The Los Angeles Film Critics Honor James Franco!


Earlier today, the Los Angeles Film Critics Association announced the picks for the best of 2013.  There are a few things worth noting:

1) Her is coming on surprisingly strong.

2) James Franco won best supporting actor for Spring Breakers!  Well, technically, Franco tied with Jared Leto for Dallas Buyers Club.  But still, it’s good to see Franco’s audacious performance getting some recognition.

3) My favorite film of 2013 — Shane Carruth’s Upstream Color — came in second for best editing.

Here are the winners:

BEST PICTURE (tie)
“Gravity,” “Her”

BEST DIRECTOR
Alfonso Cuaron, “Gravity”
Runner-up: Spike Jonze, “Her”

BEST ACTOR
Bruce Dern, “Nebraska”
Runner-up: Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”

BEST ACTRESS (tie)
Cate Blanchett (“Blue Jasmine”); Adele Exarchopoulos (“Blue is the Warmest Color”)

BEST SUPPORTING ACTOR (tie)
James Franco, “Spring Breakers”; Jared Leto, “Dallas Buyers Club”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Lupita Nyongo, “12 Years a Slave”
Runner-up: June Squibb, “Nebraska”

BEST SCREENPLAY
“Before Midnight,” Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater
Runner-up: “Her,” Spike Jonze

BEST EDITING
“Gravity,” Alfonso Cuaron & Mark Sanger
Runner-up: “Upstream Color,” Shane Carruth & David Lowery

BEST CINEMATOGRAPHY
“Gravity,” Emmanuel Lubezki
Runner-up: “Inside Llewyn Davis,” Bruno Delbonnel

BEST PRODUCTION DESIGN
“Her,” K.K. Barrett
Runner-up: “Inside Llewyn Davis,” Jess Gonchor

BEST MUSIC/SCORE
“Inside Llewyn Davis,” T Bone Burnett
Runner-up: “Her,” Arcade Fire & Owen Pallett

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
“Blue is the Warmest Color”
Runner-up: “The Great Beauty”

BEST ANIMATED FEATURE
“Ernest and Celestine”
Runner-up: “The Wind Rises”

BEST DOCUMENTARY/NONFICTION FILM
“Stories We Tell”
Runner-up: “The Act of Killing”

It’s The 2014 Independent Spirit Nominations!


46-frances-ha

The nominees for the 2014 Independent Spirit Awards were announced earlier today.  While the Spirit noms aren’t exactly the most accurate of Oscar precursors (and the rules of Indie Spirit Awards are pretty much specifically designed to honor the type of low-budget films that are often ignored by the Academy), more than a few of the Spirit nominees are usually remembered when the Oscar nominations are announced.

The winners will be announced, by Patton Oswalt, on March 1st.

Myself, I’m just happy to see Frances Ha and Upstream Color’s Shane Carruth nominated.

Best Feature:
“12 Years a Slave”
“All Is Lost”
“Frances Ha”
“Inside Llewyn Davis”
“Nebraska”

Best Director:
Shane Carruth, “Upstream Color”
J.C. Chandor, “All is Lost”
Steve McQueen, “12 Years a Slave”
Jeff Nichols, “Mud”
Alexander Payne, “Nebraska”

Best Screenplay:
Woody Allen, “Blue Jasmine”
Julie Delpy, Ethan Hawke and Richard Linklater, “Before Midnight”
Nicole Holofcener, “Enough Said”
Scott Neustadter & Michael H. Weber, “The Spectacular Now”
John Ridley, “12 Years a Slave”

Best Female Lead:
Cate Blanchett, “Blue Jasmine”
Julie Delpy, “Before Midnight”
Gaby Hoffman, “Crystal Fairy”
Brie Larson, “Short Term 12″
Shailene Woodley, “The Spectacular Now”

Best Male Lead:
Bruce Dern, “Nebraska”
Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”
Oscar Isaac, “Inside Llewyn Davis”
Michael B. Jordan, “Fruitvale Station”
Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club”
Robert Redford, “All Is Lost”

Best Supporting Female:
Melonie Diaz, “Fruitvale Station”
Sally Hawkins, “Blue Jasmine”
Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”
Yolonda Ross, “Go for Sisters”
June Squibb, “Nebraska”

Best Supporting Male:
Michael Fassbender, “12 Years a Slave”
Will Forte, “Nebraska”
James Gandolfini, “Enough Said”
Jared Leto, “Dallas Buyers Club”
Keith Stanfield, “Short Term 12”

Best First Feature:
“Blue Caprice”
“Concussion”
“Fruitvale Station”
“Una Noche”
“Wadjda”

Best First Screenplay:
“In a World,” Lake Bell
“Don Jon,” Joseph Gordon-Levitt
“Nebraska,” Bob Nelson
“Afternoon Delight,” Jill Soloway
“The Inevitable Defeat of Mister and Pete,” Michael Starrbury

John Cassavetes Award:
“Computer Chess”
“Crystal Fairy”
“Museum Hours”
“Pit Stop”
“This Is Martin Bonner”

Best Cinematography:
Sean Bobbit, “12 Years a Slave”
Benoit Debie, “Spring Breakers”
Bruno Delbonnel, “Inside Llewyn Davis”
Frank G. DeMarco, “All Is Lost”
Matthias Grunsky, “Computer Chess”

Best Editing:
Shane Carruth & David Lowery, “Upstream Color”
Jem Cohen & Marc Vives, “Museum Hours”
Jennifer Lame, “Frances Ha”
Cindy Lee, “Una Noche”
Nat Sanders, “Short Term 12”

Best Documentary:
“20 Feet From Stardom”
“After Tiller”
“Gideon’s Army”
“The Act of Killing”
“The Square”

Best International Film:
“A Touch of Sin”
“Blue Is the Warmest Color”
“Gloria”
“The Great Beauty”
“The Hunt”

Robert Altman Award (given to a film’s director, casting director and ensemble cast)
“Mud”

Piaget Producers Award:
Toby Halbrooks & James M. Johnston
Jacob Jaffke
Andrea Roa
Frederick Thornton

Someone to Watch Award:
“My Sister’s Quinceanera,” Aaron Douglas Johnston
“Newlyweeds,” Shake King
“The Foxy Merkins,” Madeline Olnek

Truer Than Fiction Award:
“A River Changes Course,” Kalvanee Mam
“Let the Fire Burn,” Jason Osder
“Manakamana,” Stephanie Spray & Pacho Velez