The Offer” (Paramount+)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Giancarlo Esposito – “Better Call Saul” (AMC)

  • Andre Braugher – “The Good Fight” (Paramount+)
  • Ismael Cruz Córdova – “The Lord of the Rings: The Rings of Power” (Prime Video)
  • Michael Emerson – “Evil” (Paramount+)
  • John Lithgow – “The Old Man” (FX)
  • Matt Smith – “House of the Dragon” (HBO)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Jennifer Coolidge – “The White Lotus” (HBO)

  • Milly Alcock – “House of the Dragon” (HBO)
  • Carol Burnett – “Better Call Saul” (AMC)
  • Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
  • Audra McDonald – “The Good Fight” (Paramount+)
  • Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)

Best Foreign Language Film

“RRR” (Variance Films)

  • “All Quiet on the Western Front” (Netflix)
  • “Argentina, 1985” (Amazon Studios)
  • “Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths” (Netflix)
  • “Close” (A24)
  • “Decision to Leave” (Mubi)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made For Television

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

  • Julia Garner – “Inventing Anna” (Netflix)
  • Lily James – “Pam & Tommy” (Hulu)
  • Amber Midthunder – “Prey” (Hulu)
  • Julia Roberts – “Gaslit” (Starz)
  • Michelle Pfeiffer – “The First Lady” (Showtime)

Here Are The 2022 Nominations of the Costume Designers Guild!


My favorite guild, the Costume Designers Guild, announced their nominations for the best of 2022 on January 12th!  The winners will be announced on February 27th.

Excellence in Sci-Fi / Fantasy Film
“Avatar: The Way of Water” – Deborah L. Scott
“Black Panther: Wakanda Forever” – Ruth E. Carter
“Everything Everywhere All at Once”- Shirley Kurata
“Hocus Pocus 2” – Salvador Perez
“Thor: Love and Thunder” – Mayes C. Rubeo

Excellence in Contemporary Film
“Glass Onion: A Knives Out Mystery” – Jenny Eagan
“Nope” – Alex Bovaird
“Tár” – Bina Daigeler
“Top Gun: Maverick” – Marlene Stewart
“Women Talking” – Quita Alfred

Excellence in Period Film
“Babylon” – Mary Zophres
“Don’t Worry Darling” – Arianne Phillips
“Elvis” – Catherine Martin
“Mrs. Harris Goes to Paris” – Jenny Beavan
“The Woman King” – Gersha Phillips

Excellence in Sci-Fi / Fantasy Television
“House of the Dragon: The Heirs of the Dragon” – Jany Temime
“The Lord of the Rings: The Rings of Power: A Shadow of the Past” – Kate Hawley
“Westworld: Generation Loss” – Debra Beebe
“What We Do in the Shadows: The Wedding” – Laura Montgomery
“The Witcher: Blood Origin: Of Mages, Malice, and Monstrous Mayhem” – Lucinda Wright

Excellence in Contemporary Television
“Emily in Paris: What’s it All About…” – Marylin Fitoussi
“Euphoria: Trying to Get to Heaven Before They Close the Door” – Heidi Bivens
“Hacks: The Captain’s Wife” – Kathleen Felix-Hager
“Wednesday: Wednesday’s Child is Full of Woe” – Colleen Atwood & Mark Sutherland
“The White Lotus: In the Sandbox” – Alex Bovaird

Excellence in Period Television
“Bridgerton: The Choice” – Sophie Canale
“The Crown: Ipatiev House” – Amy Roberts
“The Gilded Age: Let the Tournament Begin” – Kasia Walicka-Maimone
“The Marvelous Mrs. Maisel: Maisel vs. Lennon: The Cut Contest” – Donna Zakowska
“Pam & Tommy: I Love You, Tommy” – Kameron Lennox

Excellence in Variety, Reality-Competition, Live Television
“Beauty and the Beast: A 30th Celebration” – Marina Toybina
“Dancing with the Stars: Halloween Night” – Daniela Gschwendtner & Steven Norman Lee
“Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls: Girl Run That Sh*t Back” – Carrie Cramer & Jason Rembert
“RuPaul’s Secret Celebrity Drag Race: RuPaul-A-Palooza!” – Tony Iniguez
“Saturday Night Live: Miles Teller/Kendrick Lamar” – Tom Broecker, Ashley Dudek & Cristina Natividad

Excellence in Short Form Design
Disney+ Has All the GOATs (Commercial) – Melissa DesRosiers
McDonald’s: Black Panther: Wakanda Forever (Commercial) – Sarah Kinsumba
Nike: Father Time (Commercial) – Shawna Trpcic (For Jason Momoa)
Not Today Flu feat. Jason Alexander (Commercial) – Dawn Ritz
Yeah Yeah Yeahs: “Spitting Off the Edge of the World” (Music Video) – Natasha Newman-Thomas

Film Review: The Hatchet Wielding Hitchhiker (dir by Colette Camden)


How dumb can people be?

That is the question that’s posed by the new Netflix documentary, The Hatchet-Wielding Hitchhiker, and the answer would appear to be that they can be extremely dumb.  The documentary takes a look at the story of Caleb “Kai” McGillvary, who went from being an internet sensation to an accused murderer over the course of three months in 2013.  Even more so, though, it’s about the people who enabled him, through a combination of their own stupidity and greed.

Kai first found fame when he was credited with stopping a hate crime.  A man named Jett McBride smashed his car into a black pedestrian and, while the pedestrian was trapped between the car and a parked truck, McBride attacked the people who attempted to help.  Kai, who was a hitchhiker who McBride had apparently picked up just a few hours before, jumped out of the car and proceeded to hit McBride three times with a hatchet.  A local news reporter interviewed Kai afterwards and was immediately taken with Kai’s spaced-out style.

At the time, it’s perhaps understandable that people were so happy that Kai had prevented McBride from killing several people that they didn’t stop to ask themselves why Kai had a hatchet with him in the first place.  Still, it does seem like it would have been a good thing to consider before the reporter uploaded his interview with Kai to YouTube.  And when Kai became a viral sensation (though I have to admit that I had never even heard of him until I saw this documentary so perhaps viral is in the eye of the beholder), maybe a few people should have said, “Before we try to make him a star, maybe we should consider that the only thing we know about him is that he’s been traveling around the country with a freaking hatchet in his backpack.”

Instead, the reporter tracked down Kai for a second interview.  Kai played guitar and expounded on his philosophy of life.  (Jack Kerouac would have kicked Kai out of a moving car but other people were impressed.)  Jimmy Kimmel had him on his show as a guest, though the interview was cut short by the fact that Kai was obviously unstable.  Despite the fact that Kai was an unpredictable alcoholic with a violent streak, there was talk of giving Kai his own reality show.  One of the documentary’s cringiest moments comes when someone says that it was felt Kai could be an unhoused Kardashian and that he could star in a show about how happy people were to be living on the streets.  None of those plans really came to fruition but Kai still remained popular enough that someone was always willing to buy him a drink or let him crash at their place for the night.  When a prominent New Jersey attorney was found beaten to death in his home, police were surprised to discover that the last man the attorney had been seen with was Kai, the Hatchet-Wielding Hitchhiker.

This documentary is about the odd nature of fame in the internet age.  It’s been said that, due to social media, everyone has at least 15 devoted fans and that’s probably true.  That said, this documentary is even more about stupidity.  Kai is not interviewed but the people who made him famous are spoken with and, with one or two exceptions, every single one of them comes across as being either extremely stupid, extremely callous, or both.  Everyone was so eager to discover (and profit off of) the newest sensation that none of them stopped to consider that Kai was an obviously unstable alcoholic who was hitchhiking across the country with a hatchet.  Indeed, he would later brag that Jett McBride went crazy specifically because Kai gave him a joint laced with LSD.  (For the record, when Jett McBride was arrested and taken to prison, he tested positive only for marijuana.  So, Kai probably was lying about that but who would brag, even falsely, about inspiring someone to commit a hate crime?)  Everyone was so eager to make Kai a star that no one stopped to wonder if they should.

Anyway, it’s an interesting documentary.  The main lesson is don’t trust anyone who just happens to have a hatchet on them, regardless of whether or not they’re a funny stoner who can play the guitar.  It’s a good lesson to learn.

Retro Television Reviews: The Last Child (dir by John Llewellyn Moxey)


Welcome to Retro Television Reviews, a feature where we review some of our favorite and least favorite shows of the past!  On Sundays, I will be reviewing the made-for-television movies that used to be a primetime mainstay.  Today’s film is 1971’s The Last Child!  It  can be viewed on YouTube!

Welcome to the “near future.”

Panicked by hysterical claims about overpopulation and environmental catastrophe, Americans have sacrificed the majority of their civil liberties.  Smiling policeman stand on every corner and in every public hallway.  Of course, once their authority is challenged, those smiles quickly disappear.  Crude posters have been put up everywhere, demanding that everyone watch their consumption of natural resources.  The social engineers and the eugenicists are in charge.  Anyone over the age of 65 is ineligible for medical care and encouraged to consider euthanasia.  Couples are allowed to have only one child and the government requires that anyone who gets pregnant a second time have an abortion.  Anyone who questions the policy is told that they have no choice but to follow the law.  It’s their civic duty.  The media, meanwhile, runs headlines declaring that the one child policy has led to world peace.
Alan and Karen Miller (played by Michael Cole and Janet Margolin) have already had their one child.  That their child died shortly after birth doesn’t matter in the eyes of Barstow (Ed Asner), the Himmleresque head of the Population Control Police.  Every couple is allowed one child and that’s it.  When Karen gets pregnant a second time, she is determined to have the baby.  She and Alan know that their only hope is to cross the border into Canada.  Helping them is a retired U.S. Senator (Van Heflin, in his final performance) who is opposed to the government’s policies.  Caught in the middle of Karen’s brother, Howard (Harry Guardino).  Howard works for the Population Control Police and he knows just how far Barstow is willing to go to keep Karen from having her baby.

The Last Child opens with a title card informing us that the film takes place in the “not-too-distant future.”  Along with all of the propaganda posters, that’s the only real sign that this film is meant to be taking place in the future.  There’s no “futuristic” technology.  Everyone dresses in the latest 1971 fashions.  Everyone drives the latest 1971 automobiles.  Though the decision may have been motivated by the film’s low-budget, the lack of the typical sci-fi trappings serves the film well.  The Last Child does not take place in a sleekly designed future and it doesn’t takes place in an apocalyptic wasteland.  Instead, it takes place in a world that is just as shabby as you would expect a world controlled and decorated by a government bureaucracy to be.  It’s a gray dystopia, populated by people who have given up their individuality.  It’s a world that’s visually boring by design and that makes it all the more disturbing.

The Last Child is an effective and well-acted film.  It probably feels more plausible today than it did when it aired back in 1971.  In many ways, with its portrait of unfeeling government officials and bland authoritarianism, it’s the perfect film for the age of COVID.  Indeed, the government’s policy of refusing to provide life-saving care for people over the age of 65 is reminiscent of what many pundits advocated for at the height of the COVID pandemic.  As for the film’s one child policy, that too is a concept that has become recently popular with many American academics.  Among many members of the so-called “elites,” there’s a definite need to try to control people and that very real need is what makes The Last Child so disturbingly plausible.  In The Last Child, sanctuary is found in Canada.  Today, of course, Canada is at the forefront of the euthanasia trend.  Of course, in 1971, the Prime Minister of Canada was Pierre Trudeau and not Justin.

Pierre Trudeau’s personal motto was “Reason before passion” and that’s certainly the philosophy that fuels the dystopian society at the center of The Last Child.  It’s a film that holds up today as both a thriller and a prophecy,

Here Are The 2022 Nominees For The NAACP Image Awards!


On the 12th, the nominees for the 2022 NAACP Image Awards were announced.  The winners will be announced on February 26th and the nominees can be seen below!

ENTERTAINER OF THE YEAR NOMINEES

Angela Bassett
Mary J. Blige
Quinta Brunson
Viola Davis
Zendaya

MOTION PICTURE CATEGORIES

Outstanding Motion Picture
A Jazzman’s Blues (Netflix)
Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)
Emancipation (Apple TV)
The Woman King (Sony Pictures Releasing)
TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture
Daniel Kaluuya – Nope (Universal Pictures)
Jonathan Majors – Devotion (Sony Pictures Entertainment)
Joshua Boone – A Jazzman’s Blues (Netflix)
Sterling K. Brown – Honk for Jesus. Save Your Soul (Focus Features)
Will Smith – Emancipation (Apple)

Outstanding Actress in a Motion Picture
Danielle Deadwyler – TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)
Keke Palmer – Alice (Vertical Entertainment)
Letitia Wright – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)
Regina Hall – Honk for Jesus. Save Your Soul (Focus Features)
Viola Davis – The Woman King (Sony Pictures Releasing)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Aldis Hodge – Black Adam (Warner Bros. Pictures / New Line Cinema)
Cliff “Method Man” Smith – On The Come Up (Paramount Pictures)
Jalyn Hall – TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)
John Boyega – The Woman King (Sony Pictures Releasing)
Tenoch Huerta – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)
Danai Gurira – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)
Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)
Lashana Lynch – The Woman King (Sony Pictures Releasing)
Lupita Nyong’o – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Outstanding Independent Motion Picture
Breaking (Bleecker Street)
Causeway (Apple TV)
Mr. Malcolm’s List (Bleecker Street)
Remember Me: The Mahalia Jackson Story (Hulu)
The Inspection (A24)

Outstanding International Motion Picture
Athena (Netflix)
Bantú Mama (ARRAY)
Broker (NEON)
Learn to Swim (ARRAY)
The Silent Twins (Focus Features)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture
Jalyn Hall – TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)
Joshua Boone – A Jazzman’s Blues (Netflix)
Ledisi – Remember Me: The Mahalia Jackson Story (Hulu)
Y’lan Noel – A Lot of Nothing (RLJE)
Yola – Elvis (Warner Bros. Pictures)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture
A Jazzman’s Blues (Netflix)
Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)
Emancipation (Apple TV)
The Woman King (Sony Pictures Entertainment)
TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)

Outstanding Animated Motion Picture
DC League of Super-Pets (Warner Bros. Pictures / WAG / DC)
Guillermo del Toro’s Pinocchio (Netflix)
Puss in Boots: The Last Wish (Universal Pictures)
Turning Red (Pixar Animation Studios)
Wendell & Wild (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture
Angela Bassett – Wendell & Wild (Netflix)
Keke Palmer – Lightyear (Walt Disney Studios)
Kevin Hart – DC League of Super-Pets (Warner Bros. Pictures / WAG / DC)
Lyric Ross – Wendell & Wild (Netflix)
Taraji P. Henson – Minions: The Rise of Gru (Universal Pictures)

Outstanding Short-Form (Live Action)
Dear Mama… (Film Independent)
Fannie (Chromatic Black)
Fathead (University of Southern California)
Incomplete (20th Century Digital, Hulu)
Pens & Pencils (Wavelength Productions/Black TV & Film Collective)

Outstanding Short-Form (Animated)
I Knew Superman (Houghtonville Animation)
More Than I Want To Remember (MTV Entertainment Studios)
Supercilious (York Cinemas)
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse (Apple Studios)
We Are Here (271 Films)

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)
Elvis Mitchell – Is That Black Enough For You?!? (Netflix)
Ericka Nicole Malone – Remember Me: The Mahalia Jackson Story (Hulu)
Krystin Ver Linden – Alice (Vertical Entertainment)
Mo McRae – A Lot of Nothing (RLJE)
Stephen Adetumbi, Jarrett Roseborough – This Is My Black (Campus of Pine Forge Academy)

TELEVISION + STREAMING CATEGORIES

Outstanding Comedy Series
Abbott Elementary (ABC)
Atlanta (FX)
black-ish (ABC)
Rap Sh!t (HBO Max)
The Wonder Years (ABC)

Outstanding Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – black-ish (ABC)
Cedric The Entertainer – The Neighborhood (CBS)
Donald Glover – Atlanta (FX)
Dulé Hill – The Wonder Years (ABC)
Mike Epps – The Upshaws (Netflix)

Outstanding Actress in a Comedy Series
Loretta Devine – Family Reunion (Netflix)
Maya Rudolph – Loot (Apple TV+)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Tichina Arnold – The Neighborhood (CBS)
Tracee Ellis Ross – black-ish (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Brian Tyree Henry – Atlanta (FX)
Deon Cole – black-ish (ABC)
Kenan Thompson – Saturday Night Live (NBC)
Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)
William Stanford Davis – Abbott Elementary (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Jenifer Lewis – black-ish (ABC)
Marsai Martin – black-ish (ABC)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
Wanda Sykes – The Upshaws (Netflix)

Outstanding Drama Series
Bel-Air (Peacock)
Bridgerton (Netflix)
Euphoria (HBO Max)
P-Valley (Starz)
Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Actor in a Drama Series
Damson Idris – Snowfall (FX)
Jabari Banks – Bel-Air (Peacock)
Kofi Siriboe – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)
Nicco Annan – P-Valley (Starz)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series
Angela Bassett – 9-1-1 (FOX)
Brandee Evans – P-Valley (Starz)
Queen Latifah – The Equalizer (CBS)
Rutina Wesley – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)
Zendaya – Euphoria (HBO Max)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Adrian Holmes – Bel-Air (Peacock)
Amin Joseph – Snowfall (FX)
Caleb McLaughlin – Stranger Things (Netflix)
Cliff “Method Man” Smith – Power Book II: Ghost (Starz)
J. Alphonse Nicholson – P-Valley (Starz)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Adjoa Andoh – Bridgerton (Netflix)
Bianca Lawson – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)
Loretta Devine – P-Valley (Starz)
Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)
Tina Lifford – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Carl Weber’s The Black Hamptons (BET Networks)
From Scratch (Netflix)
The Best Man: The Final Chapters (Peacock)
The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Women of the Movement (ABC)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Morris Chestnut – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)
Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Terrence Howard – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)
Trevante Rhodes – Mike (Hulu)
Wendell Pierce – Don’t Hang Up (Bounce TV)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
Regina Hall – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)
Sanaa Lathan – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)
Viola Davis – The First Lady (Showtime)
Zoe Saldaña – From Scratch (Netflix)

Outstanding Supporting Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Glynn Turman – Women of the Movement (ABC)
Keith David – From Scratch (Netflix)
Omar Benson Miller – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Russell Hornsby – Mike (Hulu)
Terrence “TC” Carson – A Wesley Christmas (AMC)

Outstanding Supporting Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Alexis Floyd – Inventing Anna (Netflix)
Danielle Deadwyler – From Scratch (Netflix)
Melissa De Sousa – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)
Nia Long – The Best Man: The Final Chapters (Peacock)
Phylicia Rashad – Little America (Apple TV+)

Outstanding News/Information (Series or Special)
Roland Martin Unfiltered: Black Votes Matter Election Night 2022 Coverage (Black Star Network/YouTube)
ABC News 20/20 Michelle Obama: The Light We Carry, A Conversation with Robin Roberts (ABC)
Finding Your Roots with Henry Louis Gates, Jr. (PBS)
OWN Spotlight: Viola Davis – The Woman King (OWN: Oprah Winfrey Network)
The Hair Tales (Hulu)

Outstanding Talk Series
Hart to Heart (Peacock)
Red Table Talk (Facebook Watch)
Sherri (Syndicated)
Tamron Hall (ABC)
Uninterrupted: The Shop (YouTube)

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)
Legendary (HBO Max)
Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Amazon Studios)
Shark Tank (ABC)
Sweet Life: Los Angeles (HBO Max)
The Real Housewives of Atlanta (Bravo)

Outstanding Variety Show (Series or Special)
A Black Lady Sketch Show (HBO Max)
BET Awards 2022 (BET Networks)
Deon Cole: Charleen’s Boy (Netflix)
Martin: The Reunion (BET Networks)
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

Outstanding Children’s Program
Family Reunion (Netflix)
Raising Dion (Netflix)
Raven’s Home (Disney+)
Tab Time (YouTube Originals)
Waffles + Mochi’s Restaurant (Netflix)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)
Alaya “That Girl Lay Lay” High – That Girl Lay Lay (Nickelodeon)
Cameron J. Wright – Family Reunion (Netflix)
Elisha Williams – The Wonder Years (ABC)
Khali Spraggins – The Upshaws (Netflix)
Ja’Siah Young – Raising Dion (Netflix)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble
Jada Pinkett-Smith, Adrienne Banfield-Norris, Willow Smith – Red Table Talk (Facebook Watch)
Jennifer Hudson – The Jennifer Hudson Show (Syndicated)
Kevin Hart – Hart to Heart (Peacock)
Lester Holt – NBC Nightly News (NBC)
Tracee Ellis Ross – The Hair Tales (Hulu)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble
Keke Palmer – Password (NBC)
Lizzo – Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Amazon Studios)
Tabitha Brown – Tab Time (YouTube Originals)
Taraji P. Henson – BET Awards 2022 (BET Networks)
Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

Outstanding Guest Performance
Amanda Gorman – Sesame Street (HBO Max)
Chance the Rapper – South Side (HBO Max)
Colman Domingo – Euphoria (HBO Max)
Glynn Turman – Queen Sugar (OWN: Oprah Winfrey Network)
Gabourey Sidibe – American Horror Stories (FX)

Outstanding Animated Series
Central Park (Apple TV+)
Eureka! (Disney Junior)
Gracie’s Corner TV (YouTube)
The Proud Family: Louder and Prouder (Disney+)
Zootopia+ (Disney+)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)
Billy Porter – The Proud Family: Louder and Prouder (Disney+)
Cedric the Entertainer – The Proud Family: Louder and Prouder (Disney+)
Chris Bridges – Karma’s World (Netflix)
Cree Summer – Rugrats (Nickelodeon)
Kyla Pratt – The Proud Family: Louder and Prouder (Disney+)

Outstanding Short Form Series – Comedy or Drama
Between The Scenes – The Daily Show (Comedy Central)
Oh Hell No! With Marlon Wayans (Facebook Watch)
Rise Up, Sing Out (Disney+)
Sunday Dinner (Youtube)
Zootopia+ (Disney+)

Outstanding Short Form Series or Special – Reality/Nonfiction
Black Independent Films: A Brief History (Turner Classic Movies)
Daring Simone Biles (Snap)
Historian’s Take (PBS)
NFL 360 (NFL Network)
Omitted: The Black Cowboy (ESPN)

Outstanding Breakthrough Creative (Television)
Amy Wang – From Scratch (Netflix)
Branden Jacobs-Jenkins – Kindred (FX)
Hannah Cope – Karma’s World (Netflix)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Syreeta Singleton – Rap Sh!t (HBO Max)

RECORDING CATEGORIES

Outstanding New Artist
Adam Blackstone – Legacy (BASSic Black Entertainment Records/Anderson Music Group/Empire)
Armani White – Billie Eilish (Def Jam Recordings)
Coco Jones – ICU (Def Jam Recordings)
Fivio Foreign – B.I.B.L.E (Columbia Records)
Steve Lacy – Gemini Rights (RCA Records)

Outstanding Male Artist
Brent Faiyaz – Wasteland (Lost Kids)
Burna Boy – Love, Damini (Atlantic Records)
Chris Brown – Breezy (Deluxe) (RCA Records/Chris Brown Entertainment)
Drake – Honestly, Nevermind (OVO/Republic Records)
Kendrick Lamar – Mr. Morale & the Big Steppers (pgLang/Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)

Outstanding Female Artist
Ari Lennox – age/sex/location (Dreamville/Interscope Records)
Beyoncé – Renaissance (Columbia Records/Parkwood Entertainment)
Chlöe – Surprise (Columbia Records/Parkwood Entertainment)
Jazmine Sullivan – Hurt Me So Good (RCA Records)
SZA – S.O.S. (RCA Records/Top Dawg Entertainment)

Outstanding Gospel/Christian Album
All Things New – Tye Tribbett (Motown Gospel)
Hymns – Tasha Cobbs Leonard (Motown Gospel)
Kingdom Book One – Maverick City Music & Kirk Franklin (Tribl Records, Fo Yo Soul Recordings and RCA Inspiration)
My Life – James Fortune (FIYA World/MNRK Music Group)
The Urban Hymnal – Tennessee State University (TSU/Tymple)

Outstanding International Song
Bad To Me – Wizkid (RCA Records/Starboy/Sony Music International)
Diana feat. Shenseea – Fireboy DML, Chris Brown, Shenseea (YBNL Nation / EMPIRE)
Last Last – Burna Boy (Atlantic Records)
No Woman No Cry – Tems (Def Jam Recordings)
Stand Strong – Davido feat. Sunday Service Choir (RCA Records/Sony Music UK)

Outstanding Music Video/Visual Album
About Damn Time – Lizzo (Atlantic Records)
Be Alive – Beyoncé (Columbia Records/ Parkwood Entertainment)
Lift Me Up – Rihanna (Def Jam Recordings)
LORD FORGIVE ME feat. FAT, Pharrell and OLU of EARTHGANG – TOBE NWIGWE (THE GOOD STEWARDS COLLECTIVE)
The Heart Part 5 – Kendrick Lamar (pgLang/Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)

Outstanding Album
age/sex/location – Ari Lennox (Dreamville/Interscope Records)
Breezy (Deluxe) – Chris Brown (RCA Records/Chris Brown Entertainment)
Mr. Morale & the Big Steppers – Kendrick Lamar (pgLang/Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)
Renaissance – Beyoncé (Parkwood/Columbia Records)
Watch the Sun – PJ Morton (Morton Records)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album
Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By – Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Archie Davis and Dave Jordan (Hollywood Records)
Bridgerton Season Two (Soundtrack from the Netflix Series) – Kris Bowers (Capitol Records)
Entergalactic – Kid Cudi (Republic Records)
P-Valley: Season 2 (Music From the Original TV Series) – Various Artists (Lions Gate Records)
The Woman King – Terence Blanchard (Milan Records)

Outstanding Gospel/Christian Song
All in Your Hands – Marvin Sapp (Elev8 Media & Entertainment LLC)
Fly (Y.M.M.F.) – Tennessee State University (TSU/Tymple)
Positive – Erica Campbell (My Block Inc.)
Whole World In His Hands – MAJOR. (MNRK Music Group)
Your World – Jonathan McReynolds (MNRK Music Group)

Outstanding Jazz Album – Instrumental
Detour – Boney James (Concord Records)
JID014 (Jazz is Dead) – Henry Franklin, Ali Shaheed Muhammad, Adrian Younge
The Funk Will Prevail – Kaelin Ellis (NCH Music)
The Gospel According to Nikki Giovanni – Javon Jackson (Solid Jackson Records)
Thrill Ride – Ragan Whiteside (Randis Music)

Outstanding Jazz Album – Vocal
Legacy – Adam Blackstone (BASSic Black Entertainment Records / Anderson Music Group / Empire)
Linger Awhile – Samara Joy (Verve Records)
Love and the Catalyst – Aimée Allen (Azuline)
New Standards Vol. 1 – Terri Lyne Carrington (Candid Records)
The Evening : Live at Apparatus – The Baylor Project (Be A Light)

Outstanding Soul/R&B Song
About Damn Time – Lizzo (Atlantic Records)
Cuff It – Beyoncé (Columbia Record/Parkwood Entertainment)
Good Morning Gorgeous Remix feat. H.E.R. – Mary J. Blige (300)
Hurt Me So Good – Jazmine Sullivan (RCA Records)
Lift Me Up – Rihanna (Def Jam Recordings)

Outstanding Hip Hop/Rap Song
Billie Eilish – Armani White (Def Jam Recordings)
City of Gods – Fivio Foreign (Columbia Records)
Hotel Lobby – Quavo, Takeoff (Motown Records/Quality Control Music)
The Heart Part 5 – Kendrick Lamar (pgLang/Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)
Wait for U – Future feat. Drake and Tems (Epic Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Traditional)
Kendrick Lamar feat. Blxst & Amanda Reifer – Die Hard (pgLang/Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)
Mary J. Blige feat. H.E.R. – Good Morning Gorgeous Remix (300)
PJ Morton feat. Alex Isley and Jill Scott – Still Believe (Morton Records)
Silk Sonic – Love’s Train (Atlantic Records)
Summer Walker, Cardi B, and SZA – No Love (LVRN/Interscope Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary)
Beyoncé feat. Grace Jones and Tems – MOVE (Columbia Records/Parkwood Entertainment)
Chris Brown feat. Wizkid – Call Me Every Day (RCA Records/Chris Brown Entertainment)
City Girls feat. Usher – Good Love (Motown Records/Quality Control Music)
Future feat. Drake and Tems – Wait For U (Epic Records)
Latto feat. Mariah Carey and DJ Khaled – Big Energy (Remix) (RCA Records)

DOCUMENTARY CATEGORIES

Outstanding Documentary (Film)
Civil (Netflix)
Descendant (Netflix)
Is That Black Enough For You?!? (Netflix)
Louis Armstrong’s Black & Blues (Apple TV+)
Sidney (Apple TV+)

Outstanding Documentary (Television)
Black Love (OWN: Oprah Winfrey Network)
Everything’s Gonna be All White (Showtime)
Frontline (PBS)
Race: Bubba Wallace (Netflix)
Shaq (HBO Max)

WRITING CATEGORIES

Outstanding Writing in a Comedy Series
Aisha Muharrar – Hacks – “Episode 206” (HBO Max)
Ayo Edebiri, Shana Gohd – What We do in the Shadows – “Episode 405” (FX)
Brittani Nichols – Abbott Elementary – “Student Transfer” (ABC)
Karen Joseph Adcock – The Bear – “Episode 105” (FX)
Quinta Brunson – Abbott Elementary – “Development Day” (ABC)

Outstanding Writing in a Drama Series
Aurin Squire – The Good Fight – “Episode 603” (Paramount+)
Branden Jacobs-Jenkins – Kindred – “Episode 101” (FX)
Davita Scarlett – The Good Fight – “Episode 604” (Paramount+)
Joshua Allen – From Scratch – “Episode 105” (Netflix)
Marissa Jo Cerar – Women of the Movement – “Episode 101” (ABC)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special
Bree West – A Wesley Christmas (BET Networks)
Ian Edelman, Maurice Williams – Entergalactic (Netflix)
Jerrod Carmichael – Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO Max)
Lil Rel Howery – Lil Rel Howery: I said it. Y’all Thinking it (HBO Max)
Matt Lopez – Father of the Bride (HBO Max)

Outstanding Writing in a Motion Picture
Charles Murray – The Devil You Know (Lionsgate)
Dana Stevens, Maria Bello – The Woman King (Sony Pictures Releasing)
Jordan Peele – Nope (Universal Pictures)
Krystin Ver Linden – Alice (Vertical Entertainment)
Ryan Coogler – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

DIRECTING CATEGORIES

Outstanding Directing in a Comedy Series
Angela Barnes – Atlanta – “The Homeliest Little Horse” (FX)
Bridget Stokes – A Black Lady Sketch Show – “Save My Edges, I’m a Donor!” (HBO Max)
Dee Rees – Upload – “Hamoodi” (Amazon Studios)
Iona Morris Jackson – black-ish – “If A Black Man Cries in the Woods” (ABC)
Pete Chatmon – The Flight Attendant – “Drowning Women” (HBO Max)

Outstanding Directing in a Drama Series
Debbie Allen – The Last Days of Ptolemy Grey – “Robyn” (Apple TV+)
Giancarlo Esposito – Better Call Saul – “Axe and Grind” (AMC)
Gina Prince-Bythewood – Women of the Movement – “Mother and Son” (ABC)
Hanelle Culpepper – The Last Days of Ptolemy Grey – “Sensia” (Apple TV+)
Kasi Lemmons – Women of the Movement – “Episode 106” (ABC)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special
Anton Cropper – Fantasy Football (Paramount+)
Marta Cunningham – 61st Street (AMC)
Sujata Day – Definition Please (Netflix)
Tailiah Breon – Kirk Franklin’s The Night Before Christmas (Lifetime)
Tine Fields – Soul of a Nation: Screen Queens Rising (ABC)

Outstanding Directing in a Motion Picture
Antoine Fuqua – Emancipation (Apple)
Chinonye Chukwu – TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)
Gina Prince-Bythewood – The Woman King (Sony Pictures Releasing)
Kasi Lemmons – I Wanna Dance With Somebody (Sony Pictures Releasing)
Ryan Coogler – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Outstanding Directing in a Documentary (Television or Motion Picture)
Nadia Hallgren – Civil (Netflix)
Reginald Hudlin – Sidney (Apple TV+)
Sacha Jenkins – Everything’s Gonna Be All White (Showtime)
Sacha Jenkins – Louis Armstrong’s Black & Blues (Apple TV+)
W. Kamau Bell – We Need to Talk About Cosby (Showtime)

LITERARY CATEGORIES

Outstanding Literary Work – Fiction
Africa Risen: A New Era of Speculative Fiction – Sheree Renée Thomas (Macmillan)
Light Skin Gone to Waste – Toni Ann Johnson (University of Georgia Press)
Take My Hand – Dolen Perkins-Valdez (Penguin Random House)
The Keeper – Tananarive Due, Steven Barnes (Abrams Books)
You Made a Fool of Death with Your Beauty – Akwaeke Emezi (Simon & Schuster)

Outstanding Literary Work – Nonfiction
Finding Me – Viola Davis (HarperCollins Publishers)
Grace: President Obama and Ten Days in the Battle for America – Cody Keenan (HarperCollins Publishers)
Requiem for the Massacre – RJ Young (Counterpoint)
Under the Skin – Linda Villarosa (Knopf Doubleday Publishing Group)
Who’s Black and Why? A Hidden Chapter from the Eighteenth-Century Invention of Race – Henry Louis Gates, Andrew S. Curran (The Belknap Press of Harvard University Press)

Outstanding Literary Work – Debut Author
America Made Me a Black Man – Boyah Farah (HarperCollins Publishers)
Illustrated Black History: Honoring the Iconic and the Unseen – George McCalman (HarperCollins)
Marriage Be Hard – Kevin Fredericks, Melissa Fredericks (Penguin Random House)
Truth’s Table: Black Women’s Musings on Life, Love, and Liberation – Ekemini Uwan, Christina Edmondson, Michelle Higgins (Penguin Randomhouse Convergent Imprint)
What the Fireflies Knew – Kai Harris (Penguin Random House)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography
A Way Out of No Way: A Memoir of Truth, Transformation, and the New American Story – Raphael G. Warnock (Penguin Random House)
Scenes from My Life – Raphael G. Warnock (Penguin Random House)
The Light We Carry – Michelle Obama (Penguin Random House)
Walking In My Joy: In These Streets – Jenifer Lewis (HarperCollins Publishers)
You’ve Been Chosen – Cynt Marshall (Ballantine Books)

Outstanding Literary Work – Instructional
Black Joy: Stories of Resistance, Resilience, and Restoration – Tracey Lewis-Giggetts (Gallery/Simon and Schuster)
Cooking from the Spirit – Tabitha Brown (William Morrow, an imprint of HarperCollins Publishers)
Eat Plants, B*tch: 91 Vegan Recipes That Will Blow Your Meat-Loving Mind – Pinky Cole (Simon & Schuster)
Homecoming: Overcome Fear and Trauma to Reclaim Your Whole Authentic Self – Thema Bryant (Penguin Random House/TarcherPerigee)
The Five Principles: A Revolutionary Path to Health, Inner Wealth, and Knowledge of Self – Khnum Ibomu (Hachette Book Group)

Outstanding Literary Work – Poetry
Best Barbarian – Roger Reeves (Norton)
Bluest Nude – Ama Codjoe (Milkweed Editions)
Concentrate – Courtney Faye Taylor (Graywolf Press)
Muse Found in a Colonized Body – Yesenia Montilla (Four Way Books)
To the Realization of Perfect Helplessness – Robin Coste Lewis (Alfred A. Knopf)

Outstanding Literary Work – Children
Ablaze with Color: A Story of Painter Alma Thomas – Jeanne Walker Harvey, Loveis Wise (HarperCollins)
Black Gold – Laura Obuobi, London Ladd (HarperCollins)
Blue: A History of the Color as Deep as the Sea and as Wide as the Sky – Nana Brew-Hammond, Daniel Minter (Alfred A. Knopf Books for Young Readers)
Stacey’s Remarkable Books – Stacey Abrams, Kitt Thomas (HarperCollins – Balzer + Bray)
The Year We Learned to Fly – Jacqueline Woodson, Rafael Lopez (Penguin Random House)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens
Cookies & Milk – Shawn Amos (Little, Brown Books for Young Readers)
Inheritance: A Visual Poem – Elizabeth Acevedo (HarperCollins – Quill Tree Books)
Maybe An Artist, A Graphic Memoir – Liz Montague (Random House Studio)
Me and White Supremacy: Young Readers’ Edition – Layla F. Saad (Sourcebooks)
Opening My Eyes Underwater: Essays on Hope, Humanity, and Our Hero Michelle Obama – Ashley Woodfolk (Feiwel & Friends, Macmillan)

PODCAST CATEGORIES

Outstanding News and Information Podcast
SundayCivics (LJW Community Strategies)
Beyond the Scenes – The Daily Show (Central Productions, LLC)
Black Tech Green Money (The Black Effect Podcast Network)
Holding Court with Eboni K. Williams (Interval Presents & Uppity Productions)
Into America with Trymaine Lee (MSNBC)

Outstanding Lifestyle/Self-Help Podcast
Chile, Please (Honey Chile)
GoOD Mornings with CurlyNikki (Walton Media, LLC)
Man to Man: A Black Love Wellness Series (Black Love Inc.)
Maejor Frequency (Audible)
Therapy for Black Girls (Therapy for Black Girls)

Outstanding Society and Culture Podcast
Comeback with Erica Cobb (Erica Cobb LLC/One Street Studios)
Higher Learning with Van Lathan and Rachel Lindsay (Spotify & The Ringer)
Into America with Trymaine Lee (MSNBC)
LeVar Burton Reads (SiriusXM’s Stitcher Studios)
The Sum of Us (Higher Ground)

Outstanding Arts and Entertainment Podcast
Angie Martinez IRL (Media Noche Productions)
Black Girl Songbook (Spotify & The Ringer)
Jemele Hill is Unbothered (Unbothered Inc, Spotify, Lodge Freeway Media, Exit 39)
The Read (Loud Speakers Network)
Two Funny Mamas (Mocha Podcasts Network)

COSTUME DESIGN, MAKE-UP & HAIRSTYLING CATEGORIES

Outstanding Costume Design (Television or Film)
Francine Jamison-Tanchuck – Emancipation (Apple Studios)
Gersha Phillips, Carly Nicodemo, Heather Constable, Christina Cattle, Sheryl Willock, Becky MacKinnon – Star Trek: Discovery (Paramount+)
Gersha Phillips, Carly Nicodemo, Lieze Van Tonder, Lynn Paulsen, Tova Harrison – The Woman King (Tristar Pictures)
Ruth Carter – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)
Trayce Gigi Field – A League of Their Own (Prime Video)

Outstanding Make-up (Television or Film)
Angie Wells – Cheaper by the Dozen (Disney+)
Debi Young, Sandra Linn, Ngozi Olandu Young, Gina Bateman – We Own This City (HBO Max)
Michele Lewis – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple Studios)
Ren Rohling, Teresa Vest, Megan Areford – Emergency (Amazon Studios)
Zabrina Matiru – Surface (Apple Studios)

Outstanding Hairstyling (Television or Film)
Camille Friend – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)
Curtis Foreman, Ryan Randall – RuPaul’s Drag Race All Stars (Paramount+)
Louisa V. Anthony, Deaundra Metzger, Maurice Beaman – TILL (United Artists Releasing/Orion Pictures)
Mary Daniels, Kalin Spooner, Darrin Lyons, Eric Gonzalez – All American (The CW)
Tracey Moss, Jerome Allen, Tamika Dixon, Lawrence “Jigga” Simmons, Jason Simmons – Fantasy Football (Paramount+)

OUTSTANDING SOCIAL MEDIA PERSONALITY OF THE YEAR NOMINEES
@Theconsciousless- George Lee
@thechristishow – Christianee Porter
@earnyourleisure – Troy Millings & Rashad Bilal
@KevOnStage – Kevin Fredericks
@lynaevanee – Lynae Vanee (Lynae Bogues)

Here Are The Nominees For the 2022 Dorian Awards!


On the 12th, GALECA, the Society of LGBTQ Entertainment Critics, announced their nominations for the 2022 Dorian Awards.  The winners will be announced on February 23rd.  Here are the nominees:

Film of the Year
Aftersun (A24)
The Banshees of Inisherin (Searchlight)
Everything Everywhere All at Once (A24)
The Fablemans (Universal)
Tár (Focus Features)
LGBTQ Film of the Year
Benediction (Roadside Attractions)
Bros (Universal)
Everything Everywhere All at Once (A24)
The Inspection (A24)
Tár (Focus Features)
Director(s) of the Year
Todd Field, Tár (Focus Features)
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once (A24)
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin (Searchlight)
Sarah Polley, Women Talking (United Artists)
Charlotte Wells, Aftersun (A24)Screenplay of the YearTodd Field, Tár (Focus Features)
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once (A24)
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin (Searchlight)
Sarah Polley, Women Talking (United Artists)
Charlotte Wells, Aftersun (A24)

Non-English Language Film of the Year
All Quiet on the Western Front (Netflix, Amusement Park)
Close (A24)
Decision to Leave (Mubi, CJ Entertainment)
EO (Sideshow, Janus Films)
RRR (DVV Entertainment, Variance Films)
Unsung Film of the Year (to an exceptional movie worthy of greater attention)
Aftersun (A24)
After Yang (A24)
Benediction (Roadside Attractions)
The Eternal Daughter (A24)
Good Luck to You, Leo Grande (Searchlight)
The Menu (Searchlight)
Emily the Criminal
Film Performance of the Year
Cate Blanchett, Tár (Focus Features)
Austin Butler, Elvis (Warner Bros.)
Viola Davis, The Woman King (Sony)
Danielle Deadwyler, Till (United Artists)
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin (Searchlight)
Brendan Fraser, The Whale (A24)
Mia Goth, Pearl (A24)
Paul Mescal, Aftersun (A24)
Jeremy Pope, The Inspection (A24)
Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once (A24)
Supporting Film Performance of the Year
Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever (Disney, Marvel)
Hong Chau, The Whale (A24)
Jaime Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once (A24)
Dolly De Leon, Triangle of Sadness (Neon)
Nina Hoss, Tár (Focus Features)
Stephanie Hsu, Everything Everywhere All at Once (A24)
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin (Searchlight)
Janelle Monáe, Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)
Keke Palmer, Nope (Universal)
Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once (A24)
Documentary of the Year
All the Beauty and the Bloodshed (Neon)
Fire of Love (Neon, National Geographic)
Good Night Oppy (Amazon Studios)
Moonage Daydream (Neon)
Navalny (Warner Bros.)
LGBTQ Documentary of the Year
All the Beauty and the Bloodshed (Neon)
Framing Agnes (Kino Lorber)
Moonage Daydream (Neon)
Nelly & Nadine (Auto Images)
Sirens (Frameline)
Animated Film of the Year
Guillermo del Toro’s Pinocchio (Netflix)
Marcel The Shell with Shoes On (A24)
Puss in Boots: The Last Wish (DreamWorks, Universal)
Turning Red (Disney, Pixar)
Wendell & Wild (Netflix)
Film Music of the Year
Babylon – score by Justin Hurvitz (Paramount)
Elvis – score and music production by Elliott Wheeler; the music of Elvis Presley; various artists (Warner Bros.)
RRR – score by M.M. Keeravani (DVV Entertainment, Variance Films)
Tár – score and curation by Hildur Guðnadóttir (Focus Features)
Women Talking – score by Hildur Guðnadóttir (United Artists)

Visually Striking Film of the Year
Avatar: The Way of Water (20th Century)
Babylon (Paramount)
Everything Everywhere All at Once (A24)
Nope (Universal)
RRR (DVV Entertainment, Variance Films)

Campiest Flick of the Year
Babylon (Paramount)
Bodies Bodies Bodies (A24)
Elvis (Warner Bros.)
Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)
Pearl (A24)
RRR (DVV Entertainment, Variance Films)

Rising Star Award
Austin Butler
Frankie Corio
Stephanie Hsu
Gabriel LaBelle
Jenna Ortega
Jeremy Pope

Wilde Artist Award (to a truly groundbreaking force in film, theater and/or television)
Cate Blanchett
Billy Eichner
Janelle Monáe
Keke Palmer
Michelle Yeoh
Timeless Award (to an actor or performer whose exemplary career is marked by character, wisdom and wit; alternates yearly between male and female / non-binary honorees)
RuPaul Andre Charles
Nathan Lane
Tom Hanks
Anthony Hopkins
Bill Nighy

Music Video of the Day: Where Do We Go Now? by Gracie Abrams (2023, dir by Gia Coppola)


For today’s music video of the day, we have a music video directed by Gia Coppola!  Gia is the granddaughter of Francis Ford and the niece of Sofia and Roman.  She also directed one of my favorite films of the past ten years, Palo Alto.

Enjoy!